Objawy zatrucia rtęcią. Reaguj nim metal nieodwracalnie uszkodzi układ nerwowy

Rtęć, gdy dostanie się do organizmu, gromadzi się w tkance mózgowej i rdzeniu kręgowym, powoduje zmiany neurologiczne, kłopoty z pamięcią, drżenie rąk i problemy z widzeniem. Jakie są objawy zatrucia rtęcią i pierwsze postępowanie w przypadku kontaktu z tą substancją? Czego absolutnie nie wolno robić po kontakcie z toksyną? Wyjaśniamy.

Dlaczego zatrucie rtęcią jest tak niebezpieczne?

Metale ciężkie to pierwiastki występujące powszechnie w przyrodzie, które mają zdolność do łączenia się z białkami, kumulowania się w organizmie, zaburzania procesów energetycznych, a nawet wywoływania nowotworów. Do najniebezpieczniejszych dla człowieka metali ciężkich zalicza się: ołów, arsen, kadm i rtęć. Należy wiedzieć, że metale ciężkie są szkodliwe nawet w niewielkich stężeniach.

Droga przedostawania się metali ciężkich do organizmu zależy od danego pierwiastka. Do zatrucia może dojść na przykład na skutek wypicia wody i spożycia żywności, która była zanieczyszczona metalami ciężkimi. Niebezpieczne może być zanurzenie rąk w skażonej wodzie, kąpiel, napicie się wody z rzeki lub zjedzenie ryby z niej pochodzącej.

Reklama

Jak można zatruć się rtęcią?

Rtęć może dostać się do ciała drogą pokarmową, przez skórę lub przez wdychanie jej oparów. Związki rtęci są bardzo powszechne - od lat są wykorzystywane w przemyśle elektrochemicznym i chemicznym, jednak najistotniejsze znaczenie w zatruciach mają środki wykorzystywane w zaprawie ziarna, konserwacji drewna i w produkcji specyfików przeciwgrzybiczych. 

Do niedawna popularne były szklane, rtęciowe termometry - w Unii Europejskiej wycofane z użycia kilka lat temu, właśnie ze względu na ryzyko zatrucia tą substancją (delikatną końcówkę termometru rtęciowego łatwo było potrzaskać albo przegryźć). Do dziś jednak wiele osób trzyma takie stare termometr w swoich domowych apteczkach, uważając je za najdokładniejsze i nie zdając sobie sprawy jak poważne są konsekwencje zatrucia w przypadku zetknięcia się z substancją. Zagrożenie jest śmiertelne. 

Źródłem rtęci były także żarówki fluorescencyjne i energooszczędne świetlówki starego typu, a także używane kiedyś plomby do wypełniania ubytków w zębach. 

Ze względu na zanieczyszczanie wód morskich, rtęć może znajdować się także w mięsie niektórych ryb. 

Objawy zatrucia rtęcią

Zatrucia metalami ciężkimi dzieli się na ostre i przewlekłe. Te pierwsze są zwykle wynikiem narażenia na duże dawki metali. Z kolei zatrucia przewlekłe są wynikiem długotrwałej lub wielokrotnej eskpozycji na nieduże dawki metali. 

W przypadku kontaktu z rtęcią, zmiany wywołane w organizmie mogą być nieodwracalne i niestety często prowadzą do śmierci. Narażony jest przede wszystkim układ nerwowy człowieka, ale rtęć ma również właściwości rakotwórcze (rtęć jest przyczyną wielu przypadków raka mózgu).

Rtęć ze względu na zdolność gromadzenia się w tkance mózgowej i rdzeniu kręgowym, powoduje zmiany neurologiczne, kłopoty z pamięcią, drżenie rąk i problemy z widzeniem. 

Pierwsze objawy zatrucia rtęcią:

  • nagłe osłabienie,
  • silny ból głowy,
  • drętwienie kończyn,
  • fioletowe zabarwienie dziąseł,
  • wypadanie zębów,
  • zaburzenia pamięci i koncentracji.

W przypadku ostrego zatrucia rtęcią, pojawiają się jeszcze inne objawy, takie jak:

  • wysypka,
  • nadpotliwość,
  • drgawki i drżenie, 
  • nerwowość,
  • bezsenność,
  • jadłowstręt.

Zatrucie metalami ciężkimi - leczenie i domowe sposoby. Nie prowokuj wymiotów!

Jeżeli podejrzewasz u siebie lub kogoś ze swoich bliskich zatrucie rtęcią, powinieneś jak najszybciej wezwać karetkę - lekarz, na podstawie zebranego wywiadu i badania przedmiotowego, zdecyduje, jaką odtrutkę zastosować. 

Odtrutką stosowaną w zatruciu rtęcią metaliczną oraz solami rtęci jest BAL, czyli dimerkaptopropanol, który podaje się domięśniowo. 

UWAGA! W przypadku podejrzenia zatrucia metalami ciężkimi nigdy samodzielnie nie podawaj leków ani nie prowokuj wymiotów.  

W przypadku zatrucia rtęcią drogą pokarmową zastosowanym lekiem może być węgiel aktywny. Substancja ta ma zdolność absorbcji toksyn i metali ciężkich, dzięki czemu może zabezpieczyć organizm przed wchłonięciem szkodliwej substancji. Jednak przyjęty na własną rękę może również znacząco opóźnić działanie leków odtruwających, jakie zlecą lekarze. 

Pamiętaj, że wszelkie próby sprowokowania wymiotów mogą natomiast spowodować mikrouszkodzenia w śluzówce przełyku i gardła, co zamiast pomóc, może tylko skrócić drogę toksyny do układu krwionośnego i przyspieszyć wystąpienie objawów zatrucia. 


CZYTAJ TAKŻE: 

"Wydarzenia" Interii - najnowsze informacje o skażeniu Odry. "Rybacy mają rany na rękach" 

Polska chemiczka poluje na metale ciężkie w suplementach diety

Jak pozbyć się metali ciężkich z organizmu? Dziesięć wskazówek

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL