Łączenie tych leków jest niebezpieczne. Tak objawia się zespół serotoninowy

W okresie jesiennych infekcji sięgamy po wiele leków i suplementów diety, które mają skrócić czas trwania choroby i szybko postawić nas na nogi. Nie wszyscy jednak zastanawiają się, czy przyjmowanie niektórych substancji nie wpłynie na działanie leków, które przyjmowane są na stałe, na inne schorzenia. Okazuje się, że leki przeciwdepresyjne i stosowane w zaburzeniach lękowych to grupa substancji, które przyjmowane z innymi lekami, mogą wywołać niebezpieczny zespół serotoninowy.

Leki przeciwdepresyjne wchodzą w interakcję

Zwiększa się zapotrzebowanie na leki przeciwdepresyjne i coraz więcej osób zażywa je na stałe. Medykamenty z grupy SSRI (inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny) działają na ośrodkowy układ nerwowy i mają na celu nasilić neurotransmisję serotoniny - hormonu, który odpowiada za stany emocjonalne, pamięć, koncentrację ale także usprawnia funkcjonowanie układu pokarmowego.

Leki z grupy SSRI są przeznaczone dla pacjentów leczących się na depresję, stany lękowe, będący w trakcie psychoterapii związanej z przebytą traumą. Istnieją jednak inne substancje czynne, które mogą nasilać działanie SSRI i prowadzić do groźnego zespołu serotoninowego.

Reklama

Jakich leków nie można łączyć z SSRI?

Zespół serotoninowy rozwija się wówczas, gdy działanie leków SSRI jest potęgowane przez inne substancje czynne, przyjmowane z innych wskazań medycznych. Jednym z takich leków jest dekstrometorfan - lek dostępny w aptece bez recepty, będący substancją czynną w wielu preparatach na przeziębienie i kaszel. Przyjmowanie równocześnie obu leków jest niebezpieczne dla zdrowia, dlatego zawsze warto wybierać inne leki na przeziębienie, niż te, które zawierają dekstrometorfan.

Innym lekiem, który wchodzi w reakcję z lekami SSRI jest tramadol - silny lek przeciwbólowy, zalecany przy bólach kostno-stawowych, pacjentom po zabiegach operacyjnych lub pacjentom ze zwyrodnieniem kręgosłupa.

Nie zaleca się przyjmowania równocześnie leków z grupy SSRI oraz leków przeciwwymiotnych, takich jak metoklopramid.

Co ważne - suplementy diety zawierające wyciąg z dziurawca lub żeń-szenia również mogą nasilać działanie leków przeciwdepresyjnych, prowadząc do zespołu serotoninowego.

Objawy zespołu serotoninowego

Objawy zespołu serotoninowego rozwijają się w ciągu kilku godzin od zażycia leków i mogą mieć charakter łagodny, ale mogą również bezpośrednio zagrażać życiu pacjenta.

Do objawów zespołu serotoninowego zalicza się:

  • zlewne poty,
  • drżenia mięśniowe,
  • kołatanie serca,
  • zaburzenia psychoruchowe,
  • zaburzenia świadomości,
  • nagły wzrost ciśnienia tętniczego,
  • podwyższoną temperaturę ciała,
  • biegunkę,
  • zaburzenia w koordynacji ruchowej.

W przypadku wystąpienia powyższych objawów po zażyciu leków z grupy SSRI i leków wymienionych wyżej, pacjent powinien jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Pacjent powinien znaleźć się na obserwacji, z monitorowaniem podstawowych funkcji życiowych oraz działaniami mającymi na celu obniżenie temperatury ciała i obniżenie ciśnienia tętniczego krwi.

W skrajnych przypadkach u pacjentów może dojść do zaburzeń oddychania, a nawet niewydolności oddechowej. Wówczas konieczne jest zastosowanie tlenoterapii. W zespole serotoninowym wdraża się również nawadnianie oraz schładzające okłady.

CZYTAJ TAKŻE:

Depresja to nie tylko smutek. Nietypowe zachowanie może zdradzać chorobę

Bierzesz aspirynę na przeziębienie? Lepiej uważaj!

Zaburzenia równowagi - o jakich chorobach mogą świadczyć?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL