Czy guzki na tarczycy są groźne? Pierwsze objawy to wypadanie włosów i tycie
Zmiana samopoczucia, pogorszenie stanu skóry oraz osłabienie włosów a także przybieranie na wadze, mimo stałych i zdrowych nawyków żywieniowych, to pierwsze objawy, które mogą być spowodowane zmianami w organizmie. Za pogorszenie samopoczucia odpowiadać mogą niedobory witaminowe, nadmierny stres ale także zaburzenia hormonalne. Te ostatnie mogą być spowodowane zmianami w tarczycy w postaci guzów. Co oznaczają i jak się je leczy? Odpowiadamy.
Tarczyca jest gruczołem zlokalizowanym w środku szyi, powyżej obojczyków, a poniżej krtani. To gruczoł, który produkuje hormony niezbędne do regulacji przemiany materii, funkcjonowania układu nerwowego, płciowego a także sercowo-naczyniowego. Hormony tarczycy metabolizują białka, węglowodany i tłuszcze, regulują także gospodarkę wodno-elektrolitową. Zaburzenia pracy tego narządu wpływają na ogólne samopoczucie, ale także funkcjonowanie poszczególnych narządów wewnętrznych. Oprócz zaburzeń jej pracy, spowodowanej nieprawidłowościami w produkcji hormonów, w tarczycy mogą pojawić się wyczuwalne zmiany w postaci guzków, które są zmianami patologicznymi, bowiem zdrowa tarczyca ma jednorodny miąższ, bez wyczuwalnych zmian w strukturze.
Zmiany w tarczycy mogą być wyczuwalne palpacyjnie, czyli po dotknięciu okolicy szyi. Guzki mogą mieć charakter guza litego, lub torbieli wypełnionych płynem. Zmiany ogniskowe w tym gruczole są z kolei niewyczuwalne pod palcami, a można je dostrzec wyłącznie w trakcie badania ultrasonograficznego. Częściej występują one u kobiet, a ich prawdopodobieństwo pojawienia się wzrasta wraz z wiekiem. Dokładne przyczyny powstawania guzów tarczycy nie są znane, jednak za czynniki zwiększające ryzyko uznaje się predyspozycje genetyczne, niedobór jodu w diecie czy chorobę Hashimoto. Zazwyczaj zmiany mają postać łagodną, jednak mogą być one oznaką rozwijającego się raka tarczycy.
Zmiany w gruczole tarczycy mogą zaburzać jej pracę, prowadząc do nadprodukcji hormonów. U pacjentów rozwinie się wówczas nadczynność tarczycy, której najczęstszymi objawami są:
- przyspieszone tętno,
- nadmierna potliwość,
- zwiększona drażliwość,
- drżenia mięśni.
Jeśli jednak guzki na tarczycy rozwijają się u osoby z potwierdzoną chorobą Hashimoto, objawami niepokojącymi będą:
- niekontrolowany wzrost masy ciała,
- wypadanie włosów
- przewlekłe zmęczenie,
- sucha skóra,
- kłopoty z pamięcią i koncentracją.
Jeśli guzy zlokalizowane w tarczycy osiągną duże rozmiary, u chorego może pojawić się chrypka lub zmiana barwy głosu, co wynika z uszkodzenia nerwu krtaniowego. Duże rozmiary zmian w gruczole mogą wywoływać również duszność oraz problemy z przełykaniem.
Nowotwór tarczycy jest rzadkim nowotworem, który może wystąpić w każdym wieku. Najczęściej chorują osoby między 30. a 40 rokiem życia, a kobiety chorują trzy razy częściej niż mężczyźni. Czynniki predysponujące do zmian złośliwych, to przede wszystkim występowanie nowotworu w rodzinie, ekspozycja na promieniowanie jonizujące oraz bardzo szybki wzrost guzków zlokalizowanych w gruczole.
Leczenie zmian tarczycy jest uzależnione od wyników badań, takich jak USG tarczycy, TSH oraz biopsji zmian. Niewielkie i niezłośliwe guzy podlegają obserwacji a jeśli pacjenci odczuwają dolegliwości związane z nadczynnością lub niedoczynnością tarczycy, poddawani są oni farmakoterapii - przyjmują preparaty lewotyroksyny lub leki przeciwtarczycowe.
Jeśli zmiany w tarczycy, po wnikliwych badaniach, okażą się zmianami nowotworowymi, wówczas jest to wskazanie do operacyjnego usunięcia gruczołu. Tarczycę usuwa się w całości, lub tylko zajęty fragment, a następnie wdraża się leczenie uzupełniające, opierające się o farmakoterapię.
CZYTAJ TAKŻE:
Sygnały, że brakuje ci jodu. Zmęczenie i tycie to tylko początek listy objawów
Sprawdź łokcie i kolana. Jeśli są "brudne", to może być znak, że tarczyca niedomaga
Takie włosy to objaw chorej tarczycy lub serca. Dotknij, przeczesz i oceń