Zmora ogrodników jest sekretem urody Słowianek. Tak działa skrzyp polny
Sięgamy po niego, gdy chcemy kompleksowo zadbać o urodę. Działa bowiem i na skórę, i na włosy, i na paznokcie, ale nie ogranicza się wyłącznie do nich. Skrzyp polny, stosowany od wieków, to roślina o imponujących właściwościach. Wszystkich nie sposób wymienić. Co sprawia, że skrzyp to sprzymierzeniec pięknych włosów, mocnych paznokci i zdrowo wyglądającej skóry? Sprawdź, dlaczego skrzyp polny to sekret urody Słowianek.
Skrzyp polny to bylina należąca do rodziny skrzypowatych występująca pospolicie na terenie całej Europy. Można ją spotkać na terenach uprawnych i w przydomowych ogrodach, przy drogach i torach, na nieużytkach czy wysypiskach. Charakteryzuje się cienkimi, zielonymi łodyżkami, które przypominają miniaturowe choinki. Osiąga wysokość do 40 cm. Dla wielu jest wszędobylskim chwastem, trudnym do zwalczenia. Dla innych to roślina o właściwościach cennych dla zdrowia, jak i urody.
Skrzyp polny stosowany jest od wieków. Upodobały go sobie szczególnie Słowianki. Znany jest z korzystnego działania na skórę, włosy i paznokcie, choć jego działanie jest znacznie szersze.
Skrzyp polny to skarbnica wielu cennych substancji. Jego ziele stanowi bogate źródło m.in. polifenoli, saponin, związków mineralnych, kwasów organicznych i steroli roślinnych. Podkreśla się zawartość łatwo przyswajalnej krzemionki, o dużym znaczeniu nie tylko dla urody. Wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne. Znajdziemy w nim duże ilości kwercetyny, a także kwasu askorbinowego. Ze względu na aktywność przeciwutleniającą ziele może być stosowane w prewencji wielu podstawowych schorzeń.
Skrzyp polny jest znany z dobroczynnego wpływu na wygląd skóry. To zasługa przede wszystkim zawartości łatwo przyswajalnej krzemionki. Krzem m.in. bierze udział w syntezie kolagenu. Związki krzemu utrzymują odpowiednią elastyczność i odporność naskórka. W badaniach, w grupie kobiet przyjmujących suplement krzemu, odnotowywano zmniejszenie widoczności zmarszczek oraz poprawę elastyczności skóry.
Skrzyp polny to też antyoksydanty, które pomagają zwalczać wolne rodniki i chronić organizm przed stresem oksydacyjnym. Nadmiar wolnych rodników może prowadzić do przyspieszonego procesu starzenia się skóry. Roślina ta opóźnia procesy starzenia się skóry, widocznie poprawiając jej kondycję. Substancje czynne wspomagają również regenerację uszkodzonych tkanek. Skrzyp wspiera regenerację skóry po uszkodzeniach mechanicznych, oparzeniach czy stanach zapalnych.
Preparaty ze skrzypem polnym, wzbogacone o witaminy i minerały, cieszą się dużą popularnością wśród kobiet, które chcą kompleksowo zatroszczyć się o wygląd. Bo roślina wpływa także na włosy i paznokcie.
Obecnemu w skrzypie polnym krzemowi przypisuje się również korzystny wpływ na kondycję włosów. Nie bez znaczenia jest także działanie antyoksydantów i licznych składników mineralnych. I tak skrzyp polny ma: wspomagać wzrost włosów, wzmacniać osłabione cebulki włosowe, poprawiać kondycję suchych i zniszczonych pasm, a także chronić przed łupieżem i zapobiegać przedwczesnemu siwieniu. Działa wzmacniająco i regenerująco, nadaje włosom sprężystość i giętkość. Jak wynika z badań, dzięki suplementowi krzemu kobiety zauważały, że włosy stały się znacznie grubsze, mocniejsze i bardziej elastyczne.
Stosując preparaty ze skrzypem polnym w składzie, zadbasz także o paznokcie, którym daleko do zdrowych i mocnych. Polecany jest szczególnie dla osób, które zmagają się z problemem rozdwajających i łamliwych paznokci. Skrzyp regeneruje i wzmacnia. I znów - duża w tym zasługa krzemionki.
Ale skrzyp jest dobrym wyborem nie tylko dla urody - nie tylko zapewnia lepszy wygląd skóry, włosów i paznokci. Przypisuje mu się także wiele właściwości zdrowotnych.
Skrzyp zwiększa krzepliwość krwi (działa przeciwkrwotocznie), w mniejszym stopniu działa krwiotwórczo, zwiększając ilość hemoglobiny i liczbę krwinek czerwonych. Wykazuje też działanie bakteriobójcze i bakteriostatyczne, a także moczopędne. Napary ze skrzypu stosuje się m.in. przy stanach zapalnych dróg moczowych, a także kamicy nerkowej. Skrzyp znajduje również zastosowanie w przewlekłych chorobach płuc i dróg oddechowych. Co więcej, pobudza przemianę materii.
Skrzyp dostępny jest w formie tabletek lub kapsułek (łączony jest często z witaminami i minerałami) czy formie płynnej. Należy je stosować zgodnie z zaleceniami producenta.
Osoby chcące skorzystać z prozdrowotnych właściwości rośliny bardzo często decydują się na sporządzanie naparu. W celu przygotowania naparu ze skrzypu polnego kilka gramów rozdrobnionego ziela skrzypu zalewa się gorącą wodą, odczekuje 15 minut i gotowe.
Ze skrzypu przygotowuje się domowe płukanki do włosów, wyciągi ze skrzypu dodaje się do toników, szamponów czy odżywek. Bywa stosowany też w formie okładów. Może stanowić dodatek do kąpieli.
Skrzyp zawiera składnik nazywany antywitaminą B1, dlatego, by nie doprowadzić do jej niedoboru, należy robić kilkumiesięczne przerwy w kuracji, a także pamiętać o tym, by w codziennej diecie znajdowały się produkty stanowiące źródło witaminy B1. Przed sięgnięciem po preparaty ze skrzypem polnym warto zapytać też o opinię lekarza lub farmaceutę. Przy pewnych dolegliwościach może on być niewskazany.
CZYTAJ TAKŻE:
Czas założyć sandały. Poznaj domowe sposoby na suche i popękane pięty
Niedobór witaminy D poznasz po włosach. Charakterystyczne objawy
Problemy z cholesterolem widać na skórze. Zauważysz w tych konkretnych miejscach