Owsiki u dzieci
Owsiki ludzkie to pasożyty z grupy nicieni, które zagnieżdżają się w jelitach człowieka. Żywią się treściami żołądkowymi i wywołują chorobę pasożytniczą określaną jako owsica (enterobioza). Główną przyczyną przenoszenia się owsików z jednego organizmu do drugiego jest niezachowanie odpowiedniej higieny osobistej, dlatego najczęściej owsiki rozprzestrzeniają się u małych dzieci.
Charakterystycznym objawem wskazującym, że pojawiły się u dziecka owsiki, jest drapanie się przed snem w okolicach odbytu. Dziecko ogólnie staje się rozdrażnione, nadpobudliwe i ma problemy z koncentracją. Jeśli chodzi do szkoły, to trudno jest mu się uczyć, a nawet usiedzieć w szkolnej ławce.
Często też zaczyna nerwowo obgryzać paznokcie. Podczas snu wierci się, a dodatkowo może też pojawić się nocne zgrzytanie zębami. Dochodzą do tego zaburzenia układu pokarmowego:
- osłabienie apetytu
- nudności
- wymioty
- bóle brzucha
- biegunki
- zaparcia.
Czym bardziej nasilone są objawy, tym bardziej dziecko staje się osłabione i blade. U dziewczynek natomiast mogą doprowadzić do zapalenia pochwy i sromu, które objawia się zazwyczaj białymi upławami i pieczeniem.
Do zdiagnozowania owsicy wykorzystuje się wymaz lub badanie kału pod tym kątem. Standardowe leczenie polega na podaniu pacjentowi jednego z kilku leków: mebendazol, albendazol lub pyrantel.
Cała kuracja musi zostać powtórzona, by usunąć również kolejne owsiki, które wylęgły się z jaj po pewnym czasie. Wtedy zleca się powtórzenie badań na obecność owsików.
Dodatkowo ważne jest przestrzeganie wzmożonej higieny przez wszystkich domowników. Bielizna powinna być zmieniana zarówno rano i wieczorem. Także ręczniki i ścierki pierzemy codziennie.
Dziecku powinno się obciąć paznokcie jak najkrócej, a w nocy najlepiej nakładać rękawiczki. Konieczna jest także dezynfekcja i sprzątanie całego mieszkania. Warto również do diety wprowadzić produkty bogate w błonnik pokarmowy.