Nowy wariant koronawirusa z południa Afryki. Co o nim wiemy?
W Botswanie, kraju leżącym w południowej Afryce, zidentyfikowano nowy wariant koronawirusa SARS-CoV-2 - wariant B.1.1.529. Od Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) otrzymał on nazwę Omikron. Wcześniej określano go "wariantem Nu". Wielu naukowców twierdzi, że to najgorszy wariant, jaki zaobserwowano od początku pandemii.
Gdzie i kiedy wykryto nowy wariant koronawirusa B.1.1.529?
Nowy wariant koronawirusa B.1.1.529 został zidentyfikowany w Botswanie, w południowej Afryce, 11 listopada.
W których państwach stwierdzono obecność wariantu B.1.1.529?
77 w pełni potwierdzonych przypadków nowego wariantu koronawirusa zarejestrowano w prowincji Gauteng w Republice Południowej Afryki, cztery przypadki w Botswanie i jeden w Hongkongu (przypadek z Hongkongu jest bezpośrednio związany z podróżą z RPA). Liczby te będą prawdopodobnie szybko się zmieniać. Sugeruje się, że wariant B.1.1.529 w prowincji Gauteng może odpowiadać już za 90 proc. wszystkich zakażeń. O wykryciu nowego wariantu poinformowały również władze Izraela - dotyczy on osoby, która wróciła z Malawi. Jest on już też w Europie. Nowa odmiana wirusa SARS-CoV-2 pojawiła się w Belgii u niezaszczepionej osoby, która 11 listopada wróciła z Egiptu.
Jak szybko rozprzestrzenia się wariant Omikron?
"Wariant B.1.1.529 wydaje się rozprzestrzeniać bardzo szybko! W mniej niż dwa tygodnie zdominował wszystkie infekcje po niszczycielskiej fali Delta w RPA (nowy wariant wirusa na niebiesko, obecnie na 75 proc. ostatnich genomów, wydaje się, że wkrótce osiągnie 100 proc.)" - zauważa na Twitterze dr Karolina Pyziak-Kowalska, specjalistka chorób zakaźnych, analizując najnowsze dane. Prof. Richard Lessells z University of KwaZulu-Natal w RPA stwierdził, że taki wirus może mieć większą zdolność transmisji, łatwiej się rozprzestrzeniać między ludźmi i nie można też wykluczyć, że będzie wykazywał się większą zdolnością do ucieczki przed układem odpornościowym. Inni eksperci, przywołując przykład wariantu Beta, twierdzą, że tak wcale nie musi być. Konieczne są dokładne badania.