Kalkulator COVID-19. Sprawdź, jak ciężko możesz przejść chorobę

"Czy możesz przechodzić COVID-19 ciężej niż inni? Wypełnij test online i porównaj poziom swojego zagrożenia z innymi osobami" - zachęca Ministerstwo Zdrowia. Na stronie pacjent.gov.pl udostępniono kalkulator COVID-19 dedykowany osobom niezaszczepionym przeciw COVID-19 i tym, które nie przeszły zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Po podaniu odpowiednich parametrów, m.in. wieku i wagi, otrzymują informację, jak duże jest u nich ryzyko wystąpienia ciężkiego przebiegu COVID-19 w porównaniu z sytuacją 20-letniej kobiety i 20-letniego mężczyzny z prawidłową masą ciała.

Kalkulator COVID-19. Gdzie jest dostępny?

Kalkulator COVID-19 powstał na podstawie oceny klinicznej 1133 pacjentów z COVID-19 z kilkunastu ośrodków klinicznych w kraju. Jego opracowaniem zajęli się naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Kalkulator COVID-19 dostępny jest TUTAJ. Narzędzie wymaga od nas podania informacji dotyczących wieku, płci, wzrostu i masy ciała. Dlaczego właśnie o nie jesteśmy proszeni?

Jak wskazuje Ministerstwo Zdrowia, "zagrożenie ciężkim przebiegiem COVID-19 rośnie wraz z wiekiem, masą ciała, jest wyższe u mężczyzn i może być wyższe w przypadku pogorszenia się stanu zdrowia z powodu innych chorób współistniejących". Wynik zostanie porównany z sytuacją 20-letniej kobiety i 20-letniego mężczyzny z prawidłową masą ciała.

Reklama

Zastrzeżono, że wynik dotyczy osób niezaszczepionych przeciw COVID-19 oraz tych, które nie przeszły zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Uzyskane dane mają służyć wyłącznie celom edukacyjnym - nie mogą zastąpić m.in. konsultacji z lekarzem.

Kalkulator COVID-19. Jak działa?

Po podaniu odpowiednich parametrów kalkulator wylicza "iloraz szans wystąpienia ciężkiego przebiegu COVID-19", tzn. - narzędzie pozwala sprawdzić, jak będzie się przechodziło COVID-19.   

Poniżej podamy przykładowe wyliczenia dla 40-letniej kobiety i 40-letniego mężczyzny.

W przypadku 40-letniej kobiety, mierzącej 165 cm wzrostu i ważącej 67 kg, otrzymujemy następującą informację: "Szansa na wystąpienie ciężkiego przebiegu COVID-19 jest u Ciebie cztery razy większa niż u 20-letniej kobiety z prawidłowym BMI i dwa razy większa niż u 20-letniego mężczyzny z prawidłowym BMI (BMI to wskaźnik masy ciała - red.)".

W przypadku 40-letniego mężczyzny, mierzącego 180 cm wzrostu, a ważącego 90 kg (więc z nadwagą), wynik jest następujący: "Szansa na wystąpienie ciężkiego przebiegu COVID-19 jest u Ciebie 7,5 razy większa niż u 20-letniego mężczyzny z prawidłowym BMI i 15 razy większa niż u 20-letniej kobiety z prawidłowym BMI".

W pracach nad kalkulatorem COVID-19, poza naukowcami z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, brali udział również badacze z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie oraz Imagene.me SA. 

Kalkulator COVID-19. Ministerstwo Zdrowia przypomina

Resort zdrowia zaznacza, że szczepienia redukują ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 w każdym wieku.

"Zaszczep się, bo szczepienia znacząco zmniejszają ryzyko ciężkiego zachorowania na COVID-19. Jeśli jesteś po szczepieniu, pamiętaj o tym, by przyjąć dawkę przypominającą" - apeluje.

MZ przypomina również o obowiązującej w czasach pandemii zasadzie DDM (dystans, dezynfekcja, maseczka). Wskazuje, by dbać o dobrą formę i odporność. Ważne jest utrzymywanie prawidłowej masy ciała, dostarczanie organizmowi odpowiednich składników odżywczych, ruch, a także regularne badania. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Dlaczego zaszczepione osoby też chorują na COVID-19?

Pacjent z COVID-19: Byłem sceptyczny wobec szczepień. Teraz do nich namawiam

Skutki COVID-19 nawet rok po chorobie. Nowe ustalenia

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: COVID-19
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL