Asfaltówka, czyli stopa pielgrzyma. Przypadłość, której nabawisz się na słońcu
Upał i pot spływający po skórze strumieniami niosą ryzyko wystąpienia asfaltówki. To wyjątkowo uciążliwa wysypka, którą najczęściej dostrzeżemy na nogach. Skóra, pod wpływem temperatury i potu, reaguje z ubraniami, a dokładniej ze znajdującymi się w nich resztkami detergentów i enzymów z proszków i płynów do płukania. W efekcie na ciele pojawiają się czerwone plamy. Tego typu reakcja alergiczna często występuje u pielgrzymujących. Ale oczywiście nie trzeba pielgrzymować, by się jej nabawić.
Asfaltówka to rodzaj dokuczliwego uczulenia, które najczęściej pojawia się na nogach (może również na rękach, ale takich przypadków jest zdecydowanie mniej). Występuje w upały, w miejscach, w których skóra miała kontakt z ubraniem - ze spodniami, spódnicą czy chociażby ze skarpetkami. Objawia się bladoczerwonymi lub czerwonymi rozlanymi plamami, które przypominają pokrzywkę.
Wysypka jest bardzo bolesna, swędząca, piekąca, a miejsce, w którym występuje, jest gładkie i lśniące. W niektórych przypadkach może wystąpić obrzęk skóry powyżej kostek, który obejmie wyższe partie - możliwe, że całe podudzie.
Czym różni się to uczulenie od innych? Uczulenie jest tak intensywne w swym przebiegu, iż sprawia, że bolesny jest każdy krok - mamy wrażenie, że skóra może w każdym momencie się "rozerwać". Jeśli pojawi się opuchlizna, skontaktuj się z lekarzem. Może to oznaczać np. powstanie zakrzepu w żyle. A gdy zakrzep oderwie się od ściany żyły, może dojść do zatoru, który zagraża życiu.
Zmiany skórne, które nazywamy potocznie asfaltówką, pojawiają się po intensywnym wysiłku, kiedy na zewnątrz panuje wysoka temperatura. Wysypki możemy nabawić się np. po kilkugodzinnej wycieczce w pełnym słońcu. A takich wypadów w wakacje nie brakuje, dlatego jest to dość częsta przypadłość.
Wiemy, że asfaltówka to drażniąca wysypka, że pojawia się w upalne dni. Ale co ją wywołuje? Asfaltówka jest efektem reakcji alergicznej, a reakcję tę wywołują detergenty, które, przy udziale potu, wnikają w głąb skóry. Detergenty te to np. proszek do prania, który pozostał na ubraniach w wyniku niedokładnego wypłukania przez maszynę. Winowajcą może być również płyn do płukania tkanin czy mydło lub żel używane do kąpieli.
Nazwa "asfaltówka" od razu kojarzy nam się z asfaltem. I słusznie.
Wysypkę tę od początku łączono z reakcją skóry na opary unoszące się nad drogami podczas wysokich temperatur. Często z taką reakcją alergiczną zmagali i zmagają się pielgrzymi, którzy codziennie pokonują wiele kilometrów w pełnym słońcu (w tym kontekście pojawia się również inne określenie asfaltówki - "stopa pielgrzyma"). Pamiętajmy jednak, że przyczyną asfaltówki są tak naprawdę chemikalia pozostające na ubraniach, które reagują ze skórą, a także niewłaściwa higiena.
Jak wspominaliśmy wyżej, nie tylko u pielgrzymów może pojawić się ta wysypka. Asfaltówka może dotknąć w upały każdego, w szczególności osoby, które mają skłonność do alergii. Wystarczy dłuższy spacer w słońcu po mieście czy wędrówka po górskich szlakach, by na ciele pojawiły się czerwone plamy.
W przypadku wystąpienia asfaltówki można zażyć leki przeciwalergiczne oraz wypić wapno musujące. Warto mieć przy sobie również maści i kremy zalecane przy alergiach skórnych, które złagodzą swędzenie i pieczenie (a przy asfaltówce są one bardzo uciążliwe).
Konieczna jest obserwacja wysypki. Jeśli wystąpi obrzęk limfatyczny (to przewlekły zastój limfy, który objawia się nabrzmieniem kończyn), zgłoś się do lekarza. Zalecone najpewniej zostanie stosowanie leków przeciwzapalnych oraz odpoczynek z nogami uniesionymi do góry (taka pozycja bowiem poprawia przepływ płynów, które przywrócą prawidłowe krążenie krwi w nogach).
Asfaltówka powinna zniknąć po kilku dniach. Musisz jednak pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny oraz o dokładnym wypłukiwaniu ubrań (dobrym rozwiązaniem będzie wybór delikatnego proszku do prania) czy zmywaniu wszelkich produktów używanych podczas kąpieli (łatwo spłukuje się szare mydło).
CZYTAJ TAKŻE