Samoistnie pojawiające się siniaki. Pięć możliwych przyczyn

Samoistnie pojawiające się siniaki to objaw, którego nie należy bagatelizować. Może on bowiem świadczyć o poważnych problemach ze zdrowiem. W przypadku zauważenia siniaków, które nie mają związku z urazem czy uderzeniem, należy zgłosić się do lekarza, który zleci odpowiednie badania diagnostyczne. Przedstawiamy pięć możliwych przyczyn samoistnie pojawiających się siniaków.

Siniaki - czasami nazywane krwiakami, są podskórnymi wylewami krwi powstającymi z powodu uszkodzenia naczyń krwionośnych. Siniaki najczęściej pojawiają się na skutek uderzeń, urazów czy w końcu nadmiernego ucisku. U kobiet tendencja do powstawania siniaków może wzrastać również podczas miesiączki. Wynika to z osłabienia naczyń krwionośnych, które może towarzyszyć menstruacji. 

Zdarza się jednak, że siniaki tworzą się na ciele bez konkretnego powodu. W takim przypadku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, który zleci odpowiednie badania - przede wszystkim krwi. Samoistnie pojawiające się siniaki mogą być bowiem objawem wielu chorób. Poniżej przedstawiamy pięć najpowszechniejszych powodów powstawania krwiaków.

Reklama

Przyczyny samoistnego pojawiania się siniaków. Anemia

Jedną z głównych przyczyn występowania siniaków na ciele jest anemia - inaczej niedokrwistość. To stan chorobowy, w którym mamy do czynienia ze znacznym spadkiem wartości hemoglobiny i erytrocytów - czerwonych krwinek. Wyróżnić można cztery rodzaje anemii - łagodną (stężenie hemoglobiny: od 10 do 12 g/dl), umiarkowaną (stężenie hemoglobiny: od 8 do 9,9 g/dl), ciężką (stężenie hemoglobiny: od 6,5 do 7,9 g/dl) oraz zagrażającą życiu (stężenie hemoglobiny: poniżej 6,5 g/dl). 

Samoistnie pojawiające się siniaki to niejedyny objaw anemii. Wystąpić mogą także takie objawy jak osłabienie, zmęczenie i wzmożona senność, problemy z koncentracją, zawroty głowy, duszności, bladość skóry i błon śluzowych, omdlenia, zaburzenia rytmu serca, kołatanie serca, łamliwość włosów i paznokci.

Samoistnie pojawiające się siniaki a zaburzenia krzepnięcia krwi

Siniaki często powstają również z powodu zaburzeń krzepnięcia krwi. Zaliczamy do tego skazy krwotoczne i skazy zakrzepowo-zatorowe. Zaburzenia krzepnięcia krwi objawiać się mogą również w inny sposób. Najbardziej charakterystycznym objawem jest nadmierne krwawienie, które wystąpić może po zabiegach lub urazach. Do opisywanego krwawienia dojść może m.in. podczas wyrywania zęba, miesiączki czy zabiegów operacyjnych. 

Inne objawy zaburzeń krzepnięcia krwi to wybroczyny, przedłużone miesiączki, krwawienie z nosa i krwawienia z dziąseł. W przypadku, gdy problemy z krzepliwością dotyczą kończyn, pojawić się mogą również obrzęki nóg lub ból przy chodzeniu.

Niedobory witaminowe

W niektórych przypadkach siniaki mogą być także skutkiem niedoborów witaminowych. Dotyczy to przede wszystkim witaminy K, która wpływa na pracę naczyń krwionośnych, PP - wpływa na szczelność naczyń krwionośnych oraz witaminy C, której zadaniem jest wzmocnienie ścian naczyń krwionośnych. 

Z tego powodu należy zadbać o to, aby nasza dieta była różnorodna i bogata w witaminy i minerały. W naszym jadłospisie powinny znaleźć się przede wszystkim warzywa zielone - zawierają ważny dla naszego organizmu chlorofil, strączkowe - zawierają dużo witaminy PP oraz cytrusy.

Małopłytkowość

Bardzo często samoistnie pojawiające się siniaki mają również związek z małopłytkowością. To stan, w którym liczba płytek krwi spada poniżej 150 tys./ul. Schorzenie może mieć charakter wrodzony lub nabyty. 

Inne objawy małopłytkowości to krwawienia, np. z nosa lub dziąseł, pojawienie się wybroczyn na skórze, krwawienie z dróg rodnych, pojawienie się krwi w moczu. Zdarza się także, że małopłytkowość towarzyszy innym schorzeniom lub przerzutom innych nowotworów do krwi. Chodzi przede wszystkim o białaczkę i chłoniaki, a także niewydolność nerek, różyczkę, gruźlicę i malarię.

Samoistnie pojawiające się siniaki a choroby nowotworowe

Czasami siniaki mogą być również objawem chorób nowotworowych. Najczęściej dotyczy to białaczki oraz nowotworów limfoproliferacyjnych - inaczej chłoniaków nieziarniczych. Zalicza się do nich m.in. chłoniaka Burkitta, chłoniaka śródpiersia z dużych komórek B, chłoniaka węzłowego strefy brzeżnej, chłoniaka z małych limfocytów B i chłoniaki skórne, np. ziarniniaka grzybistego i zespół Sézar’ego. 

W przypadku białaczek i chłoniaków poza pojawieniem się siniaków mogą wystąpić takie objawy jak powiększenie węzłów chłonnych, osłabienie, zmęczenie, utrata masy ciała, kaszel i wybroczyny na skórze.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL