Worki pod oczami - problem nie tylko natury estetycznej

Coraz częściej, gdy rano spoglądasz w lustro, dostrzegasz worki pod oczami? Nie traktuj ich tylko jako problemu estetycznego. Worki pod oczami powstają z określonych powodów. Bardzo prawdopodobnym jest, że brakuje ci snu i odpoczynku. Jednak obrzęki i przebarwienia okolicy oczu mogą wskazywać także na pewne choroby. Jakie? Jak pozbyć się worków pod oczami?

Worki pod oczami - czym są?

Tzw. worki pod oczami to łagodny obrzęk pod oczami. Problem często pojawia się wraz z wiekiem (ale bywa też uwarunkowany genetycznie) i osłabieniem tkanek wokół oczu, w tym niektórych mięśni podtrzymujących powieki. Tłuszcz, który wspiera oczy, może przenieść się do dolnych powiek, powodując opuchliznę. W tym obszarze może również gromadzić się płyn, co prowadzi do obrzęku. Worki pod oczami występują zwykle z sińcami i cieniami widocznymi pod dolną powieką.

Objawy wskazujące na to, że zmagasz się z workami pod oczami to nic innego jak: łagodny obrzęk tej okolicy, obwisła lub luźna skóra, cienie, sińce.

Reklama

Worki pod oczami rzadko są oznaką poważnego stanu. Najczęściej to symptom przemęczenia, efekt nieprzespanej nocy. Ale nie w każdym przypadku. I te wyjątki dobrze znać.  

Worki pod oczami - najczęstsze przyczyny

Worki pod oczami najczęściej są wynikiem:

  • procesu starzenia się - wraz z wiekiem skóra traci jędrność, słabną mięśnie;
  • genetycznych uwarunkowań - skłonność do tej przypadłości można odziedziczyć;
  • zbyt małej ilości snu - brak snu może osłabić mięśnie wokół oczu. Może też prowadzić do utraty kolagenu pod oczami. Powoduje to gromadzenie się płynu i puchnięcie obszaru pod oczami. Tego typu obrzęk może występować od kilku godzin do nawet doby. Będzie się utrzymywał jeszcze dłużej, jeśli regularnie sypiamy mało;
  • przemęczenia;
  • długotrwałego płaczu;
  • diety bogatej w sól - spożywanie dużej ilości słonych pokarmów powoduje zatrzymanie wody i prowadzi do obrzęków;
  • odwodnienia - okolica pod oczami jest niezwykle podatna na odwodnienie;
  • alergii - alergie są częstą przyczyną podpuchniętych oczu. Reakcja alergiczna może również powodować zaczerwienienie, swędzenie i łzawienie oczu;
  • palenia papierosów - palenie papierosów m.in. niszczy włókna kolagenu i elastyny, co sprawia, że skóra traci jędrność;
  • nadużywania alkoholu - alkohol odwadnia organizm. Kiedy brakuje nam wody, skóra pod oczami staje się m.in. zwiotczała;
  • przewlekłego stresu - stres powoduje problemy ze snem. Niewystarczająca ilość snu przyspiesza procesy starzenia, w tym starzenia się skóry. Skóra traci elastyczność, szybciej pojawiają się drobne zmarszczki;
  • siedzącego trybu życia - może upośledzać przepływ limfy;
  • zbyt częstego opalania.

Worki pod oczami - inne przyczyny

Niestety, wśród przyczyn worków pod oczami znajdziemy też te poważniejsze. A są nimi m.in.:  

  • infekcje - mogą powodować obrzęk pod jednym okiem lub dwoma. Zwykle problem zaczyna się w jednym oku, a następnie rozprzestrzenia się na drugie. Może też chodzić o powiekę. Do tej grupy zalicza się: zapalenie spojówek, jęczmień, gradówkę, zapalenie oczodołu; 
  • zablokowanie kanalika łzowego - kanały łzowe odprowadzają łzy i naturalną wodę z oka. Jeśli są zablokowane, wokół oka może gromadzić się płyn. To częsty problem u niemowląt, ale może się zdarzyć również u dzieci i dorosłych. Do jego przyczyn wlicza się m.in. infekcje oraz urazy oka;
  • choroba Gravesa-Basedowa - jedna z częściej diagnozowanych chorób tarczycy. U ok. 30 proc. osób z tym schorzeniem występują objawy ze strony oczu - wytrzeszcz oczu i obrzęk pod oczami;
  • niedoczynność i nadczynność tarczycy;
  • kłębuszkowe zapalenie nerek - to niejednorodna grupa chorób nerek, które prowadzą do uszkodzenia ich struktury i zaburzenia funkcji. W jej przebiegu występują niewielkie lub duże obrzęki, głównie twarzy i wokół kostek. Worki pod oczami to także ważny objaw, często zauważany przez chorych jako pierwszy;
  • anemia - worki i cienie pod oczami mogą świadczyć o niedokrwistości z niedoboru żelaza. Skóra staje się bledsza, przez co zmiany w okolicy oczu są bardziej widoczne;
  • cukrzyca - o innych nietypowych objawach cukrzycy piszemy TUTAJ;
  • schorzenia serca, układu krążenia;
  • mononukleoza - zwana też chorobą pocałunków. Dla mononukleozy charakterystyczne są: złe samopoczucie, bóle mięśniowo-stawowe, brak apetytu, dreszcze, a z czasem trudności z połykaniem.  

Jeśli opuchlizna występuje codziennie lub utrzymuje się przez dłuższy czas, skonsultuj się z lekarzem. Konsultacji wymagają również przypadki, kiedy obrzęk jest bolesny, zaczerwieniony, swędzi i powoduje problemy ze wzrokiem.

Sposoby na worki pod oczami

Pojawienie się worków pod oczami może być spowodowane chorobą. W takich przypadkach konieczne jest zdiagnozowanie problemu i podjęcie leczenia - wtedy opuchlizna, zasinienie powinny zniknąć.

A jak sobie poradzić z workami pod oczami, które wywołane są np. brakiem snu? W zniwelowaniu worków pod oczami i rozjaśnieniu okolic oczu skuteczne są pewne domowe sposoby.

Przede wszystkim zadbaj o odpowiednią ilość snu i odpowiednie nawodnienie organizmu. Zrezygnuj z używek (alkoholu i papierosów). Unikaj słonych potraw. Te kroki mogą zapobiec powstawaniu worków pod oczami.

Pamiętaj, że skóra pod oczami jest wyjątkowo delikatna i wymaga od nas większej uwagi. Bardzo ważne jest, by przed pójściem spać dokładnie usunąć makijaż. Poza tym - używaj kremu pod oczy, a także produktów, które uchronią tę okolicę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Noś okulary przeciwsłoneczne.

Opuchliznę pod oczami zniwelują zimne okłady, zimne kompresy (np. kostki lodu owinięte w ręcznik). Możesz także schłodzić w lodówce łyżkę i delikatnie, jej tylną częścią, masować problematyczną okolicę. Krem lub serum pod oczy można również przechowywać w lodówce i stosować jako żel chłodzący.

Wielu zachwyca się także tym, jak działają okłady z herbaty. Jak taki zrobić? Zalej dwie torebki herbaty. Następnie wyciśnij nadmiar płynu. Pozwól torebkom ostygnąć, aby były lekko ciepłe, lub schłodź je w lodówce przez 10 do 20 minut. Nałóż torebki herbaty na zamknięte oczy na 15 do 30 minut. Można nimi delikatnie masować okolice oczu.

Na opuchnięte oczy sprawdzi się także masaż. Możesz użyć palców, a możesz także użyć specjalnego rollera do masażu twarzy. Masażer schłodź wcześniej w lodówce - efekt będzie jeszcze lepszy. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Zaćma - główna przyczyna upośledzenia wzroku na świecie

Kurze łapki - jak się ich pozbyć i jak im zapobiegać? 

Jak dbać o oczy podczas pracy z monitorem? 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: worki pod oczami
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL