Co oznacza nieprawidłowy ALAT?
ALAT to inaczej aminotransferaza alaninowa, czyli enzym niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania wątroby. Enzym ten prawidłowo pozostaje wewnątrz komórek i zwykle jest obecny tylko w hepatocytach, czyli komórkach wątroby.
W reszcie organizmu raczej go nie spotykamy. To wewnątrz komórek prawidłowo pełni swoją biologiczną rolę. Dopuszczalne są śladowe ilości ALAT w osoczu, ale w surowicy nie powinien wstępować. Jeżeli go tam się stwierdza, oznacza to nieprawidłowość, jest sygnałem, że nastąpiło jakieś uszkodzenie.
Normę ALAT ustala się podczas tzw. prób wątrobowych i otrzymuje w wyniku badań przeprowadzonych z krwi. Prawidłowy poziom ALAT w badaniu biochemicznym krwi wynosi 5-40 U/I.
Podwyższony poziom ALAT może oznaczać kłopoty z wątrobą w postaci jej przewlekłego lub ostrego zapalenia. Również przy miąższowych chorobach wątroby oraz w ciężkiej niewydolności krążenia, ALAT może być sygnałem ostrzegawczym.
Występuje też u noworodków przy ich żółtaczce mechanicznej. Podwyższone wyniki ALAT spotykamy też przy mononukleozie.
Z reguły nie ma oznaczania poziomu aminotransferazy alaninowej bez oznaczenia aminotransferazy asparaginianowej. To bowiem stosunek między wartościami ALAT i ASPAT pozwala wszcząć postępowanie diagnostyczne.