Jak uniknąć efektu jojo?

Zwiększona świadomość żywieniowa i pogoń za idealną sylwetką nakłaniają wiele osób do stosowania w swoim jadłospisie specjalnej diety, której zadaniem jest pozbycie się kilku zbędnych kilogramów. I nawet jeżeli to się uda, ma się świadomość, że może pojawić się efekt jojo.

Kiedy mamy do czynienia z efektem jojo?

Efekt jojo to termin określający szybkie chudnięcie i nabieranie wagi w krótkim okresie czasu. Nagle po tylu wyrzeczeniach okazuje się, że waga powraca do stanu pierwotnego, a czasem kilogramów jest jeszcze więcej, niż w stanie początkowym. 

W dodatku chudnąc tracimy oprócz tkanki tłuszczowej również tkanki mięśniowe, a przybierając z powrotem szybko na wadze przybywa tylko tkanka tłuszczowa.

Efekt jojo - jak go uniknąć?

Efekt jojo może powodować już sama źle dobrana dieta. Wszelkie głodówki mogą do tego doprowadzić, dlatego uwzględniając swoje menu należy pamiętać, aby wartość odżywcza produktów nie spadła poniżej 1000 kalorii dziennie. Aby podczas odchudzania nie tracić tkanki mięśniowej, dietę należy połączyć z ćwiczeniami fizycznymi. A po jej zakończeniu kontynuować aktywność fizyczną, by lepiej chronić się przed powrotem niechcianych kilogramów. 

Reklama

Do swojego stylu życia należy wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe. Nawet jeśli po diecie zwiększona zostanie liczba spożywanych kalorii, to trzeba robić to powoli i nie przekraczać zalecanych dawek.

Poza tym warto odżywiać się po prostu zdrowiej, nie rezygnować z produktów bogatych w błonnik, unikać białej mąki, soli oraz żywności wysokoprzetworzonej. Wprowadzenie do swojego menu żywieniowego na stałe dużej ilości warzy na pewno może zadziałać jak czynnik chroniący przed efektem jojo. Należy zostać przy pięciu mniejszych posiłkach i niejedzeniu kolacji później niż 2 godziny przed snem. Stosując te wszystkie zalecenia łącznie można być spokojniejszym, iż efekt jojo się nie pojawi.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL