Zespół Roszpunki. Co to jest za choroba?

Zespół Roszpunki to niezwykle rzadkie schorzenie, które jest spowodowane wyrywaniem i zjadaniem włosów. Nazwa wywodzi się od bohaterki ludowej baśni niemieckiej spisanej przez braci Grimm. Ciężko tu jednak mówić o szczęśliwym zakończeniu, bo w przypadku zespołu Roszpunki dość często konieczna jest interwencja chirurgiczna.

Co to jest zespół Roszpunki?

Zespół Roszpunki występuje bardzo rzadko. Uznaje się, że pojawia się u osób leczonych psychiatrycznie, a także borykających się z nerwicami. Choroba występuje m.in. u osób mających lęki, zaburzenia emocjonalne, depresję lub zespół Tourette’a. 

Do zespołu Roszpunki, czyli niedrożności jelit może doprowadzić trichofagia, czyli niekontrolowane zjadanie włosów. Oprócz tego może również występować trichotillomania polegająca na wyrywaniu włosów. 

Wyrywanie włosów i następne ich zjadanie powoduje powstawanie w żołądku kul włosów, których organizm nie jest w stanie strawić. Są to tzw. trichobezoary.

Reklama

Dlaczego jemy włosy?

Przymus wyrywania sobie włosów jest zaburzeniem psychicznym nazywanym trichotillomanią. Może to być zupełnie nieświadome, ale do wyrywania kosmyków może dochodzić również pod wpływem napięcia. 

Szacuje się, że to zaburzenie może dotyczyć osób w każdym wieku, jednak najczęściej występuje przed 10. rokiem życia. Częstym zjawiskiem jest zjadanie wyrwanych włosów. Przyczyną może być silny stres.  Wbrew pozorom trichotillomania nie dotyczy tylko włosów na głowie, ale także innych owłosionych miejsc na ciele. Może dochodzić do wyrywania m.in. brwi i rzęs.

Jakie są objawy zespołu Roszpunki?

Chorzy zazwyczaj nie chcą podejmować leczenia, bo wstydzą się przyznania się do problemu. Ponadto osoby dotknięte zespołem Roszpunki dość często izolują się od otoczenia i mają poczucie braku zrozumienia. Chorzy charakteryzują się m.in. łysymi plackami na głowie oraz brakiem brwi lub rzęs. Ewentualnie włoski mogą być mocno przerzedzone. 

Osoby wyrywające oraz zjadające swoje włosy mogą zaobserwować takie objawy jak:

  • łysienie spowodowane wyrywaniem włosów
  • bóle brzucha 
  • nudności
  • wymioty
  • brak apetytu
  • utrata wagi
  • nieprzyjemny zapach z ust

Zobacz także: Nastolatka zjadła ponad kilogram włosów

Czy włosy są trawione?

Zjadane włosy zalegają w przewodzie pokarmowym. Nie są trawione i przyczyniają się do zaburzeń procesu zarówno trawienia, jak i wchłaniania. Niedrożność objawia się silnym bólem oraz zahamowaniem perystaltyki jelit.

Czy zespół Roszpunki można leczyć?

Zjadanie włosów prowadzi przede wszystkim do problemów żołądkowych. Chociaż chorzy w celu pozbycia się kul włosów zażywają środki przeczyszczające, to nie zawsze są one skuteczne. Dość często potrzebna jest interwencja chirurgiczna. 

Natomiast wyrywanie włosów zazwyczaj jest leczone lekami antydepresyjnymi i przeciwlękowymi. Chorzy również uczestniczą w psychoterapii. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Włos pod lupą – zaskakujące fakty na temat włosów

Kleptomania: Czym jest i jak się objawia?


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: włosy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL