Co oznacza nietolerancja pokarmowa?

Nietolerancja pokarmowa to nieprawidłowa reakcja organizmu na spożycie niektórych pokarmów. Wywołuje wiele nieprzyjemnych dolegliwości, a jej przyczyna występowania często jest złożona.

Nietolerancja pokarmowa to nieprawidłowa reakcja organizmu na spożycie niektórych pokarmów. Wywołuje wiele nieprzyjemnych dolegliwości, a jej przyczyna występowania często jest złożona.

Najczęściej winą za nietolerancję pokarmową obarcza się dziedziczenie, nadmierną higienę, spożywanie produktów wysokoprzetworzonych, konserwanty.

Nietolerancja pokarmowa - podstawowe objawy

Do najczęstszych symptomów należą dolegliwości układu trawiennego:

- bóle brzucha

- wzdęcia

- zaparcia

- biegunki

- mdłości

- zgaga.

Nietolerancja pokarmowa jednak objawia się również w niejednoznaczny sposób. Mogą pojawić się problemy skórne (wysypka, świąd, łuszczenie się), nasilić infekcje, wystąpić bóle głowy o charakterze migrenowym pojawiające się w pewnym odstępie czasu po spożyciu produktu.

Reklama

 Są to również ogólne stany zmęczenia, niepokoju, rozdrażnienia i nadmiernego pobudzenia. Dlatego czasem trudno jest zdiagnozować nietolerancję pokarmową, gdy jednym z jej objawów okazują się być bóle reumatyczne oraz zasłabnięcia.

 

Nietolerancja pokarmowa a alergia pokarmowa

Nie są to pojęcia synonimiczne, lecz oznaczające całkiem inną dolegliwość. Aby wskazać różnice między nimi, można to zrobić porównując chociażby objawy. Alergia pokarmowa charakteryzuje się nagłymi objawami, które pojawiają się zaraz po spożyciu pokarmu zawierającego alergeny. Są to przede wszystkim silne wysypki, katar, opuchlizna, a nawet wstrząs anafilaktyczny.

Nietolerancja pokarmowa to objawy pojawiające się znacznie później i będące bardziej złożone. Występuje znacznie częściej niż alergia i dotyczyć może szerokiej gamy produktów.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL