Farbowanie to ostateczność. Tak pokonasz siwiznę domowymi sposobami

Zmiana koloru włosów na siwy jest naturalnym procesem, związanym przede wszystkim ze starzeniem się. Siwe włosy pojawiają się również u osób młodych i wówczas jest to spowodowane niepożądanymi zmianami, jakie zachodzą w organizmie. Dlaczego włosy siwieją? Jakie są przyczyny przedwczesnego siwienia i jak domowym sposobem można pozbyć się siwizny?

Kiedy siwienie jest normalne?

Siwienie jest oznaką starzenia się organizmu i jest procesem całkowicie naturalnym. W strukturze włosa zmniejsza się ilość wydzielanej melaniny w melanocytach, przez co wzrastający włos ma coraz mniejszą ilość barwnika i staje się siwy.

Prawidłowe, czyli naturalne siwienie włosów rozpoczyna się między 30. a 40. rokiem życia i początkowo dotyczy włosów na czubku głowy oraz na skroniach. W zależności od predyspozycji, u każdego człowieka siwienie rozpoczyna się w innym wieku, jednak jest to mocno uwarukowane genetycznie. Oznacza to, że jeśli rodzice szybko zaczęli siwieć, ich dzieci mają szanse, by pierwsze siwe włosy u siebie dostrzec w podobnym wieku.

Reklama

Jeśli proces siwienia rozpoczyna się u osób młodych, przed ukończeniem 30. roku życia, może świadczyć o niepożądanych procesach, jakie zachodzą w organizmie, o niedoborach witaminowych, nieprawidłowej diecie lub nadmiernym stresie.

Czytaj również: Dlaczego włosy siwieją? I dlaczego siwe włosy pojawiają się w młodym wieku?

Główne przyczyny siwiejących włosów

Za przedwczesne siwienie odpowiadają przede wszystkim czynniki związane ze stylem życie oraz dietą. Udowodniono, że nadmierny stres przyspiesza siwienie włosów, a osoby, które żyją w stałym napięciu emocjonalnym, szybciej się starzeją. Wiąże się z tym również spadek produkcji melaniny, a tym samym niechciana zmiana koloru włosów.

Nieprawidłowa dieta, uboga w świeże warzywa i owoce - czyli źródło witamin, również powoduje szybszą utratę naturalnego koloru włosów. Niedobory witaminowe, głównie witamin z grupy B, kwasu foliowego, cynku, selenu, miedzi i żelaza sprawiają, że siwizna szybciej pojawia się na głowie.

Innymi czynnikami przyspieszającymi procesy starzenia się, tym samym siwienie, jest regularne sięganie po używki: spożywany alkohol, nikotynizm, dopalacze czy narkotyki, również wywołują siwienie przed 30. rokiem życia.

Kłopoty ze snem, nadpobudliwość, przewlekłe zmęczenie są przyczynami szybszej utraty melaniny z włosa, dlatego osoby, które mało śpią, pracują ponad siły fizyczne lub ich aktywność fizyczna jest wyższa niż czas regeneracji, mogą szybciej spodziewać się siwych włosów na głowie.

Ostatnim czynnikiem, który wpływa na szybszą utratę naturalnego koloru włosów, jest niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy i włosów. Szampony z wieloma substancjami chemicznymi czy silikonami nie tylko pogarszają kondycję włosów, ale również wpływają na ich szybsze siwienie.

Leczenie siwienia. Czy można je zatrzymać?

Aby zmienić kolor już siwego włosa, niezbędna jest koloryzacja, najlepiej u profesjonalnego fryzjera. Zmiana nawyków żywieniowych, a także stylu życia mogą jednak zatrzymać proces siwienia i sprawić, by odrastające włosy były bogate w melaninę.

Przede wszystkim należy pamiętać o zdrowej i zbilansowanej diecie, bogatej w witaminy i pierwiastki odpowiedzialne za kondycję włosa. Przede wszystkim produkty powinny być bogate w takie składniki, jak:

  • cynk,
  • selen,
  • witaminę B12 i B5,
  • kwas foliowy,
  • biotynę,
  • jod.

Tak samo jak dieta, ważna jest również umiejętność odpoczywania i relaksowania. Obniżenie codziennego poziomu stresu oraz czas na relaksację powinien zajmować minimum 30 minut dziennie. To właśnie zbyt wysoki poziom kortyzolu przyczynia się do wytrącania melaniny, nie bez powodu zatem funkcjonuje powiedzenie, że "można osiwieć z nerwów".

Prawidłowa pielęgnacja włosów również ma kluczowe znaczenie w utrzymaniu ich naturalnego koloru. Szampony oraz odżywki powinny zawierać w sobie naturalne składniki, a na rynku profesjonalnych kosmetyków fryzjerskich znajdują się również produkty, które pozwalają na przywrócenie odpowiedniej pigmentacji włosów.

Domowe sposoby na siwe włosy

Istnieją domowe sposoby na to, by przywrócić włosom ich naturalny kolor. Najbardziej popularną metodą jest picie rozpuszczonych drożdży piwnych. Zawarte w nich substancje odżywcze wzmacniają włosy, zapobiegają wypadaniu i przywracają im prawidłowy kolor. Wystarczy 1/6 kostki drożdży rozpuścić w szklance gorącej wody i odstawić do wystygnięcia. Następnie warto do mikstury dodać miód lub mleko (nie cukier), by zmienić smak napoju. Drożdże same w sobie są niesmaczne, co może szybko zniechęcić do regularnego stosowania.

Płukanka z kawy na siwe włosy jest doskonałym wyborem dla osób o naturalnie ciemnych włosach. Reguralne stosowanie płukanki przyciemnia siwe włosy, zapobiega wypadaniu i działa wzmacniająco. Wystarczy 6 łyżek zmielonej kawy zalać 2 szklankami gorącej wody. Następnie należy przecedzić napój przez sitko, by pozbyć się fusów i dolać 2 szklanki chłodnej wody. Do tak przygotowanej mieszanki, po umyciu włosów, należy włożyć głowę i moczyć włosy około 1 minuty. Po wymoczeniu włosów należy oblać je kawową miksturą a następnie delikatnie spłukać chłodną wodą.

Inną, sprawdzoną domową metodą na przyciemnienie siwych włosów, jest zastosowanie płukanki z łupin orzecha włoskiego. W skórce orzechów włoskich znajduje się dużo ciemnego barwnika, który idealnie pokrywa jasne włosy. Skorupki i skórki z orzechów należy zalać wodą i gotować przez pół godziny pod przykryciem do czasu uzyskania ciemnego koloru wody.  Po ostygnięciu naparu, należy odcedzić łupiny i skorupki, a następnie na kilka minut zanurzyć włosy w płukance. Po tym czasie włosy można przepłukać tą samą miksturą. Aby uzyskać zamierzony efekt, należy tę metodę stosować po każdym myciu włosów, a pierwsze efekty widoczne są po tygodniu jej stosowania.

Przystępną i tanią metodą na siwe włosy jest woda po ziemniakach. Po ugotowaniu ziemniaków na obiad, warto pozostawić wodę, w której się gotowały i wykorzystać jako płukankę na siwiznę. Woda po ziemniakach bogata jest w:

  • witaminę A,
  • witaminy z grupy B,
  • witaminę E,
  • witaminę K,
  • potas,
  • fosfor,
  • magnez.

Aby wykorzystać wodę po gotujących się ziemniakach należy pamiętać, że nie może być ona posolona. Sól niekorzystnie wpływa na struktur włosa oraz jego wygląd. Jak wykorzystać wodę po ziemniakach? Wystarczy, że po każdym umyciu włosów spłuczemy je tą wodą i zabieg ten będziemy potarzać przez minimum 2 tygodnie. Po tym czasie włosy staną się ciemniejsze, również te siwe. Płukanka nie jest zatem zalecana dla osób o naturalnych blond włosach, ponieważ mogą one zmienić kolor na ciemniejszy.

CZYTAJ TAKŻE: 

Po tym poznasz, że brakuje ci witaminy B12

Kwas foliowy jest nie tylko dla kobiet w ciąży

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: siwienie włosów | siwizna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL