Świetnie zastąpi krowie mleko. Ma więcej magnezu i jest lepiej przyswajalne przez organizm

Mleko kozie nie jest tak popularne jak krowie. A szkoda. Zawiera mnóstwo prozdrowotnych składników odżywczych i w niektórych przypadkach okazuje się zdrowsze od mleka krowiego. Co ciekawe, produkt ten nie jest wykorzystywany jedynie w przemyśle spożywczym. Jakie właściwości wykazuje kozie mleko? Wyjaśniamy.

Mleko kozie - wartości odżywcze. Czy jest zdrowsze od krowiego?

Pozyskiwane od kóz mleko charakteryzuje się wysoką zawartością witamin i minerałów. Z tego względu jest zalecane osobom praktykującym zdrowe odżywianie się. Szklanka koziego mleka dziennie może wspomóc pokrycie dziennego zapotrzebowania organizmu na wiele związków niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania. 

Mleko kozie stanowi źródło m.in.:

Reklama
  • witaminy A,
  • witamin z grupy B, 
  • witaminy C,
  • witaminy D,
  • witaminy E, 
  • witaminy K, 
  • wapnia, 
  • potasu,
  • fosforu,
  • magnezu. 

W 100 g mleka koziego znajduje się ok. 4,45 g węglowodanów, 4,14 g tłuszczu i 3,56 g białka. Taka ilość produktu dostarcza ok. 69 kcal.

Co ciekawe, w porównaniu z mlekiem krowim mleko kozie ma w składzie więcej białek serwatkowych, które są lepiej przyswajalne przez układ pokarmowy. Produkt pochodzący od kóz charakteryzuje się również nieco mniejszą zawartością białek kazeinowych, które u niektórych osób mogą wywoływać objawy alergii. Jednak osoby uczulone na tego rodzaju związek powinny wyłączyć ten produkt ze swojej diety. 

Mleko kozie ma większą zawartość tłuszczu od mleka krowiego. Jednak budowa rzeczonego tłuszczu jest nieco inna, dzięki czemu organizm lepiej sobie radzi z jego trawieniem. Z tego powodu dla osób wybierających mleko kozie jest ono zdrowszym zamiennikiem mleka krowiego. 

Mleko kozie - właściwości prozdrowotne

Z uwagi na obecność wielu witamin i minerałów mleko kozie należy do zdrowych produktów, które warto włączyć do swojego jadłospisu. Jest to w szczególności doskonałe źródło wapnia. Odpowiednia podaż tego pierwiastka w diecie może zapewnić zdrowe i mocne kości, a także przyczynić się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia osteoporozy

W porównaniu ze swoim krowim odpowiednikiem mleko kozie zawiera nieco większą ilość magnezu. Związek ten pełni istotną rolę w funkcjonowaniu organizmu - jest aktywatorem wielu enzymów i bierze udział w przewodzeniu impulsów nerwowych. Odpowiednia dawka magnezu może przyczynić się również do zredukowania ryzyka związanego z wystąpieniem chorób układu krążenia.

Co ciekawe, mleko kozie jest wykorzystywane nie tylko w przemyśle spożywczym. To również popularny składnik wielu kosmetyków. Wysoka zawartość m.in. witaminy A czy E pomaga zachować zdrową kondycję skóry. Mleka koziego używa się do produkcji kosmetyków do pielęgnacji ciała czy włosów. 

Mleko kozie - przeciwwskazania. Kto powinien z niego zrezygnować?

Kozie mleko to smaczny i zdrowy produkt, który wiele osób wybiera zamiast mleka krowiego. Jednak nie każdy może raczyć się mlekiem pochodzącym od kóz. Jakie są przeciwwskazania i kto powinien z niego zrezygnować?

Mleka koziego nie powinny spożywać przede wszystkim osoby cierpiące na nietolerancję laktozy oraz uczulone na białka kazeinowe. W ich przypadku spożycie produktu może wywołać nieprzyjemne objawy takie jak ból brzucha, biegunkę czy wzdęcia. Dolegliwości te mogą być nieco łagodniejsze niż w przypadku spożycia mleka krowiego z uwagi na mniejszą zawartość laktozy i białek kazeinowych. Jednak warto mieć na uwadze, że nie jest to regułą - w przypadku różnych osób organizm może zareagować w inny sposób. 

Źródła: 

fdc.nal.usda.gov; 

Paszczyk B, Czarnowska-Kujawska M, Klepacka J, Tońska E. Health-Promoting Ingredients in Goat's Milk and Fermented Goat's Milk Drinks. Animals (Basel). 2023 Mar 2;13(5):907. doi: 10.3390/ani13050907. PMID: 36899767; PMCID: PMC10000185.

Almaas H., Cases A.L., Devold T.G., Holm H., Langsrud T., Aabakken L., Aadnoey T., Vegarud G.E. In vitro digestion of bovine and caprine milk by human gastric and duodenal enzymes. Int. Dairy J. 2006;16:961-968. doi: 10.1016/j.idairyj.2005.10.029.

CZYTAJ TAKŻE: 

Alergia na mleko? W obecnych czasach nie stanowi wyzwania

W PRL-u piliśmy je na potęgę. Jest zbawienne dla żołądka, jelit i serca

Przynieś ze spaceru i wrzuć do mleka. Zadziała jak aspiryna

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL