​Kryzys laktacyjny

Pojęciem kryzys laktacyjny określamy przejściowy niedobór pokarmu podczas karmienia piersią. Receptą na jego pokonanie jest zaufanie dziecku i naturze - w miarę rozwoju malucha zmienia się też jego apetyt.

Kryzys laktacyjny - objawy

Kryzys laktacyjny może objawiać się uczuciem, że nie mamy tyle pokarmu ile dotychczas. Piersi stają się miękkie, nie zdarzają się już nawały pokarmu i jego wyciekanie. I to jest normalny objaw - produkcja pokarmu dostosowuje się do potrzeb dziecka. 

Kryzys laktacyjny pojawia się najczęściej w 3 i 6 tygodniu życia dziecka oraz w 3 i 9 miesiącu, trwa zwykle kilka dni. Dziecko staje się niespokojne, domaga się częstych karmień, niekiedy źle chwyta pierś, reaguje płaczem przy próbach karmienia.

Kryzys laktacyjny - przyczyny

Kryzys laktacyjny jest naturalnym i koniecznym procesem samoregulacji produkcji mleka. Pokarm dostosowuje się poprzez zmiany w składzie i ilości, do wieku i potrzeb dziecka, które przecież cały czas rośnie.  

Reklama

Stąd też powiązanie kryzysu laktacyjnego z tzw. skokami rozwojowymi. Ilość pokarmu jest chwilowo mniejsza i dlatego dziecko manifestuje swoje niezadowolenie przy piersi, natomiast nie ma to zwykle związku z trwałym spadkiem laktacji.

Inną przyczyną kryzysu mogą być chwilowe zaburzenia hormonalne oraz stres i zmęczenie, które bardzo często doskwierają młodym mamom.

Kryzys laktacyjny - jak sobie radzić?

Kryzys laktacyjny zwykle mija po kilku dniach. Warto wtedy posłuchać natury i dziecka - karmić kiedy tylko się tego domaga. Częste przystawianie rozbudza laktację - wytwarza się więcej prolaktyny, odpowiedzialnej za produkcję mleka, im dziecko więcej ssie, tym będzie więcej mleka. Ważne, żeby zapewnić wtedy mamie i maleństwu spokój, odpoczynek, wygodną pozycję do karmienia. 

Niezwykle istotne jest, aby bez konsultacji z doradcą laktacyjnym nie podawać dziecku butelki z mlekiem modyfikowanym. Kiedy problemem jest tylko przejściowy kryzys laktacyjny a nie inne poważniejsze przyczyny, dokarmianie butelką może nawet zaburzyć odruch ssania.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL