Swędzenie uszu, suchość w ustach, a pod oczami cienie. Zaobserwujesz wiosną

Ciągle kichasz, leje ci się z nosa, oczy ci łzawią, drapie cię w gardle? Zwłaszcza w tym okresie to najprawdopodobniej alergia. Wymienione objawy są typowe dla wiosennej alergii na pyłki, ale jest też wiele innych symptomów, które nie są już tak jednoznaczne, a które również mogą o niej świadczyć. Sprawdzamy, jak jeszcze może się objawiać alergia.

Alergia na pyłki. Kiedy pylą drzewa i trawy?

Alergia to nic innego jak nadwrażliwość na jakąś substancję (alergen). Osoby zdrowe w ogóle na nią nie reagują, nie wywołuje ona u nich żadnych niepożądanych reakcji, natomiast u alergików kontakt z nią wywołuje nieprawidłową reakcję układu odpornościowego i powoduje różnego typu dolegliwości. W Polsce za alergię najczęściej odpowiadają alergeny obecne w pyłkach roślin (np. drzew czy traw), pokarmach (np. mleku krowim, jajach, rybach czy orzechach), a także w organizmach zwierząt (np. sierści kota czy jadzie pszczół). Do tej ostatniej kategorii zalicza się również roztocza kurzu domowego.

Reklama

Ze względu na drogę, jaką alergeny przedostają się do organizmu, dzieli się je na wziewne, pokarmowe, kontaktowe oraz krzyżowe (te ostatnie najczęściej dostają się do organizmu dwiema różnymi drogami). Ze względu na okres ekspozycji alergeny dzieli się z kolei na sezonowe i całoroczne. Pyłki traw i drzew są najczęstszą przyczyną alergii sezonowej.

U osób reagujących sezonowo na alergeny wziewne objawy są zbieżne z kalendarzem pylenia roślin. Zimę uznaje się za czas wytchnienia dla alergików, ale już w drugiej połowie stycznia zaczynają pylić leszczyna i olcha. Później pylą topola, wierzba, brzoza, jesion, dąb. Pylenie traw zaczyna się zazwyczaj w ostatniej dekadzie kwietnia. Powodem objawów alergii w sezonie pylenia mogą być także zarodniki grzybów pleśniowych

Za najbardziej uciążliwe miesiące dla alergików uznaje się okres od kwietnia do czerwca. Sezon pyłkowy trwa do późnej jesieni. W listopadzie nie pylą już żadne rośliny.

Typowe objawy alergii na pyłki

Objawy alergii na pyłki są podobne do tych, które występują przy przeziębieniu. Jak odróżnić oba te stany? W przypadku przeziębienia często mamy do czynienia z podwyższoną temperaturą, gęstą, żółtą wydzieliną z nosa i bólem gardła, a najczęstsze objawy alergii to:

  • nawracający katar, zatkany nos, kichanie,
  • katar wodnisty, lejący,
  • przekrwione spojówki, łzawiące, niekiedy opuchnięte oczy,
  • swędzenie oczu i nosa,
  • drapanie w gardle, duszność,
  • świszczący oddech,
  • suchy, męczący kaszel,
  • zmęczenie,
  • bóle i zawroty głowy,
  • problemy z koncentracją,
  • swędzące zmiany skórne.

Objawy alergii na pyłki mogą zmieniać się z dnia na dzień, mogą się nasilać i dokuczać znacznie dłużej niż przeziębienie. 

Jeśli cyklicznie, co roku pojawiają się te same dolegliwości, warto skonsultować się z lekarzem alergologiem.

Nietypowe objawy alergii na pyłki

Alergia na pyłki może powodować również inne objawy. Nie wymienia się ich tak często, a warto je znać. 

Swędzenie uszu

Swędzenie uszu jest rzadziej spotykanym objawem alergicznego nieżytu nosa, ale może być też spowodowane reakcją alergiczną na pokarm. Swędzenie uszu na zewnątrz i/lub w środku to także jeden z objawów alergicznego zapalenia ucha. Dotyczy ono szczególnie najmłodszych. Inne objawy alergicznego zapalenia ucha to zaczerwienienie i obrzęk przewodu słuchowego, podrażnienie skóry, ból ucha, uczucie zatkanego ucha, pogorszenie słuchu i uczucie dzwonienia w uszach.

Suchość w ustach

Alergie mogą powodować suchość w ustach na dwa sposoby. Po pierwsze, istnieje większe prawdopodobieństwo oddychania przez usta, gdy nos jest zatkany. Po drugie, suchość w ustach jest skutkiem ubocznym wielu leków przeciwhistaminowych. Ten stan nie tylko wywołuje dyskomfort, ale też zwiększa ryzyko rozwoju ubytków, chorób dziąseł i nieświeżego oddechu.

Cienie alergiczne

W przebiegu alergii mogą pojawić się cienie pod oczami. To tzw. cienie alergiczne - przejściowe wzmożenie pigmentacji w obszarze okołooczodołowym przypominające siniaki, które może wynikać z przewlekłego przekrwienia błony śluzowej w zatokach przynosowych (obrzęknięta błona prowadzi do zastoju żylnego, co uwidacznia się pod skórą wokół oczu, która jest cienka, delikatna, wrażliwa i nie posiada warstwy tkanki tłuszczowej). Cienie pod oczami mogą być sygnałem wielu problemów zdrowotnych, dlatego przyjmuje się, że z cieniami alergicznymi mamy do czynienia, gdy ich pojawieniu się towarzyszą inne objawy, w tym łzawienie oraz swędzenie oczu, wysięk z nosa lub uczucie zatkanego nosa, kichanie czy uczucie drapania w gardle.

Zaburzenia snu

Alergie mogą być przyczyną zaburzeń snu. Zdaniem wielu ekspertów negatywny wpływ na jakość i ilość snu jest niedocenianą i niedostatecznie leczoną składową alergii sezonowej. Alergeny podrażniają kanały nosowe i wywołują nieprzyjemne objawy. Efektem działania alergenów są m.in. wodnisty wyciek z nosa, kichanie i łzawienie oczu. Objawy te wpływają na to, w jaki sposób oddychamy, i mają tendencję do pogarszania się w nocy. Osoby z alergią nierzadko budzą się w środku nocy z powodu zatkanego nosa, napadów kichania lub kaszlu. Uważa się, że istnieje korelacja między nasileniem alergii a nasileniem problemów ze snem. Innymi słowy - im gorsze są objawy alergii, tym gorszy jest sen. U niektórych alergików z czasem mogą pojawić się poważne zaburzenia jak bezsenność czy obturacyjny bezdech senny.

Obniżenie nastroju

Objawy, z jakimi mierzą się alergicy, skutkują obniżeniem nastroju. Alergie związane są ze złym snem, zmęczeniem w ciągu dnia, zmniejszonymi interakcjami społecznymi, narażają na przewlekły stres, wpływają negatywnie na wydajność w pracy i szkole, a w zależności od nasilenia objawów każdy rodzaj aktywności może być wyczerpujący fizycznie. Badania potwierdzają, że częstość występowania depresji, lęku, zaburzeń snu, a nawet ryzyka samobójstwa jest wyższa u osób z alergicznym nieżytem nosa w porównaniu z populacją ogólną.

Inne nietypowe objawy alergii to:

  • spadek libido,
  • utrata apetytu,
  • nietolerancja niektórych warzyw i owoców (to następstwo reakcji krzyżowych pomiędzy alergenami wziewnymi i pokarmowymi),
  • stan podgorączkowy.

CZYTAJ TAKŻE: 

Alergia na kurz to wyjątkowo uciążliwy problem. Jak sobie z nią radzić?

Sześć przyczyn wzmocnienia alergii

Czym jest alergia krzyżowa?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: alergia | alergia na pyłki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL