Łojotokowe zapalenie skóry u dziecka
Łojotokowe zapalenie skóry to nie tylko dolegliwość nastolatków. Mogą na nie cierpieć niemowlęta, mogą i dorośli. Zawsze jest uciążliwe. Jak sobie radzić na różnych etapach choroby?
Łojotokowe zapalenie skóry, jakie najczęściej kojarzymy, dotyczy wkraczających w wiek dojrzewania nastolatków. Typowe jest dla osób o tłustej cerze, a najbardziej charakterystycznym objawem jest łuszcząca się skóra we włosach i na twarzy. Objaw ten jest wywoływany przez drożdżaki, które u zdrowych osób tworzą zrównoważoną florę bakteryjną skóry.
W przypadku osób, które cierpią na łojotokowe zapalenie skóry, drożdżaki rozwijają się nadmiernie, co owocuje podrażnieniami, zaczerwienieniami i złuszczaniem naskórka. W wieku dojrzewania cierpiący na łojotokowe zapalenie skóry nastolatek skazany jest na częste odwiedzanie gabinetu dermatologa, gdyż zignorowanie tej dolegliwości powoduje nasilanie objawów.
Łojotokowe zapalenie skóry może dręczyć już niemowlęta. Jednak jego przyczyną będzie niewłaściwe funkcjonowanie gruczołów łojowych, czyli problem zupełnie inny niż w przypadku nastolatków. Zwykle łojotokowe zapalenie skóry niemowląt ustępuje przed nadejściem pierwszych urodzin.
W leczeniu łojotokowego zapalenia skóry u nastolatków stosuje się środki przeciwgrzybiczne, natomiast u niemowląt trzeba dbać o właściwą higienę skóry.