Dziecko idzie do przedszkola. Jak sobie poradzić z własnymi emocjami?
Przedszkole może być ekscytującą przygodą dla malucha, ale i jednym z najbardziej znienawidzonych miejsc. Od czego to zależy? Przede wszystkim od nas, od rodziców. To my mamy największy wpływ na to, jak dziecko będzie odbierało tę instytucję. Jak sobie poradzić z rozstaniem z dzieckiem, jak pomóc mu zaadaptować się do przedszkola?
Poradzenie sobie z koniecznością zostawienia dziecka w przedszkolu i podzielenia się opieką z nauczycielami może budzić bardzo duże emocje wśród rodziców. Każdy z nas pragnie szczęścia swojego dziecka i chce, aby było bezpieczne, dobrze się bawiło, rozwijało i zdobywało wiedzę.
Rodzicom często sen z oczu spędza wybranie najlepszego przedszkola, z dobrą kadrą oraz usystematyzowanym planem dnia. Obawy mogą być bardzo silne, tak silne, że rodzic może sobie z nich nie zdawać sprawy i zaprzeczać temu, że lęka się o swoje dziecko, o to jak ono zniesie rozstanie.
Może również pojawić się poczucie winy, które jest wywołane myślami, o tym, że zostawiamy naszą pociechę w obcym miejscu, ona płacze, jest przejęta, a my mimo wszystko wychodzimy. Taka sytuacja może rodzić potrzebę wynagradzania i braku konsekwencji mające na celu zredukować poczucie winy mamy i taty.
Aby jak najlepiej przygotować dziecko na rozstanie i adaptację w przedszkolu, rodzic musi skonfrontować się ze swoimi uczuciami - poczuciem straty, lekiem o dziecko, frustracją. A także zastanowić się nad swoimi reakcjami na trudne zachowania dziecka przy zaprowadzaniu go do przedszkola, takie jak histeryczny płacz, niechęć do wejścia do sali, ataki złości, kopanie, gryzienie, rzucanie się na podłogę.
Podobne zachowania mogą się pojawić po całym dniu w przedszkolu, kiedy odbieramy dziecko - są one sygnałem, że poczuło się na tyle bezpiecznie, że odreagowuje wszystko co się zdarzyło przez cały dzień - tęsknotę za mamą i tatą, ograniczenia narzucane w przedszkolu, strach i lęk przed nowymi sytuacjami.
Ważne, aby uświadomić sobie, że takie zachowanie jest normalne, a podchodzenie ze zrozumieniem do uczuć dziecka, z dużą dozą dystansu do własnych frustracji i łagodną, ale stanowczą konsekwencją może pomóc dziecku uporać się z jego złożonymi uczuciami.
Uświadomienie sobie, że przedszkole daje dziecku szansę na niezwykły rozwój społeczny, emocjonalny, ruchowy i poznawczy może odrobinę łagodzić strach rodzica. Jednocześnie pojawiają się pytania - jak pociecha poradzi sobie w kontaktach z rówieśnikami, czy zostanie polubiona przez nauczycieli czy będzie potrafiła dostosować się do zasad panujących w przedszkolu?
Każde z tych pytań jest naturalne i pojawia się praktycznie u każdego rodzica stającego przed wyzwaniem rozłąki z dzieckiem. Uświadomienie ich i zmierzenie się z różnymi wariantami odpowiedzi może pomóc uporać się z nadmiernym lękiem o dziecko.
Czytaj więcej TUTAJ
Zobacz także:
Jak uczyć dziecko samodzielności od najmłodszych lat?
Skąd się bierze u dzieci moczenie nocne?