Jakie są objawy po podaniu szczepionki na COVID-19 i jak sobie z nimi radzić?

Bóle głowy i ręki? Gorączka? Biegunka? A może coś jeszcze gorszego... Jakie efekty uboczne mogą wystąpić po przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19? Eksperci uspokajają - te objawy to nic w porównaniu z ciężkim przebiegiem samej choroby. Warto jednak je poznać i być na nie przygotowanym.

NOP to skrót od słów: niepożądany odczyn poszczepienny. Dotyczy on wszelkich szczepionek, nie tylko szczepionek przeciw COVID_19. NOP-y po iniekcji są czymś zupełnie normalny, i wiele nich nie powinno być powodem do niepokoju. 

Ból ręki po wkłuciu. Jak sobie z nim radzić?

Najpowszechniejszym objawem po podaniu jakiejkolwiek szczepionki jest bolesność ręki (lub u dzieci - nogi) w miejscu wkłucia. Albo sobie z nim poradzić wystarczy zimny kompres lub okład z tzw. kwaśnej wody (można przygotować ją domowym sposobem mieszając łyżkę octu ze szklanką wody). Pomocne będą też maści lub żele z apteki, aplikowane doraźnie i miejscowo o działaniu przeciwobrzękowym. 

Reklama

Gorączka i ból głowy po szczepieniu. Jaki lek przeciwbólowy można przyjąć?

Część pacjenci po podaniu szczepionki przeciw COVID-19 mają podwyższoną temperaturę, uczucie rozbicia, droższe i ból głowy. Opisują to jako objawy tzw. grypopodobne, jakby zapowiadające chorobę. Zwykle mijają one samoistnie po krótkim czasie, w ciągu kilku godzin czy dni. 

Jeśli temperatura się utrzymuje, należy wziąć lek przeciwgorączkowy (ale nie przeciwzapalny - delikatny stan zapalny w organizmie po podaniu szczepionki jest czymś normalnym, a wręcz pożądanym) najlepszy będzie więc lek na bazie paracetamolu (nie ibuprofenu). Jeśli mimo podania leku gorączka nie ustępuje należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. 

Szczepienie przeciw COVID-19 a reakcja organizmu

Inne i zdecydowanie rzadziej występujące, objawy po szczepieniu przeciw COVID-19 to wysypka, kaszel czy biegunka. Zwykle mają one lekki przebieg i szybko ustępują, bez konieczności podawania jakichkolwiek leków. Zawsze jednak, a zwłaszcza po przyjęciu szczepionki, zabrać o dobre nawodnienie, lekkostrawną zdrową dietę oraz sen.  

Po szczepieniu może pojawić się też ogólne złe samopoczucie, warto więc czas po szczepieniu spędzić w domu, by w razie czego móc się położyć i odpocząć ze szklanką ziołowej herbaty lub po prostu - zdrzemnąć.  

Dla wieku osób, zwłaszcza tych, które nie miały wiele do czynienia z zabiegami medycznymi, samo szczepienie może być stresujące, a pojawianie się bólu głowy, czy brzucha może być reakcją psychosomatyczną organizmu na stres związany z przyjęciem preparatu.

Wstrząs anafilaktyczny po szczepieniu

W skrajnych przypadkach po szczepieniu może wystąpić wstrząs anafilaktyczny - czyli silna reakcja alergiczna na substancję zawartą w leku (czy w tym wypadku - w szczepionce). Występuję ona jednak niezwykle rzadko i tuż po szczepieniu, a więc w czasie, gdy pacjent przyjmujący szczepienie jest jest w ośrodku zdrowia. Absolutnie nie należy więc bagatelizować próśb służb medycznych o odczekanie w miejscu szczepienia co najmniej 15 minut po iniekcji. 


KD

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: szczepionka przeciw Covid-19 | wstrząs anafilaktyczny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL