​Atrofia - przyczyny i rodzaje

Atrofia - z greckiego zanik, wiąd. Pojęcie to oznacza stopniowe zmniejszanie się objętości części ciała, narządów, komórek i tkanek. Przyczyną atrofii może być zaprzestanie używania lub wywieranie ucisku - dzieje się tak w przypadku kończyn.

Atrofia - zmiana wsteczna

Atrofia oznacza stopniowe zmniejszanie się objętości części ciała, narządów, komórek i tkanek. Atrofia to jeden z typów zmiany wstecznej, czyli takiej zmiany morfologicznej, która pojawia się w prawidłowo rozwiniętych narządach, tkankach i komórkach po wystąpieniu czynnika szkodliwego, którego działanie prowadzi do zaburzeń metabolizmu. Następuje stopniowe zmniejszanie się komórek a nawet całych narządów. Zaniki mogą mieć charakter fizjologiczny i patologiczny.

Atrofia - przyczyny i rodzaje

Przyczyny atrofii:

- niedożywienie ogólnoustrojowe z powodu głodu lub choroby przewlekłej może prowadzić do wyniszczenia i wiądu (atrofii) całego organizmu;

Reklama

- niedożywienie miejscowe spowodowane długotrwałym niedokrwieniem lub uciskiem na naczynia krwionośne, co prowadzi do atrofii z ucisku;

- niedoczynność narządowa - w kategorii tej mieszczą się zarówno zaniki spowodowane unieruchomieniem kończyn po urazach jak i atrofie spowodowane zaburzeniami hormonalnymi (zanik tarczycy, zmiany zanikowe nabłonka pochwy w trakcie menopauzy) a także uszkodzenia układu nerwowego (zanik z odnerwienia).

Atrofię mięśni (SMA) powodują zaburzenia w nerwach przekazujących impulsy z rdzenia kręgowego do poszczególnych mięśni;

- nadczynność narządowa - po wzmożonej czynności komórki nie są w stanie prawidłowo funkcjonować i zanikają (powstają wole) - przykładem jest nieprawidłowa praca tarczycy w sytuacji niedoboru jodu;

- zanik starczy - atrofia typu fizjologicznego, pojawiająca się z wiekiem i może występować w wielu narządach równocześnie.

Wyróżnić można kilka rodzajów atrofii: zanik prosty, brunatny, limfatyczny, tłuszczakowaty.

Atrofia mięśniowa (SMA) czyli rdzeniowy zanik mięśni to nieuleczalna genetyczna choroba dotykająca jedno na 10 tysięcy dzieci.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL