Już nie tylko okład z ogórka. Te sposoby to hit w walce z cieniami pod oczami

Cienie pod oczami nie wyglądają zbyt ładnie – sprawiają, że twarz wydaje się szara i zmęczona. Pojawiają się zazwyczaj w wyniku zmęczenia, niewyspania, alergii, choroby, ale są też naturalnym objawem procesów starzenia czy utrzymującego się stresu. Bywa, że cienie pod oczami to kwestia genetyki i trudno zwalczyć je inaczej, niż z pomocą zabiegów medycyny estetycznej. Są jednak sposoby na rozjaśnienie i odmłodzenie okolic oczu, które możesz wypróbować samodzielnie w domu.

Co jest najskuteczniejsze na cienie pod oczami?

Najlepsze, co możesz zrobić dla swojego wyglądu, to zdrowy sen. Jest on niezastąpiony w walce z cieniami pod oczami, zwłaszcza jeśli te pojawiają się u ciebie z powodu niewyspania. Zmień codzienną rutynę - zacznij chodzić spać wcześniej tak, abyś mogła spać od 7 do 9 godzin na dobę.

Oprócz snu ważna jest też dieta. Spożywaj zbilansowane posiłki bogate w witaminy i minerały, zwłaszcza witaminę K i C oraz żelazo. Ponadto koniecznie pij dużo wody, aby utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry.

Reklama

W kwestii pielęgnacji zdaj się na dobrego kosmetologa lub specjalistę medycyny estetycznej. Gdy domowe sposoby i kosmetyki z witaminą C, retinolem, kwasem hialuronowym i peptydami nie działają, konieczna może być mikrodermabrazja czy wypełnienie.

Doraźnie używaj korektorów oraz rozjaśniaczy pod oczy, aby tymczasowo zatuszować cienie.

Jak rozjaśnić cienie pod oczami? Poznaj ich przyczynę

Który sposób na walkę z cieniami pod oczami będzie najskuteczniejszy u ciebie? Sporo zależy od tego, z jakim dokładnie problemem się mierzysz. Gdy przyjrzymy się bliżej zmianom w okolicach oczu, zauważymy, że mogą one przybierać różne formy oraz odcienie - żółte, fioletowe, niebieskawe. Co ciekawe, każdy z nich świadczy o czymś innym:

  • cienie fioletowe, niebieskie, purpurowe - w twojej diecie zapewne brakuje produktów z witaminą K, C i A. Włącz do niej np. kapustę, warzywa pomarańczowe, czerwone i żółte oraz owoce jagodowe. Ogranicz za to kawę, sól i cukier,
  • cienie żółte, brązowe - być może jest to efekt niedoboru witaminy B6, B12 i kwasu foliowego. Zmień dietę - ogranicz cukier, a uzupełniaj wodę. Spożywaj warzywa gotowane na parze, strączki i owoce,
  • głębokie ciemne, wgłębienia - uzupełnij dietę o produkty zawierające witaminę A i K, tj. natkę pietruszki, kapustę, warzywa liściaste. Ogranicz kawę, a w jej miejsce pij wodę, dbając o nawodnienie skóry od środka.

Co na cienie pod oczami? Domowe sposoby

Sposobem na pozbycie się cieni pod oczami jest ich rozjaśnienie. Zacznij od domowych sposobów - co na cienie pod oczami? Wiele z tych składników masz pod ręką! Zacznij bezpieczne kuracje z wykorzystaniem m.in. kompresów z zimnej herbaty, ogórków, okładów oraz masażu.

Kompresy z zimnej herbaty

Jednym z najprostszych i najpopularniejszych domowych zabiegów na cienie pod oczami są kompresy z zimnej herbaty. Kofeina zawarta w herbacie działa ściągająco, co pomaga zmniejszyć opuchliznę i cienie.

Do zrobienia kompresu zaparz dwie torebki herbaty (najlepiej czarnej lub zielonej), a następnie włóż je do lodówki na około 20 minut. Gdy będą już dobrze schłodzone, połóż je na zamkniętych powiekach i pozostaw na 15-20 minut.

Ogórki na oczy

Ogórki są jednym z najbardziej znanych domowych sposobów na cienie pod oczami. Mają właściwości nawilżające i chłodzące, a także zawierają przeciwutleniacze, które pomagają w walce z wolnymi rodnikami.

Aby przygotować taki zabieg, pokrój świeży ogórek na plastry i włóż je do lodówki na kilka minut. Następnie połóż plastry na zamkniętych powiekach i relaksuj się w ten sposób przez około 10-15 minut. Regularne stosowanie tego zabiegu przyniesie ci ukojenie.

Zimne łyżki lub kostki lodu

Zimne łyżki to kolejna prosta i skuteczna metoda na cienie pod oczami. Metal ma zdolność do utrzymywania niskiej temperatury, co może pomóc w zmniejszeniu opuchlizny.

Włóż dwie łyżki do zamrażarki na kilka minut, a następnie przyłóż je do zamkniętych powiek na około 10-15 minut. Ten zabieg można stosować codziennie, aby szybko i efektywnie pozbyć się cieni pod oczami.

Podobnie możesz posłużyć się kostkami lodu.

Masaż okolic oczu

Masaż to kolejny skuteczny sposób na poprawę krążenia krwi w okolicach oczu, co jest pomocne redukcji cieni. Użyj delikatnego kremu nawilżającego lub olejku (np. z migdałów) i wykonaj delikatny masaż okolic oczu okrężnymi ruchami. Masaż powinien trwać około 5-10 minut i można go wykonywać codziennie, najlepiej wieczorem przed snem.

Sok lub łupiny z ziemniaków

Sok z ziemniaków zawiera enzymy i witaminy, które mogą pomóc w rozjaśnieniu cieni pod oczami. Aby przygotować taki zabieg, zetrzyj surowego ziemniaka na tarce i wyciśnij sok. Namocz wacik w soku i połóż na zamkniętych powiekach na około 10-15 minut. Następnie spłucz skórę letnią wodą. Zabieg ten można powtarzać dwa razy w tygodniu.

Szybszym sposobem jest okładanie okolic oczu łupinami z ziemniaków, które działają jak "wybielacze".

Aloes

Aloes to roślina znana ze swoich właściwości leczniczych i nawilżających. Żel aloesowy może pomóc w redukcji cieni pod oczami i poprawie elastyczności skóry.

Nałóż niewielką ilość żelu aloesowego na skórę pod oczami i delikatnie wmasuj. Pozostaw na około 10-15 minut, a następnie spłucz letnią wodą. Zabieg można powtarzać codziennie.

Róża damasceńska

Woda różana z róży damasceńskiej ma właściwości kojące i rozjaśniające, a także pomaga w nawilżeniu skóry.

Namocz wacik w wodzie różanej i połóż na zamkniętych powiekach na około 10-15 minut. Po zakończeniu zabiegu nie trzeba spłukiwać skóry. Wodę różaną można stosować codziennie jako tonik.

Domowe sposoby na cienie pod oczami to tanie i sprawdzone rozwiązanie twojego problemu. Pamiętaj jednak, że takie przebarwienia na twarzy mogą też oznaczać niedobory, czasem choroby. Dlatego, gdy kosmetyki, masaże i zabiegi kosmetologiczne zawodzą, odwiedź lekarza i zrób okresowe badania.

CZYTAJ TAKŻE:

Spadnie ryzyko miażdżycy i zawału serca. Tak działa napar z hibiskusa

Pij na czczo, by poczuć się lekko i łatwiej spalać kalorie. Najlepsze, co możesz dodać do wody

Działa przeciwzapalnie i pobudza metabolizm. Kurkuma to jedna z najzdrowszych przypraw świata

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: cienie pod oczami domowe sposoby
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL