Ból jajników - objawy i przyczyny

Przyczyny i zapobieganie bólowi jajników

Ból jajników ma różne podłoże fizjologiczne bądź może oznaczać wiele chorób. Szczególnie niebezpieczny jest dla kobiet w ciąży. Ból jajników najczęściej ma swoje miejsce w podbrzuszu w zależności od schorzenia jego ból może być silniejszy czyli taki, z którym musisz udać się do lekarza lub taki, z którym poradzisz sobie sama za pomocą środków przeciwbólowych.

Najczęstszą przyczyną bólu jajników jest jajeczkowanie, ból jajników może również dać o sobie znać przed lub w czasie miesiączki, nie jest on groźny więc nie powinnaś się martwić, wystarczy przyjąć leki przeciwbólowe i ból powinien ustąpić. Gdy czujesz ból podczas oddawania moczu są to oznaki, że możesz mieć zapalenie układu moczowego w takim przypadku powinnaś udać się do lekarza, który przepisze dla ciebie odpowiedni antybiotyk.

Natomiast jeśli jajniki dają o sobie znać podczas stosunku i zauważysz wyciek z dróg rodnych są to oznaki zapalenia jajników, jajowodu, chorób wenerycznych lub endometriozie. Kolejną chorobą, której towarzyszy ból jajników to nadżerka szyjki macicy oraz torbiele, nadżerka charakteryzuje się nie tylko bólem podbrzusza, ale również żółtawymi lub zielonkawymi upławami z pochwy, natomiast torbiele charakteryzują się ostrym kłuciem podbrzusza, naciskiem na pęcherz oraz problemem z wypróżnianiem.

Reklama

Wszystkich tych objaw nie należy bagatelizować i powinnaś jak najszybciej udać się do lekarza aby podjąć jak najszybsze leczenie. Szczególnie niebezpieczny jest ból jajników dla kobiet w ciąży, jeżeli oprócz bólu nastąpi krwawienie są to oznaki poronienia, w takim wypadku powinnaś niezwłocznie udać się do lekarza, natomiast jeżeli będąc w ciąży ból jajników będzie się nasilał również bez zastanowienia powinnaś udać się do szpitala, ponieważ świadczy to o odklejaniu się łożyska.

Styl.pl

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL