Ustalono najlepszą porę na kolację. Służy zdrowiu i odchudzaniu

Jedzenie wieczorem sprawi, że przytyjesz - to często powtarzany mit, którego trzyma się wiele odchudzających się osób. Czy faktycznie jedzenie po godz. 22, a zdaniem niektórych nawet po godz. 18, sprawia, że przybierasz na wadze? Kiedy najlepiej jeść kolację? Sprawdzamy, jaka jest prawda.

Okazuje się, że jedzenie przed snem może nie tylko polepszyć jakość snu, ale także wspomóc efekty odchudzania. Kluczem jest to, co jemy i ile czasu przed snem.

Ile godzin przed snem nie można jeść?

Przyjmuje się, że nie powinno się jeść ok. 2-3 godziny przed snem. Może skutkować to niestrawnością oraz gorszą jakością snu. Nie ma określonej godziny, po której jedzenie niekorzystnie wpływa na naszą sylwetką. Warto o tym pamiętać, ponieważ chodzenie spać głodnym również może być niekorzystne dla naszego organizmu.

Zdrowy, regenerujący sen jest kluczem do skutecznego odchudzania. Organizm ma czas na właściwy odpoczynek, przez co następnego dnia nie musimy rekompensować zmęczenia dodatkowymi kaloriami. Aby zapewnić sobie głęboki sen, nie można być ani głodnym, ani przejedzonym. Dlatego zdrowa i pełnowartościowa kolacja jest równie ważna, co odstęp pomiędzy jedzeniem a położeniem się spać.

Reklama

Czy jedzenie po 22 jest zdrowe?

To, czy jedzenie po 22 jest zdrowe, zależy od tego, o której godzinie kładziemy się spać. Każdy z nas ma inny zegar biologiczny. Dlatego kolacja o 20 może być zbyt wczesna dla sów, a odpowiednia dla skowronków. Przyjmuje się, że powinno jeść się kolację ok. 2 godziny przed pójściem spać.

To mit, że jedzenie po danej godzinie powoduje tycie. Przyczyną przybierania na wadze jest nadwyżka kaloryczna. Jedzenie w nocy może przyczynić się do pogorszenia jakości snu oraz problemów żołądkowych. Jeśli posiłek jednak mieści się w naszym deficycie kalorycznym, to nie przytyjemy. Jedzenie w nocy nie przynosi naszemu organizmowi korzyści, ale także i strat.

Czy jedzenie w nocy powoduje tycie?

Odpowiedź jest prosta, ale nie satysfakcjonująca - to zależy. Chodzenie spać głodnym nie jest zdrowe. Może wpływać na bezsenność oraz zmniejszyć poziom tkanki mięśniowej. Dlatego przekąska przed snem może w niektórych sytuacjach polepszyć nasze samopoczucie i wpłynąć korzystnie na sen.

Należy pamiętać, aby nie objadać się przed pójściem spać. Ciężkie, tłuste potrawy obciążają układ trawienny i sprawiają, że budzimy się zmęczeni. Warto zrezygnować z dużych porcji oraz kwaśnych i ostrych potraw, które podrażniają układ pokarmowy. Przed snem nie warto także jeść produktów, które zawierają dużo cukru. Spowodują, że sen będzie płytszy i mniej spokojny.

Pamiętaj, że kawa, herbata oraz niektóre napoje gazowane zawierają dużo kofeiny, dlatego także lepiej z nich zrezygnować wieczorem. Picie alkoholu przed snem również może niekorzystnie wpłynąć na naszą regenerację i odpoczynek. 

Co jeść przed snem, żeby dobrze spać?

Posiłek przed snem powinien być niewielki. Dietetycy radzą, aby miał ok. 150-200 kcal. Nie powinien składać się z dużej ilości węglowodanów - dodają one energii, która w nocy jest nam zbędna. Zamiast tego wybierz produkty bogate w białko i zdrowe tłuszcze.

Warto wybrać produkty bogate w błonnik. Są dłużej trawione i zapewniają poczucie sytości na dłużej.

Do produktów, które warto jeść przed snem, należą m.in. banany, ciecierzyca, orzechy, nasiona, gorzka czekolada.

CZYTAJ TAKŻE:

Zmieszaj te dwa składniki i pij każdego dnia. W mig wymiotą toksyny z jelit

Bolesny problem i zmora kobiet w upalne dni. Czym smarować otarcia na udach?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: lekka kolacja | kolacja kiedy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL