Te słowa krzywdzą najbardziej. Czego nie mówić osobie z depresją?

Depresja to choroba, z którą według statystyk zmaga się aż jeden na dziesięciu Polaków. Nieleczona lub nieodpowiednio leczona może prowadzić do samookaleczania się, myśli samobójczych a nawet do samobójstwa. Niestety czasami osoby z najbliższego otoczenia chorego, próbując pomóc, robią i mówią rzeczy, które nie tylko nie pomagają, ale nierzadko są bardzo szkodliwe. Warto więc wiedzieć, jak wspierać osobę z depresją, co mówić, a czego lepiej unikać. W jaki sposób to zrobić? Wyjaśniamy.

Jak rozpoznać depresję u bliskiej osoby?

Najczęstszym objawem depresji jest obniżenie nastroju, uczucie smutku i pustki, które nie są kwestia kilku dni, a utrzymują się przez dłuższy czas - tygodnie, miesiące lub lata. Mogą im towarzyszyć lęk, problemy z koncentracją, pamięcią, a także spowolnienie myślenia. Nierzadko bliscy zauważają też, że wcześniejsze hobby czy zainteresowania danej osoby nagle przestają jej sprawiać przyjemność. 

Depresji towarzyszy często znacznie nasilone zmęczenie, przez co mogą pojawić się trudności z wykonywaniem codziennych czynności czy utrzymywaniem higieny.

Reklama

Osoby z depresją mają również tendencję do bardzo surowej oceny własnych działań i obwiniania się za popełnione w przeszłości błędy. Czasem winią siebie za rzeczy, na które całkowicie nie miały wpływu. 

Depresja niestety niesie ze sobą również wysokie ryzyko samookaleczania się, myśli samobójczych i samobójstw. Warto więc być szczególnie wyczulonym na niektóre alarmujące sygnały. Może to być na przykład częste zakrywanie rąk przez ubrania z długim rękawem, nawet w bardzo ciepłe dni, czy też wspominanie (nawet w żartach) o własnej śmierci bądź o sposobach na popełnienie samobójstwa. Na wszystkie powyższe objawy warto reagować wcześnie, nim będzie zbyt późno na pomoc komuś bliskiemu.

Jak wesprzeć osobę z depresją?

Świadomość społeczeństwa na temat tego, jak pomóc osobie z depresją niestety wciąż pozostaje bardzo niska. Chorzy często nie otrzymują właściwego wsparcia od najbliższych, co przekłada się na uczucie niezrozumienia, bagatelizowania i umniejszania tego, co aktualnie przeżywają. 

Jak więc prawidłowo okazać wsparcie? Po pierwsze, jeżeli zauważysz, że ktoś z najbliższego otoczenia ma objawy depresji, porozmawiaj z nim szczerze na temat tego, jak się czuje. Bądź blisko, okaż zrozumienie i w razie potrzeby zachęć do wizyty u specjalisty. Powiedz, że bardzo zależy ci na ich zdrowiu, martwisz się i wyjaśnij, że depresja jest chorobą, dlatego powinna być odpowiednio leczona.

To co pomaga tobie, nie musi działać na innych

Jednym z największych błędów popełnianych przez najbliższych jest założenie, że to, co mogłoby im pomóc w takiej sytuacji, pomoże również innemu człowiekowi, szczególnie osobie z depresją. Nie dawaj więc złotych rad i nie wymyślaj rozwiązań - nie mów "idź na spacer", "wyjdź w końcu do ludzi" czy "zabaw się, to na pewno ci pomoże".

Zamiast tego zapytaj, czy jest coś, co możesz zrobić, aby pomóc. Jeśli tak - zrób to, a jeśli nie - wystarczy, że będziesz obok lub przytulisz. Pamiętaj, że twoją rolą nie jest wyciągnięcie danej osoby z depresji. To znajduje się w rękach lekarza i terapeuty. Twoim zadaniem jest okazanie wsparcia, empatii i zrozumienia w trakcie tego procesu.

Czego nie mówić osobie z depresją?

Niestety wiele osób zmagających się na co dzień z depresją często słyszy od swoich bliskich słowa, które nie tylko nie pomagają, ale nierzadko są krzywdzące i mogą jeszcze bardziej pogorszyć stan zdrowia. Czego więc lepiej nie mówić osobie z depresją, jeśli faktycznie chcemy jej pomóc?

  1. "Masz takie super życie, tyle osiągnąłeś, powinieneś się cieszyć!" - takimi słowami narzucamy to, jak druga osoba powinna się czuć. A prawda jest taka, nie wiemy co faktycznie przeżywa, co może dziać się w jej głowie lub za zamkniętymi drzwiami;
  2. "Uśmiechnij się!", "Myśl pozytywnie!" - te słowa zmuszają do uśmiechu i okazywania pozytywnych emocji wtedy, kiedy w środku czujemy zupełnie co innego;
  3. "Każdy czasem ma złe dni" - porównywanie klinicznej depresji do krótkotrwałych obniżeń nastroju umniejsza przeżywanym przez drugą osobę problemom;
  4. "Inni mają gorzej i nie przeżywają tego tak, jak ty" - takie słowa wywołują u osoby z depresją poczucie winy za to, że czuje to, co czuje;
  5. "Wszystko siedzi w twojej głowie" lub "Nie rozpamiętuj tak wszystkiego, bo sam/sama jesteś sobie winna" - takie zdania bagatelizują problem i sugerują, że depresja to jedynie kwestia własnego nastawienia, co nie jest prawdą.

Co mówić osobie z depresją?

Właściwe wsparcie najbliższych może bardzo pomóc osobom z depresją w wychodzeniu na prostą. W trakcie rozmowy warto pytać się o ich potrzeby, próbować zrozumieć i okazywać empatię. Co więc warto mówić osobie z depresją?

  • "Kocham cię i jestem przy tobie"
  • "Czy jest coś co mogę zrobić, aby było ci lepiej?"
  • "Czy chcesz mi powiedzieć o swoich problemach?"
  • "Ciężko mi sobie wyobrazić, jak się czujesz, ale możesz na mnie liczyć."
  • "Wierzę ci."
  • "Zależy mi na tobie i martwię się o ciebie."

Jeżeli masz taką możliwość, zaoferuj również pomoc w wykonywaniu codziennych czynności, jak sprzątanie czy gotowanie, które dla osoby z depresją mogą stanowić duże wyzwanie. Można także pomóc w regularnym przyjmowaniu leków, pamiętaniu o wizytach u lekarza czy terapeuty. Czasem jednak nie trzeba nic mówić, aby okazać wsparcie - wystarczy po prostu przytulić się bądź być obok.

CZYTAJ TAKŻE: 

Popularna przekąska sprzyja depresji. Nie jedz tego!

Depresja poporodowa nie czyni gorszą matką. Tak się objawia

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: depresja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL