Ważny komunikat GIF. Chodzi o popularny syrop na kaszel

Decyzją Głównego Inspektora Farmaceutycznego w całym kraju wstrzymano obrót trzema seriami syropu na kaszel Pulmopect. W części opakowań syropu stwierdzono zmieniony wyglądu produktu, niezgodny z opisem zawartym w charakterystyce produktu leczniczego i w ulotce dla pacjenta. GIF uznał, że dla ochrony zdrowia pacjentów, którzy mogliby przyjąć produkt leczniczy niespełniający wymagań jakościowych, uzasadnione jest nadanie tej decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności.

GIF wstrzymał obrót trzema seriami syropu na kaszel Pulmopect

Główny Inspektor Farmaceutyczny postanowił o wstrzymaniu na terenie całego kraju obrotu produktem leczniczym o nazwie Pulmopect (Levodropropizinum); 30 mg/5 ml; syrop; 1 butelka 200 ml, GTIN 05900411007597, w zakresie następujących serii:

  • numer serii: 24371007A, termin ważności: 01.2026;
  • numer serii: 23371022C, termin ważności: 11.2025;
  • numer serii: 23371024A, termin ważności: 11.2025;

podmiot odpowiedzialny: Adamed Pharma S.A., z siedzibą w Pieńkowie.

Pulmopect to syrop przeznaczony do objawowego leczenia suchego, nieproduktywnego kaszlu u dzieci powyżej drugiego roku życia i dorosłych. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Reklama

Zaniepokojenie wzbudził zmieniony wygląd produktu

W uzasadnieniu decyzji wskazano, że 4 listopada Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w Szczecinie przekazał Głównemu Inspektorowi Farmaceutycznemu zgłoszenie o podejrzeniu wystąpienia wady jakościowej produktu leczniczego Pulmopect. Kolejne zgłoszenie otrzymano 6 listopada od Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w Bydgoszczy. Oba dotyczyły zmienionego wyglądu produktu w części opakowań, niezgodnego z opisem zawartym w charakterystyce produktu leczniczego i w ulotce dla pacjenta. Zgodnie z ulotką "Lek Pulmopect ma postać klarownego, jasnożółtego syropu o smaku malinowym". Zgłaszający zauważyli "widoczne zmętnienia pływające w syropie" i "galaretowatą substancję pływającą w syropie, nierozpuszczającą się po wstrząśnięciu". Stwierdzono także "widoczne wyraźne zmętnienie w zawartości syropu", a także "widoczne, niejednorodne zmętnienie". Inspektorzy, którzy zgłosili swoje podejrzenia GIF, skontaktowali się też z podmiotem odpowiedzialnym.

Pełnomocnik podmiotu odpowiedzialnego - Adamed Pharma S.A. z siedzibą w Pieńkowie - 6 listopada poinformował GIF, że od 28 do 30 października br. zarejestrowano osiem reklamacji jakościowych dla syropu Pulmopect w stosunku do wspomnianych wyżej serii. Reklamacje "dotyczyły podejrzenia braku spełnienia wymagań jakościowych z uwagi na niejednorodną konsystencję syropu oraz obecności galaretowatej substancji pływającej w roztworze, nierozpuszczającej się pod wpływem wstrząśnięcia". Pełnomocnik podmiotu odpowiedzialnego przekazał również, że prowadzone są działania wyjaśniające. 

GIF: Wystąpienie realnego ryzyka dla zdrowia jest oczywiste

"W przedmiotowej sprawie wystąpienie realnego ryzyka dla zdrowia jest w ocenie organu oczywiste. Niezgodność w wyglądzie produktu, bez potwierdzonej przyczyny i określenia charakteru tej niezgodności, jest sytuacją mogącą powodować bezpośrednie negatywne konsekwencje zdrowotne dla pacjentów" - podkreśla GIF. Dlatego stwierdzono, że dla ochrony zdrowia pacjentów, którzy mogliby przyjąć produkt niespełniający wymagań jakościowych, uzasadnione i konieczne było nadanie decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności.

CZYTAJ TAKŻE: 

Pięć faktów o farmaceutach, o których nie miałeś pojęcia. To nie tylko sprzedawcy leków

Pracodawca dopłaci nie tylko do okularów. Tyle pieniędzy możesz dostać

Leczenie stomatologiczne w ramach NFZ. Za co nie zapłacisz u dentysty?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: kaszel | syrop na kaszel | Główny Inspektorat Farmaceutyczny | leki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL