Pierwsza taka lista leków w Polsce. Zawiera ponad 300 pozycji
Mamy w Polsce pierwszą Krajową Listę Leków Krytycznych. Znalazło się na niej 301 substancji czynnych stosowanych m.in. w onkologii, kardiologii, pulmonologii czy ginekologii. To leki najważniejsze dla Polek i Polaków. Dzięki liście wiadomo, jakie substancje czynne są najbardziej potrzebne i brak których mógłby spowodować zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów, dla zdrowia publicznego. Jakie substancje uwzględniono na liście, gdzie można znaleźć jej pełną wersję? Wyjaśniamy.
Krajowa Lista Leków Krytycznych to pierwsza tego typu lista w Polsce. Jej opracowaniu przyświecał jeden cel - zapewnienie bezpieczeństwa lekowego w Polsce. Na liście znajdują się leki, których braki mogą negatywnie wpłynąć na dostęp do terapii pacjentów i stanowić poważne wyzwania dla systemu opieki zdrowotnej.
"Chcemy, żeby był zapewniony nieprzerwany dostęp do leków, by produkcja leków odbywała się w kraju, by zabezpieczone były trwałe i nieprzerwane łańcuchy dostaw, by były stabilne źródła dostaw substancji czynnych oraz leków dodatkowych, jak również wypracowujemy zachęty na producentów do inwestowania w produkcji substancji czynnych w terenie naszego kraju" - wyjaśniał podczas konferencji prasowej wiceminister zdrowia Marek Kos.
Na liście, którą opublikowano w grudniu ub.r., znalazło się 301 substancji czynnych, które stosowane są m.in. w leczeniu schorzeń: gastroenterologicznych, hematologicznych, kardiologicznych, dermatologicznych, urologicznych i ginekologicznych, endokrynologicznych, onkologicznych, neurologicznych czy pulmonologicznych. Lista będzie aktualizowana.
Wszystkie substancje czynne, które znalazły się na liście, podzielone zostały na trzy poziomy krytyczności:
- poziom bardzo krytyczny - tu resort zdrowia wskazuje na substancje czynne zawarte w produktach leczniczych ze wskazaniami o bardzo poważnych konsekwencjach dla zdrowia indywidualnego pacjenta lub zdrowia publicznego, i sytuację, w której m.in. nie występują odpowiedniki produktów leczniczych w danym wskazaniu lub występuje co najwyżej jeden odpowiednik;
- poziom średnio krytyczny - substancje czynne zawarte w produktach leczniczych ze wskazaniami mającymi poważne konsekwencje dla zdrowia indywidualnego pacjenta lub zdrowia publicznego, a także występowanie co najwyżej dwóch alternatywnych metod leczenia w danym wskazaniu;
- poziom niskiej krytyczności - występują więcej niż dwa odpowiedniki produktów leczniczych w danym wskazaniu, brak dostępności rynkowej nie wpływa na zagrożenie życia lub zdrowia pacjenta.
"Podczas przygotowywania Krajowej Listy Leków Krytycznych poddano analizie wszystkie substancje czynne ujęte w Europejskiej Liście Leków Krytycznych, Raporcie IQVIA oraz przygotowanej w 2023 r. przez Ministerstwo Zdrowia uzupełniającej liście substancji czynnych po analizie listy IQVIA, jak również inne substancje czynne zgłaszane od poszczególnych instytucji/organizacji branżowych, podmiotów odpowiedzialnych, konsultantów krajowych oraz strony społecznej, które wpłynęły do Ministerstwa Zdrowia w ramach konsultacji" - wyjaśnia resort zdrowia.
Początkowo lista miała liczyć mniej pozycji, jednak, po uwzględnieniu uwag m.in. konsultantów krajowych z różnych dziedzin medycyny, została ona poszerzona o kilkadziesiąt substancji.
Ministerstwo zapewnia, że będzie reagować na zmieniającą się sytuację rynku farmaceutycznego i zapowiada, że lista będzie podlegać modyfikacjom.
Pełną Krajową Listę Leków Krytycznych można znaleźć TUTAJ.
Źródła:
https://www.gov.pl/web/zdrowie/krajowa-lista-lekow-krytycznych.
https://www.gov.pl/web/zdrowie/ponad-300-substancji-czynnych-na-pierwszej-krajowej-liscie-lekow-krytycznych.
CZYTAJ TAKŻE:
Nie tylko czekolada. Sprawdź, co przysługuje ci za honorowe oddanie krwi
Za to zapłacisz w trakcie pobytu w szpitalu. Nie wszystko jest darmowe
Te badania zleci ci lekarz pierwszego kontaktu. Wykonasz za darmo, ale nie bez wskazań