Przyczyny nerwicy lękowej

Jest to zaburzenie psychiczne powstałe jako efekt długotrwałego stresu. Wyróżnia je lęk, który pojawia się w różnych momentach. Jak się z nim uporać?

Nerwica lękowa wynika z różnych przyczyn. Najbardziej narażone na nią są osoby genetycznie obciążone zaburzeniami psychicznymi, żyjące w trudnych warunkach, które miały bezpośredni kontakt z niebezpieczeństwem, a także niemogące dopasować swoich wewnętrznych pragnień do rzeczywistości, w której żyją.

Dolegliwość ta objawia się w różnorodny sposób. Do najczęściej zwiastujących ją symptomów należą: często odczuwane uczucie lęku i niepokoju (nawet w sytuacjach nie mających nic wspólnego z zagrożeniem), napady paniki, bezsenność, wybuchowość, problemy z koncentracją, a także częste bóle głowy, zaburzenia rytmu serca i jego zbyt mocne kołatanie, nadmierne pocenie się.

Reklama

Chorzy przesadnie martwią się o to, jak będą postrzegani przez innych ludzi, spodziewają się samych niepowodzeń, mają obniżoną samoocenę.

Nerwicy lękowej nie należy bagatelizować, tylko sięgnąć po pomoc specjalisty. Dzięki zastosowaniu środków farmakologicznych lub psychoterapii, a także mobilizacji z własnej strony, można zacząć normalnie funkcjonować.

Styl.pl

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: nerwica
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL