Reklama

Niedobór selenu - konsekwencje dla zdrowia

Selen, pierwiastek odkryty w 1817 roku, początkowo uchodził za niemetal toksyczny, rakotwórczy, szkodliwy dla człowieka. Takie wnioski były efektem wykorzystania bardzo jeszcze niedoskonałych metod badawczych. "Zrehabilitowano" go dopiero w kolejnym wieku, kiedy odkryto, że choć w organizmie występuje w niedużych ilościach, a zapotrzebowanie na niego jest niewielkie, to okazał się mikroelementem niezbędnym dla zdrowia. Przyjmowany w małych dawkach wykazuje właściwości przeciwnowotworowe.

Czym jest selen?

Selen (Se, łac. selenium) - to pierwiastek z grupy niemetali, mikroelement niezbędny w diecie osób w każdym wieku. Warto wiedzieć, że selen i witamina E działają w synergii, wzmacniając nawzajem swoje oddziaływanie na ludzki organizm, stąd zasadność łączenia ich w suplementach aptecznych. Na przyswajalność selenu, obok witaminy E, wpływają witaminy A i C oraz białko.

Pierwiastek ten wspiera funkcjonowanie układu immunologicznego, wspomaga pracę tarczycy, zmniejszając tzw. stres oksydacyjny, chroni przed działaniem wolnych rodników. 

Odpowiedni (ale nie za wysoki!) poziom selenu we krwi znaczące obniża ryzyko zachorowania na niektóre rodzaje nowotworów - piersi, płuc, jelita grubego i prostaty. Jednak efekt antynowotworowy uzyskuje się wtedy, gdy selen przyjmowany jest z pożywieniem, w formie naturalnej, a nie preparatu z apteki.

Dzienne zapotrzebowanie na selen u dorosłych kobiet i mężczyzn to 55 ug. To dawka wystarczająca, optymalna, i o ile nie lekarz nie zaleci inaczej, nie należy jej przekraczać. 

Reklama

Źródła selenu

Selen bez problemu można dostarczyć sobie w pożywieniu, jego źródła to m.in.:

  • ryby (tuńczyk, łosoś),
  • owoce morza,
  • orzechy arachidowe, brazylijskie i nerkowce,
  • kukurydza, szparagi, brokuły, biała kapusta,
  • podroby,
  • ryż (basmati, dziki),
  • jajka,
  • drób i wołowina.

Niedobory selenu - objawy i konsekwencje

Niedobory selenu nie zdarzają się często - przyczyną może być niewłaściwa, monotonna dieta, nadmierne odchudzanie się skutkujące niedożywieniem, ale również niektóre choroby nowotworowe, AIDS, niewydolność nerek, choroby jelit oraz upośledzenie wchłaniania jelitowego o różnej etiologii. 

Objawami niedoboru są m.in. spadek odporności, pogorszenie stanu skóry, niepłodność, skłonność do depresji, problemy kardiologiczne z uszkodzeniem mięśnia sercowego włącznie, nieprawidłowa praca tarczycy.

Przedawkowanie selenu - objawy i konsekwencje

Przyjmowanie selenu w nadmiernych ilościach może się skończyć groźnym dla zdrowia i życia zatruciem. Stan ten bardzo rzadko wynika ze spożywania produktów bogatych w selen (chociaż z orzechami arachidowymi i brazylijskimi lepiej nie przesadzać), wiąże się z przedawkowaniem suplementów oraz, w większości przypadków, z ekspozycją na ten pierwiastek podczas prac górniczych lub hutniczych. 

Nadmiar selenu w organizmie nosi nazwę selenozy i manifestuje się łamliwością i przebarwieniami paznokci (w skrajnych przypadkach dochodzi do ich utraty), wypadaniem i łamaniem się włosów, bólami stawów, mięśni, drżeniami kończyn, osłabieniem, zmęczeniem, dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, zmianami skórnymi, nieświeżym oddechem, nadmierną potliwością, skłonnością do depresji, nerwowością labilnością emocjonalną.

Nawet jednorazowe przyjęcie dużej dawki selenu może być szkodliwe, zwłaszcza jeśli będzie to ilość przekraczająca 200 ug. Z kolei przyjęcie dawki 600-700 ug bywa już dawką śmiertelną.

Przed rozpoczęciem suplementacji, należy skontrolować poziom selenu w surowicy krwi, a w jego przypadku rzeczywiście dawka czyni truciznę. Preparatów z selenem nigdy nie należy przyjmować na własną rękę. 

AB

Zobacz także:

Znany dziennikarz przez 10 lat ukrywał nieuleczalną chorobę. Wiedziałeś o tym?

Refluks żołądkowo-przełykowy - choroba, która wyklucza z normalnego życia

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: selen | niedobory selenu | niedobór selenu objawy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL