Nie czują empatii i poczucia winy. Po czym poznać socjopatę?

Antyspołeczne zaburzenie osobowości, zwane również osobowością dyssocjalną, jest wbrew pozorom dość częstym zaburzeniem, bo spotykanym u niemal 2-3 proc. społeczeństwa. Charakteryzuje się m.in. lekceważeniem ogólnie przyjętych norm społecznych, trudnościami w odczuwaniu empatii i poczucia winy wobec innych ludzi. Osoba dotknięta tym zaburzeniem często nie wie, że swoim zachowaniem krzywdzi osoby wokół. Jakie są przyczyny rozwoju osobowości dyssocjalnej? Czym socjopata różni się od psychopaty? Wyjaśniamy.

Osobowość socjopatyczna - przyczyny

To, dlaczego u niektórych osób dochodzi do rozwoju antyspołecznego zaburzenia osobowości, nie jest do końca jasne. Podejrzewa się, że ważną rolę pełnią tutaj zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Badania wykazały, że możliwe jest odziedziczenie skłonności do rozwoju osobowości socjopatycznej. Jeśli któreś z rodziców było socjopatą, to ryzyko pojawienia się tego zaburzenia u potomstwa znacznie wzrasta. 

Osobowość dyssocjalna może rozwinąć się również wskutek doznanych w dzieciństwie traum, przemocy psychicznej i fizycznej oraz zaniedbań czy porzucenia. Zaobserwowano także, że predysponowane do tego zaburzenia są dzieci z rodzin dysfunkcyjnych oraz takich, w których występowało uzależnienie od alkoholu czy innych substancji psychoaktywnych.

Reklama

Osobowość socjopatyczna - objawy

Podstawowym objawem osobowości dyssocjalnej są deficyty odczuwania empatii, lęku i poczucia winy. Prowadzi to do powtarzających się zachowań niezgodnych z ogólnie przyjętymi normami i zasadami społecznymi. Mogą to być np. konflikty z prawem (kradzieże itp.), patologiczne kłamanie, impulsywność czy skłonność do agresji. Zaburzone jest postrzeganie dobra i zła. W oczach socjopaty, jeżeli coś przyniesie mu korzyści, to jest to dobre, niezależnie od tego, jakie konsekwencje poniosą bliscy. Z tego powodu potrafią ranić i stosować nieświadomie przemoc nie tylko psychiczną, ale i fizyczną.

Osoby te są utalentowanymi manipulatorami, wykorzystują swój własny wdzięk i charyzmę do osiągania swoich celów. Mogą mieć problem z odczuwaniem wyrzutów sumienia za swoje czyny, zazwyczaj nie interesują ich uczucia innych. Często mają wrogie nastawienie, a wybuchy agresji i złości mogą wywołać stosunkowo niewielkie bodźce. Ze względu na to, że rzadko kiedy czują lęk, są skłonne do ryzykownych i impulsywnych zachowań, a także bardzo często odczuwają silną nudę. Trzeba tutaj zaznaczyć, że osoby dyssocjalne nie zachowują się w ten sposób specjalnie, z premedytacją. Zwykle nie są one świadome, że postępują źle - najczęściej dowiadują się tego dopiero na terapii. 

Osobowość socjopatyczna - jak rozpoznać socjopatę?

Socjopaci są mistrzami manipulacji i maskowania swoich cech. Z tego powodu rozpoznanie ich wśród innych osób może być bardzo trudne, a nieraz graniczy z cudem. Warto jednak znać kilka podstawowych cech i zachowań, które mogą wskazywać na to, że osoba, z którą mamy do czynienia, jest socjopatą. Należą do nich:

  • zimny, pusty, niemal martwy, "socjopatyczny" wzrok;
  • zachowywanie spokoju, oziębłość emocjonalna w sytuacji, gdy inni ulegają np. panice czy lękowi;
  • zrzucanie winy na innych, niebranie odpowiedzialności za swoje czyny;
  • wyjątkowa charyzma, urok osobisty, przywiązywanie bardzo dużej uwagi do wyglądu zewnętrznego;
  • bycie niezwykle hojnym (np. wspieranie zbiórek pieniędzy, angażowanie się w akcje charytatywne) dla obcych osób, a krzywdzenie i manipulowanie rodziny czy osób z bliskiego otoczenia;
  • patologiczne kłamanie;
  • wygórowane ego, poczucie bycia lepszym od innych, posiadania niezwykłych umiejętności;
  • skłonność do uzależnień, łamania prawa, kradzieży;
  • stosowanie manipulacji i przemocy psychicznej wobec innych osób wyłącznie dla własnych korzyści i osiągnięcia swoich celów.

Osobowość socjopatyczna - skutki dla chorego i bliskich

Niestety socjopaci często nie zdają sobie sprawy, jak destrukcyjny wpływ ma ich zachowanie na najbliższe im osoby. Z powodu deficytów w odczuwaniu empatii czy wyrzutów sumienia mogą stosować przemoc psychiczną i fizyczną wobec swoich partnerów bądź przyjaciół. Ze względu na skłonności do łamania prawa i nieprzestrzegania zasad mogą mieć problemy z prawem, przebywać w areszcie, a nawet w więzieniu. Nierzadko mają również problemy finansowe i wpadają w długi. Częściej sięgają również po alkohol czy inne używki.

Osobowość socjopatyczna - leczenie

Osobowość dyssocjalna jest jednym z najtrudniejszych do leczenia zaburzeń osobowości. Podstawową metodą jest terapia (w nurcie poznawczo-behawioralnym, terapie grupowe czy terapia rodzinna), która pozwala uświadomić osobie zaburzonej jej toksyczne i niebezpieczne zachowania. Może pomóc również w panowaniu nad emocjami i ułatwić funkcjonowanie w społeczeństwie. Nie ma niestety leków dedykowanych konkretnie temu zaburzeniu. Niekiedy przepisuje się m.in. leki przeciwlękowe lub przeciwdepresyjne przy współwystępowaniu innych chorób, np. depresji czy zaburzeń lękowych.

Różnice między socjopatą a psychopatą

Osobowość dyssocjalna i psychopatyczna to bardzo do siebie podobne zaburzenia osobowości, różnią się one jednak od siebie stopniem nasilenia objawów. Socjopaci mają trudności z odczuwaniem empatii i poczucia winy, jednak w pewnych sytuacjach są zdolni do ich wykazywania. Natomiast psychopaci zupełnie tego nie potrafią. Dodatkowo ich zachowanie jest bardziej szkodliwe dla społeczeństwa niż w przypadku socjopatów. Mają oni większą skłonność do przemocy psychicznej i fizycznej, ranienia swoich ofiar, a nawet popełniania morderstw.

CZYTAJ TAKŻE:

Siedem zachowań, które demaskują toksyczną osobę. Jeśli to robisz, przestań!

Świat jest przeciwko tobie. Czym się objawia osobowość paranoiczna

Tak w łatwy sposób rozpoznasz psychopatę. Te trzy tematy porusza najczęściej

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: typy osobowości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL