Oczyszczą wątrobę z toksyn i krew ze złogów cholesterolu. Dobre na diecie
Według tradycyjnej medycyny chińskiej wiosna to czas, kiedy powinniśmy zatroszczyć się o wątrobę. Nasz organizm pragnie zregenerować się po okresie zimowym, a do tego potrzebuje pozbyć się nagromadzonych toksyn. Warto zadbać o uzupełnienie brakujących składników odżywczych i wesprzeć proces regeneracji. W obu tych zadaniach pomoże nam odpowiednia dieta, oparta na świeżych, pożywnych i bogatych w składniki odżywcze produktach. Pomogą także niektóre zioła.
Witamina D
Po okresie jesienno-zimowym często wiele osób boryka się z niedoborem kluczowych składników odżywczych, w tym z niedoborem witaminy D. Wynika to najczęściej z ograniczonej w tym okresie ekspozycji na słońce, a także ubogiej w ten składnik diety. Należy pamiętać, że choć głównymi zadaniami witaminy D jest utrzymywania homeostazy wapniowo-fosforanowej to wspiera ona także układ immunologiczny, i bierze udział w wielu procesach metabolicznych.
Okazuje się także, że niedobór witaminy D często występuje u pacjentów z chorobami wątroby. Jedno z badań wykazało, że aż 92 proc. pacjentów z przewlekłymi chorobami wątroby, takimi jak przewlekłe zapalenie wątroby typu C czy marskość, cierpi na niedobór witaminy D (< 32 μg/dl), a co najmniej jedna trzecia z nich ma ten niedobór na poziomie ciężkim (< 7 μg/dl). Dlatego warto pamiętać, że odpowiedni poziom witaminy D jest równie istotny dla zdrowia naszej wątroby.
Witamina C
Po zimie warto również zadbać o odpowiednią dawkę witaminy C. Znana ze swoich właściwości wzmacniających odporność i działania antyoksydacyjnego, jest szczególnie istotna w okresie wiosennym. Na szczęście nie powinno być to trudne, szczególnieszczególnie że wraz z nadejściem wiosny mamy coraz większy wybór produktów, bogatych w tę witaminę. Dojrzewające w maju pomidory, truskawki, czereśnie, agrest czy rabarbar, powinny jak najczęściej znaleźć miejsce na naszym stole.
Magnez
Magnez pełni kluczową rolę w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania mięśni i nerwów, a jego niedobór może prowadzić do uczucia zmęczenia i osłabienia. Potrzebujemy go, aby procesy życiowe przebiegały prawidłowo. Reguluje on działanie ponad 600 enzymów, pełni istotną rolę w metabolizmie kości i gospodarce wapniowej. Bierze udział w termoregulacji, hydroksylacji witaminy D i regulacji stężenia glukozy we krwi. Ale to nie wszystko.
Magnez jest niezbędny do prawidłowej pracy serca. Działa przeciwskurczowo na naczynia krwionośne, dzięki czemu zapobiega niedokrwieniu i rozwojowi nadciśnienia tętniczego oraz choroby niedokrwiennej serca. uzupełnienie tych składników w naszej diecie na wiosnę, aby cieszyć się pełnią zdrowia i energii.
Wiosna jest symbolem odrodzenia i oczyszczenia, dlatego warto pomyśleć o oczyszczeniu organizmu po zimie. Kluczem do usuwania toksyn z organizmu jest wspomaganie pracy i regeneracja wątroby.
Aby wspomóc pracę wątroby, dobrze jest przejść na dietę lekkostrawną, pełną warzyw i owoców, produktów pełnoziarnistych a co za tym idzie - błonnika pokarmowego. Należy także pamiętać o tzw. zdrowych tłuszczach, czyli tych roślinnych, dobrze sprawdzi się olej lniany, czy olej z ostropestu (dodawane na zimno np. do sałatek).
W diecie oczyszczającej wątrobę zaleca się spożywanie posiłków, które są gotowane, duszone lub gotowane na parze. Ważne jest ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie słodyczy oraz produktów wysoko przetworzonych (typu fast-food) . Wątroba nie lubi także sztucznych substancji zawartych w niektórych produktach spożywczych, a także alkoholu.
Kolejną istotną sprawa, jest oczywiście regularna aktywność fizyczna, która również wspomaga proces oczyszczania organizmu.
Nie można także zapomnieć o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Zapotrzebowanie na wodę zależy tak naprawdę od wielu czynników (m.in. płci, temperatury otoczenia, aktywności fizycznej). Uśredniając, zdrowy, dorosły człowiek powinien wypijać od 1,5 do 2 litrów wody. W ten sposób można wspomóc naturalne procesy detoksykacji organizmu i zapewnić jego optymalne funkcjonowanie.
Najważniejsze zasady:
- jedzenie 5-6 mniejszych, lekkostrawnych posiłków w ciągu dnia,
- unikanie przejadania się,
- picie co najmniej 1,5-2 litrów płynów dziennie - głównie wody,
- gotowanie potraw w wodzie i na parze, pieczenie w folii lub duszenie bez dodatku tłuszczu,
- unikanie smażenia potraw (zwłaszcza w głębokim tłuszczu i panierce),
- unikanie ostrych przyprawy oraz soli,
- unikanie cukru,
- jedzenie powoli i bez pośpiechu,
- spożywanie kolacji nie później niż 2-3 godziny przed snem.
- alkoholu,
- produktów wysoko przetworzonych (typu fast-food, są zazwyczaj bogate w cukry, sól oraz tłuszcze)
- produktów bogatych w syrop wysokofruktozowy,
- produktów zawierających tłuszcze typu trans (znajdują się najczęściej w takich produktach, jak margaryny w kostce, wyroby cukiernicze - ciasteczka, herbatniki, wafelki, w żywności typu fast-food),
- tłustego mięsa, w tym tłustych wyrobów wędliniarskich, kiełbas, itp.,
- dań smażonych i ciężkostrawnych,
- tłustych sosów,
- tłustego nabiału,
- wyrobów cukierniczych,
- słodkich napojów.
Warto pamiętać, że istnieje sporo ziół, znanych ze swoich właściwości wspierających oczyszczanie i regenerację wątroby. Są to m.in.:
Ostropest plamisty
Ostropest plamisty był stosowany już w starożytności w schorzeniach wątroby. Lecznicze działanie ostropestu plamistego wynika głównie z zawartości grupy związków znanych jako sylimaryna, które mają właściwości odtruwające i ochronne dla miąższu wątroby. Wyciągi z owoców zawierające flawonolignany oraz poszczególne izolowane związki działają proaktywnie, chroniąc tkankę wątrobową i stymulując jej zdolności regeneracyjne. Sylibina, obecna w sylimarynie, wspomaga regenerację komórek wątroby poprzez stabilizację ich błon komórkowych, oraz wykazuje działanie żółciopędne.
Mniszek lekarski
Mniszek lekarski działa pobudzająco na wytwarzanie żółci przez wątrobę, ułatwia trawienie, działa moczopędnie, odtruwająco, i oczyszcza organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii.
Karczoch zwyczajny
Liście i ziele karczocha działają żółciopędnie, żółciotwórczo, wzmagają wytwarzanie i przepływ żółci przez wątrobę i drogi żółciowe. Ponadto karczoch działa ochronnie na wątrobę i posiada właściwości regenerowania miąższu wątroby.
Źródło:
Dr hab. med. Anna Piekarska: Rola witaminy D w przewlekłych wirusowych zapaleniach wątroby
Arteh J, Narra S, Nair S: Prevalence of vitamin D deficiency in chronic liver disease. Dig Dis Sci 2010 Sep; 55(9): 2624-2628. doi: 10.1007/s10620-009-1069-9.
Mateusz Emmanuel Senderski: Prawie wszystko o ziołach i ziołolecznictwie
CZYTAJ TAKŻE