Działają lepiej niż "kocham cię". 14 zdań, które mówi się w zdrowym związku

Słowa mają moc. 14 lutego, gdy wszystko wokół przypomina, by mówić "kocham cię", nieco na przekór podpowiadamy, co mądrego i budującego mówić do swojej drugiej połówki, by czuła się naprawdę kochana. W myśl zasady, że czasem ważniejsze od bycia w kimś szaleńczo zakochanym, jest bycie jego wsparciem, inspiracją, dobrym krytykiem i kompanem. W prawdziwej miłości nie chodzi bowiem wyłącznie o komplementy czy wyznania w stylu "jesteś dla mnie całym światem". Zobacz, co naprawdę warto mówić swojej drugiej połówce, na walentynki i na co dzień, by wzmocnić zdrową relację między partnerami.

W zdrowym, pełnym miłości związku słowa mają ogromne znaczenie. Choć "kocham cię" to fundament, istnieją inne zwroty, które mogą jeszcze bardziej umocnić relację, dodając jej głębi, intymności i autentyczności w prawdziwym, codziennym życiu. 

Co mówić do ukochanej osoby? Zdania, które świadczą o zdrowym związku i prawdziwej trosce, to te, w których nie koncentrujesz się na "ja", ale na drugiej osobie. Dajesz światło na nią, interesuje cię jej dobrostan, dokonania i samopoczucie. Gdy mówisz "jestem w tobie zakochany" lub "jestem z ciebie dumny" - tak naprawdę mówisz o sobie. Dopiero gdy wyznanie skupia się na partnerce/partnerze - można mówić o czułości, trosce i dojrzałej bliskości. 

Reklama

Zbyt często też wydaje nam się, że wyznanie "kocham cię" załatwi wszystko. Jednak rzucone ot tak w walentynki, po wielu latach wspólnego życia, może być pustym frazesem. Istotniejsze okaże się na przykład zapytanie o to, jak ukochana osoba się czuje, czy radzi sobie z wyzwaniami, czy ma wsparcie i czy sama tak naprawdę czuje, że jest kochana. 

Co więc mówić, by wyznać głębokie i szczere uczucie? Oto 14 zdań, które warto powiedzieć ukochanej osobie, by wyrazić miłość. Jeśli słyszysz je od swojego partnera - nie tylko od święta - wygrałaś/wygrałeś los na loterii. Macie zdrowy związek. 

1. "Dziękuję ci"

Kiedy ostatni raz dziękowaliście sobie za coś w związku? To mogą być zwykłe rzeczy, bycie tu i teraz, nieocenianie, dowcip, zrobienie herbaty w ulubionym kubku. Wdzięczność buduje mocniejsze więzi i sprawia, że partner czuje się doceniony.

2. "Jesteś (dla mnie) ważna/y"

Miłość i udany związek to podwalina poczucia własnej wartości. Ale tu nic nie jest dane raz na zawsze i często warto ukochanej osobie o tym przypominać. "Masz wielką wartość - wiesz o tym?" - spróbuj powiedzieć tak drugiej osobie. Zrób to szczerze - zobaczysz, że efekty będą długofalowe. 

3. "Uwielbiam spędzać z tobą czas"

Choć to może wydawać się oczywiste, warto to powiedzieć. Takie zdanie pokazuje, że obecność drugiej osoby nie jest obowiązkiem, ale prawdziwą przyjemnością. 

4. "Wierzę w Ciebie"

Słowa wsparcia mogą dodać skrzydeł, zwłaszcza w trudnych chwilach i wyzwaniach. Nowa praca, wymagający projekt, trudna sytuacja rodzinna, brak motywacji do realizacji celów i marzeń - to momenty, w których kochający partner powinien wypowiedzieć te magiczne trzy słowa. "Wierzę w Ciebie". "Dasz sobie radę".

5.  "Zasługujesz na to" 

Słowa z reklamy "Bo jesteś tego warta" zna chyba każdy. Przyczyniły się do komercyjnego sukcesu marki kosmetycznej i faktycznie coś w nich jest. W związku również warto podkreślać, że partner/partnerka są warci wszystkiego, co najlepsze. Możesz to pokazać, na przykład obdarowując pięknym prezentem, ale możesz też po prostu wyrazić to słowami.

6. "Jesteś moim ulubionym człowiekiem"

Wieloletnie pary podkreślają, że czasem ważniejsze od kochania się, jest lubienie się. Lubienie kogoś z całym wachlarzem jego cech charakteru to piękne świadectwo miłości. 

7. "Przy tobie mogę być sobą"

"Dziękuję, że mnie nie zmieniasz." "Przy tobie mogą zdjąć maskę". "Z tobą nareszcie nie muszę udawać". Te słowa pięknie jest i usłyszeć, i móc powiedzieć drugiej połówce. W zdrowym związku możemy być autentyczni, bez obaw o ocenę. 

8. "Twoje marzenia są ważne"

Takie słowa są niezwykle budujące. Wspieranie pasji i celów partnera to klucz do jego rozwoju i szczęścia. A tylko szczęśliwi i spełnieni ludzie tworzą udane związki. 

9. Jak się czujesz?

"Jak pani/pan się dziś czuje" - kto był u psychoterapeuty, wie, że od tych słów zwykle zaczyna się spotkanie ze specjalistą. Pytanie o samopoczucie jest kluczowe. Dlaczego więc nie pytamy o to tych, którzy są dla nas najważniejsi? Pewnie gubi nas pośpiech i rutyna, albo wydaje nam się, że przecież wiemy, co czuje osoba, którą tak dobrze znamy. Nie bierzmy jednak tego za pewnik. "O czym myślisz?", "Co cię cieszy?", "Jak poczułeś się w jakiejś sytuacji?" - to spytania, które zada kochający partner. 

10. "Lubię, kiedy się uśmiechasz"

Ten drobny, ale piękny komplement, który pokazuje, że szczęście drugiej osoby jest dla ciebie ważne. 

11. "Zadbaj o zdrowie"

Choć w związku nie jesteśmy rodzicem, który ma przypominać o dbaniu o sobie i zakładaniu czapki, gdy na zewnątrz jest mróz, to drobna przypominajka raz na czas nie zaszkodzi. Powiedz ukochanej osobie: "Idź na badania", "Weź witaminy", "Wyśpij się". Troska to język miłości. Jeśli chcecie się razem ze starzeć - to zdanie może być najważniejsze.

12. "Co mogę dla Ciebie zrobić?"

Aktywne okazywanie gotowości do pomocy jest równie ważne, jak mówienie o uczuciach. Serio. I wcale nie chodzi o osławione pomaganie w obowiązkach domowych, bo jak wiemy - one i tak powinny być dzielone. Bywa jednak, że żyjąc z kimś obok, zapominamy, że możemy zrobić coś specjalnie dla tej osoby. Warto zapytać o te potrzeby i nie zgadywać.

13. "Odpocznij"

Po prostu. Nie zawsze chodzi o to by coś robić, gdzieś pędzić, czegoś dokonywać lub najpiękniej wyglądać. Czasem warto zwolnić i schować się z herbatą pod kocem. Warto to zrobić dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Jeśli jednak ktoś, z kimś jesteś w związku, nie umie się relaksować - piękną deklaracją miłości będzie pokazanie jej/mu tego. "Odpocznij" warto stosować w pakiecie z masażem i "weź się przytul".

14. "Odpuść sobie wreszcie"
W czasach, gdy wszyscy się z kimś porównujemy, a social media kreują nierealne wzorce zachowań, stylu życia, statusu czy wyglądu, coraz więcej osób czuje się niewystarczającymi. To prosta droga do frustracji, stanów lękowych, depresji. Co można zrobić? Jako pierwszy powinien zareagować życiowy partner - który najszybciej ma szansę zauważyć i zatrzymać rozpędzoną jak kula śniegowa serię złych myśli na swój temat. "Jesteś wspaniała/y", "Robisz tak wiele". "Odpuść sobie i wrzuć na luz" - takie drobne zdania mogą naprawdę wiele zmienić.

CZYTAJ TAKŻE: 

Obniżą kortyzol i ciśnienie, zwiększą poczucie szczęścia. Cztery przytulenia dziennie są konieczne

Reguła 333 pomaga zredukować napięcie i odzyskać spokój. Rób te trzy rzeczy

Jak wygląda zauroczenie? Organizm wysyła jasne sygnały

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: związek | miłość | psychologia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL