USG przezciemiączkowe. Sposób na zbadanie mózgu najmłodszych dzieci

USG przezciemiączkowe to nieinwazyjne badanie, które może wykryć stany zagrażające zdrowiu małego pacjenta. U wielu dzieci bywa to jedno z pierwszych badań w życiu. Najczęściej przeprowadzane jest u wcześniaków i dzieci, ze zbyt małym obwodem główki lub opóźnieniami w rozwoju. Sprawdź, kiedy należy wykonać USG przezciemiączkowe, jak przebiega badanie i jak się do niego przygotować.

USG przezciemiączkowe - co to jest?

U noworodków i niemowląt krawędzie kości czaszki połączone są za pomocą błony łącznotkankowej zwanej ciemiączkiem. Wyróżnia się ciemiączko: przednie, tylne i boczne. Ciemię przednie zarasta około 20 miesiąca życia dziecka, natomiast ciemię tylne ok. 6-8 tygodnia życia. Ciemię boczne nie jest tak klinicznie istotne jak dwa pozostałe, dlatego rzadko podlega badaniu. 

Dlaczego te struktury są takie nietypowe? Dzięki łącznotkankowej budowie ciemiączek możliwe jest wykonanie USG, czyli badania, które pozwala zobrazować struktury mózgu malucha i wykryć np.: wodogłowie, niedotlenienie, krwawienie czy guzy.  

Reklama

Ultrasonografia jest bezbolesna, nieinwazyjna, nie wywołuje skutków ubocznych i może stanowić alternatywę dla tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. Te wszystkie cechy badania czynią je optymalnym dla tak małych pacjentów. 

Kiedy wykonać USG przezciemiączkowe? Wskazania do przeprowadzenia badania

USG przezciemiączkowe jest przeprowadzane zarówno w celach diagnostycznych jak i profilaktycznych. Najczęściej poddawane są mu wcześniaki i dzieci z niewielką masą urodzeniową. Do innych wskazań do przeprowadzenia USG przezciemiączkowego, zalicza się:

  • uraz okołoporodowy;
  • podejrzenie występowania schorzeń neurologicznych;
  • epizod niedotlenienia w czasie ciąży, porodu albo w okresie noworodkowym;
  • cukrzycę ciążową u matki;
  • nadciśnienie śródczaszkowe;
  • nieprawidłowy przyrost obwodu głowy dziecka;
  • niską liczbę punktów w skali Apgar po porodzie;
  • dystrofię płodu. 

Jak przebiega USG przezciemiączkowe?

Jak już zostało wspomniane, USG jest badaniem nieinwazyjnym, dlatego nie musisz bać się, że twojemu dziecku dzieje się krzywda. Nawet jeśli maluch płacze, to raczej ze względu na niespodziewaną sytuację i towarzyszące bodźce, a nie dlatego, że odczuwa ból. 

Przebieg USG przezciemiączkowego niewiele różni się od innych badań ultrasonograficznych. Lekarz smaruje żelem główkę dziecka, po to, żeby badanie było bardziej efektywne. W następnej kolejności do skóry głowy malucha przykładana jest głowica aparatu, emitująca fale ultradźwiękowe, co pozwala uwidocznić struktury mózgu. Na podstawie uzyskanego obrazu, specjalista stwierdza czy u dziecka nie występują nieprawidłowości. USG trwa zwykle 20 minut. Po badaniu lekarz omawia z rodzicem uzyskane wyniki.

Co diagnozuje USG przezciemiączkowe?

Tak proste i bezpieczne badanie, jakim jest USG przezciemiączkowe może pomóc w diagnozie bardzo poważnych stanów zagrażających zdrowiu twojego dziecka. Za pomocą ultrasonografii głowy małego pacjenta, możliwe jest wykrycie:

  • krwotoku;
  • wad rozwojowych;
  • wodogłowia;
  • rozszczepu kręgosłupa;
  • zapalenia opon mózgowych;
  • torbieli i guzów mózgu.

Przygotowanie do USG przezciemiączkowego

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Co więcej nie istnieją żadne bezwzględne przeciwskazania do jego przeprowadzenia. Warto jednak zadbać o spokój małego pacjenta. 

Pamiętaj, że dla dziecka każda nowa sytuacja może wiązać się z niepokojem, nawet nałożenie żelu do USG na główkę niemowlaka, może powodować jego rozdrażnienie- dlatego zaleca się nakarmienie dziecka przed badaniem, wskazane jest również, żeby podczas USG przezciemiączkowego, rodzic znajdował się w gabinecie. Jest to istotne również ze względu na konieczność zebrania wywiadu medycznego, który ukierunkuje lekarza, na jakich to nieprawidłowości ma poszukiwać w trakcie badania.

CZYTAJ TAKŻE: 

Padaczka u dzieci. Nie tylko drgawki są objawem

Aktualny kalendarz szczepień ochronnych dzieci 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: noworodek | guz mózgu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL