Nowe terapie na liście refundacyjnej. Zaktualizowana lista leków refundowanych wejdzie w życie 1 października

Wiceminister zdrowia Marek Kos podczas piątkowej konferencji prasowej dotyczącej projektu nowej listy leków refundowanych od 1 października 2024 roku dał światło na zmiany w dostępności i przeznaczeniu niektórych preparatów. Łącznie nowe regulacje objęły 52 terapie. Zgodnie z oczekiwaniami pacjentów sporo miejsca poświęcono substancjom stosowanym w leczeniu chorób rzadkich oraz psychiatrii dziecięcej. Poszerzono także listę refundowanych preparatów do chemioterapii i środków przeciwbólowych w leczeniu onkologicznym. Na liście refundacyjnej zabraknie natomiast tymczasowo leku - analogu GLP-1.

MZ ogłosiło zmiany na liście leków refundowanych od 1 października 2024 roku

W piątek wiceminister zdrowia Marek Kos przekazał, że na nowej liście refundacyjnej, która będzie obowiązywać od 1 października 2024 roku, znajdą się 52 nowe terapie. Przekazał, że refundacją na nowej liście objęto 52 nowe terapie. "Z czego 13 dotyczy wskazań onkologicznych, 39 wskazań nieonkologicznych, 12 wskazań jest w chorobach rzadkich i ultrarzadkich" - wymieniał.

Kos dodał, że na październikowej liście znajdzie się 21 refundacji w kategorii dostępności w ramach programów lekowych, trzy cząsteczko-wskazania w katalogu chemioterapii, 28 cząsteczko-wskazań w kategorii aptecznej. "Także są zmiany w kategorii dostępności z programu lekowego do katalogu chemioterapii i to jest dla dziewięciu substancji stosowanych w onkologii" - wyjaśnił.

Reklama

Aktualizowanie wykazu listy leków refundowanych umożliwia wprowadzanie na nią nowych produktów o udowodnionej skuteczności i leków generycznych - odpowiedników leków oryginalnych, zawierających tę samą substancję czynną. Dzięki refundacji pacjenci mogą kupić taniej leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne.

Nowe leki refundowane nieonkologiczne

Nowe leki refundowane nieonkologiczne - to głównie preparaty "oczekiwane przez środowisko pacjentów z chorobami rzadkimi", jak powiedział wiceminister. W tym leki biologiczne.

Zmieniony i zaktualizowany zostanie m.in.:

  • Program lekowy B.44 - leczenie chorób z obszarów pulmonologii i alergologii, w tym astmy; preparaty biologiczne będą dostępne także u pacjentów od 12 r. ż.;
  • Program lekowy B.75 - leczenie pacjentów z chorobami zapalnymi naczyń;
  • Program lekowy B.82  - leczenie pacjentów z aktywną postacią spondyloartropatii, zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa - nowe leki będą dostępne dla tych, którzy mają niepowodzenie w klasycznej farmakoterapii;
  • Program lekowy B.156 - leczenie dorosłych pacjentów z zapaleniem zatok i polipami nosa. 

Zmiany na liście leków refundowanych onkologicznych

W onkologii nastąpią m.in. zmiany zastosowania leków - dziewięć substancji, jak dotąd niestosowanych w chemioterapii. Będą wykorzystywane w leczeniu m.in. mięsaka tkanek mięśni, raka jelita grubego, raka gruczołu krokowego, raka piersi i nerki.

Zmiany na liście leków refundowanych 2024 - psychiatria

Refundowane wskazania pozarejestracyjne (off-label) zyskają niektóre leki stosowane w psychiatrii. "Substancje dopuszczone do tej pory w leczeniu dorosłych przejdą do katalogu leków bezpłatnych dla osób poniżej 18. roku życia" - powiedział wiceminister. Będą one stosowane m.in. w terapii depresji, lęków, zachowań kompulsyjnych czy zaburzeń odżywiania.

Inne zamiany na liście leków refundowanych

Jednocześnie poinformowano o braku refundacji dla leku Trulicity (analogu GLP-1) z powodów formalnych. Nowe wnioski refundacyjne dla tej substancji są już złożone. MZ zapowiada, że mają szansę obowiązywać od stycznia 2025 roku, są obecnie analizowane.

CZYTAJ TAKŻE:

Najlepsze towarzystwo dla witaminy C. Zwiększa jej wchłanianie, wzmacnia odporność i żyły

Nie łącz z tym aspiryny ani jej tym nie popijaj. Możesz sobie zaszkodzić

INTERIA.PL/PAP

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: leki refundowane | Ministerstwo Zdrowia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL