Zawsze, gdy gotujesz szpinak, fasolę lub marchewkę, dodaj jeden składnik. Będą zdrowsze!

Niektóre witaminy wchłaniają się tylko w obecności tłuszczu, niektóre pierwiastki są przyswajalne tylko w towarzystwie witamin, a niektóre szkodliwe w nadmiarze naturalne związki chemiczne obecne w pożywieniu neutralizują inne związki, również znajdujące się w jedzeniu. Gotowanie to sztuka łączenia smaków, a zdrowe gotowanie to sztuka łączenia produktów, które wzajemnie pozytywnie na siebie oddziałują, podbijając swoje właściwości zdrowotne. Zobacz, jakie produkty tworzą na talerzu najbardziej udaną parę, i dlaczego.

Gotowana marchew i masło - źródło witaminy A

Bardzo dobrym (i smacznym!) połączeniem jest gotowana marchewka z masłem. Marchew jest doskonałym źródłem beta-karotenu, który poprawia odporność organizmu. Nie każdy wie jednak, że substancja ta w bardzo łatwy sposób przekształca się w niezwykle cenną witaminę A. Ta z kolei chroni przed stanami zapalnymi, wspomaga kości i zęby, przyśpiesza porost włosów i paznokci, a także poprawia krążenie. Aby beta-karoten przekształcił się w witaminę A, do marchewki należy dodać odrobinę tłuszczu, np. masła.

Szpinak z jogurtem - ochrona przed szczawianami

Szpinak to prawdziwa bomba witaminowa. Te zielone liście zawierają m.in. witaminę A, witaminę C, witaminę K1, a także żelazo, kwas foliowy, wapń i cenne przeciwutleniacze - luteinę, zeaksantynę i kwercetynę. Do tego wszystkiego dochodzi niska kaloryczność. 100 g szpinaku to zaledwie 23 kcal. Niestety, mimo licznych zalet, szpinak ma jedną wadę. Jest nią kwas szczawiowy, który może zaburzać wchłanianie wapnia. Na szczęście jest na to pewien sposób. Aby zneutralizować kwas szczawiowy, do szpinaku wystarczy dodać odrobinę jogurtu naturalnego, chudej śmietany lub mleka.

Reklama

Fasola i czerwona papryka - lepsze wchłanianie żelaza

Fasola i czerwona papryka to bardzo popularne połączenie w kuchni meksykańskiej. Okazuje się, że mieszkańcy Meksyku wiedzą, co dobre. Fasola jest bardzo bogata w żelazo niehemowe. To żelazo charakterystyczne dla produktów roślinnych, które niestety wchłania się dużo gorzej niż żelazo zawarte w mięsie. Na szczęście, tak jak w przypadku szpinaku, tutaj również rozwiązanie problemu jest proste. Do fasoli należy bowiem dodać odrobinę papryki czerwonej, która ze względu na olbrzymie ilości naturalnej witaminy C poprawia wchłanianie żelaza.

Co wpływa na wchłanianie się witamin?

Wyżej wymienione połączenia są doskonałym dowodem na to, jak witaminy mogą się uzupełniać. Oto kilka innych przykładów:

  • wchłanianie witaminy A poprawiają: witaminy z grupy B, witamina C, witamina E, witamina D, wapń i cynk;
  • wchłanianie witaminy C poprawiają: witaminy z grupy B, witamina E, witamina A oraz wapń, magnez czy cynk;
  • wchłanianie witaminy D poprawiają: witamina A, witamina C, witamina E, wapń i fosfor;
  • wchłanianie witaminy E poprawia witamina A.

CZYTAKJ TAKŻE:

Masz takie zmiany na skórze? To może być niedobór cynku

Czego nie łączyć z pomidorem? To bardzo niezdrowe zestawienie 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL