Słoniowacizna - objawy i leczenie

Słoniowacizna to choroba związana z zaburzeniami przepływu limfy (chłonki). W ich wyniku dochodzi do obrzęków i stwardnień najczęściej kończyn dolnych i górnych.

Obrzęk ten stale się powiększa osiągając bardzo duże rozmiary. Przyczyn nieusuwania z tkanek zbędnych substancji jest wiele, ale wszystkie wymagają leczenia.

Słoniowacizna - przyczyny

Część osób, których dotknęła słoniowacizna, ma wrodzoną słabość naczyń limfatycznych. W niektórych miejscach ulegają uszkodzeniu i wtedy płyny ustrojowe nieodprowadzane zaczynają się tam gromadzić, wywołując jednocześnie obrzęk. Następuje to jednak często dopiero po 35 roku życia, bez wcześniejszych objawów i możliwości wykrycia takich skłonności.

Zaburzenia w pracy naczyń limfatycznych powoduje również wiele innych chorób:

- róża przyranna

- opryszczka

Reklama

- trąd

- choroba tropikalna filarioza

- nowotwór (rak sutka)

- przewlekła niewydolność żylna.

Inne przyczyny związane są z powikłaniami pooperacyjnymi, urazami oraz zakażeniami.

Słoniowacizna - leczenie

Słoniowacizna wymaga szybkiego podjęcia leczenia, ponieważ obrzęki, które stwardnieją, mogą być usuwane jedynie w niektórych przypadkach chirurgicznie. Po rozpoznaniu choroby i przyczyn jej wywołania próbuje się usprawnić przepływ limfy. Służą do tego:

- masaże w postaci drenażu limfatycznego

- leki zmniejszające obrzęki

- odzież uciskowa (pończochy uciskowa, bandaże elastyczne)

- ćwiczenia rehabilitacyjne

- transplantacje naczyń limfatycznych.

Równolegle leczy się chorobę wywołującą objawy słoniowacizny. Skóra pod wpływem obrzęków dodatkowo podatna jest na różne infekcje, dlatego stosuje się specjalne kremy w celu ich zapobiegania.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL