Jak wygląda zauroczenie? Organizm wysyła jasne sygnały

Zauroczenie to stan, który obejmuje całe ciało. Odpowiadają za to cztery główne substancje: 2-fenyloetyoamina, dopamina, noradrenalina i serotonina. Jak ich poziom, w sytuacji, gdy ktoś się nam podoba, kiedy się zakochujemy, wpływa na to, co czujemy i jak się zachowujemy? Jakie są fizyczne objawy zauroczenia? To nie tylko "motylki w brzuchu" i "nogi z waty".

2-fenyloetyloamina - wywołuje stan bliski euforii

2-fenyloetyloamina to organiczny związek chemiczny z grupy amin. Syntezowany jest naturalnie z aminokwasu - fenyloalaniny i przypuszcza się, że pełni rolę neuroprzekaźnika w mózgu. 2-fenyloetyloamina syntezowana jest względnie szybko po zderzeniu z naszym obiektem zauroczenia, gdy tylko zapach i bodźce wzrokowe zostaną przetworzone przez mózg. Pełni rolę stymulanta i pobudza mózg do wytwarzania kolejnych neurotransmiterów: dopaminy i noradrenaliny. Najprawdopodobniej to właśnie 2-fenyloetyloamina ma działanie wprowadzające w stan euforii i blokujące rozpad dopaminy. 

Reklama

Dopamina - to dlatego chcesz się z tą osobą ciągle widywać

Dopamina to neuroprzekaźnik wytwarzany i uwalniany przez neurony dopaminergiczne mózgu. Wydzielana jest w odpowiedzi m.in. na dostęp do czekolady, a także w odpowiedzi na każdą substancję, która nas uzależnia. Odstawienie substancji uzależniającej powoduje gwałtowny spadek stężenia dopaminy i wywołuje tzw. głód dopaminowy będący przyczyną poszukiwania dostępu do naszego uzależnienia. Działając w mózgu, dopamina odgrywa rolę także w motywacji, wzmocnieniu, procesach poznawczych (uwaga, pamięć, myślenie, rozwiązywanie problemów). Wiąże nas na stałe z obiektem uczucia, powodując, że po jego "odstawieniu" odczuwamy głód - łakniemy osoby, jej towarzystwa, jej uśmiechu, dotyku i spojrzenia. 

Noradrenalina - skupienie na obiekcie uczuć

Noradrenalina jako neuroprzekaźnik wywiera głównie działanie stymulujące, wzmaga czujność, uważność i ułatwia naukę. W nadmiarze powoduje lęk i nerwowość. Przyspiesza rytm serca, hamuje trawienie, zwiększa ciśnienie i powoduje pobudzenie. Bierze udział w reakcji "fight or flight", podczas której decydujemy się na odważny krok - walkę bądź ucieczkę. Gdy się zakochujemy, noradrenalina utrzymuje nas w stanie pobudzenia, wyostrza zmysły i ułatwia skupienie na każdej, najmniejszej nawet akcji, ze strony naszego obiektu westchnień. Jesteśmy wrażliwi na to, co robi i jak to robi. Noradrenalina wzmaga naszą ekscytację i powoduje, że mamy energię do bycia podekscytowanym bardzo, bardzo długo. 

Serotonina - w stanie zauroczenia jej poziom spada

Serotonina, inaczej 5-HT, to neuroprzekaźnik i regulator wielu istotnych funkcji życiowych. Jego niskie ilości w fazie zauroczenia widocznie dają się we znaki: podobnie jak w zaburzeniach lękowych i depresji, powodują obsesyjne myślenie, tym razem jednak o osobie, w której się zakochujemy. Nie umiemy spać, przestajemy jeść, skupiamy się tylko na nim/ na niej. Jeśli uda się nam doprowadzić do zbliżenia, poziom serotoniny stabilizuje się, wspólnie z endorfinami zalewając mózg poczuciem błogości i satysfakcji. 

Fizyczne objawy zauroczenia. Tak reaguje ciało

Niektóre fizyczne objawy zauroczenia widoczne są od razu, na zewnątrz. Inne - wręcz przeciwnie. Zalicza się do nich:

  • przyspieszone bicie serca - czujemy tachykardię w środku, ale przyspieszone bicie serca manifestuje się także na zewnątrz: niepokojem, dezorientacją i wypiekami na twarzy;
  • wypieki na twarzy - połączenie efektu tachykardii i zwiększenia przepuszczalności naczyń krwionośnych w rejonach, gdzie skóra jest stosunkowo cienka;
  • "motyle w brzuchu" - poczucie ścisku w żołądku, który jednocześnie nie jest nieprzyjemny. Uczucie lekkości i jednocześnie poddenerwowania na widok naszego obiektu westchnień;
  • niespokojne jelita - wyrzuty hormonów i neuroprzekaźników skutkują przyspieszeniem perystaltyki i wyczuwalnymi skurczami, czasem pilnym parciem;
  • dezorientację i roztrzęsienie - chociaż wiesz doskonale, co chcesz powiedzieć i w jaki sposób, słowa z twoich ust wychodzą "jakoś nie tak" i "jakoś nie te, co powinny". W rezultacie brzmisz, jakbyś nie wiedział, co masz powiedzieć, lub nie chciał rozmawiać. Masz poczucie, że twoje możliwości są zdecydowanie większe niż to, co sobą w tej chwili prezentujesz;
  • drżenie kończyn, jąkanie, "nogi z waty" - poczucie, że ciało odmawia posłuszeństwa, zmusza nas do pytania siebie: "Czy ja zwariowałem?". Na szczęście jest ono tylko chwilowe i szybko dochodzimy do siebie. Niestabilna postura i problemy z wymową są charakterystyczne dla wczesnej fazy zakochania, kiedy obiekt uczuć jeszcze nas onieśmiela i przeraża jednocześnie.

Źródła:

Praca zbiorowa, Interna Szczeklika 2023, Medycyna Praktyczna, Kraków 2023.

https://www.calm.com/blog/science-of-love.

https://sitn.hms.harvard.edu/flash/2017/love-actually-science-behind-lust-attraction-companionship/.

CZYTAJ TAKŻE: 

Reguła 333 pomaga zredukować napięcie i odzyskać spokój. Rób te trzy rzeczy

Dziewięć zdań, które najlepiej opisują ekstrawertyka. Sprawdź, czy i ty nim jesteś

Długowieczność to nie tylko dieta. Trzy zasady zdrowego życia w niebieskich strefach

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: miłość | neuroprzekaźniki | mózg
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL