Upał a choroby przewlekłe. Kto musi uważać?

To dopiero początek lata, a już w wielu krajach odnotowano rekordowe dla tego okresu temperatury. Lekarze ostrzegają - fale upałów są niebezpieczne dla zdrowia i każdy powinien zachować ostrożność. Do osób, które powinny szczególnie uważać podczas upałów, należą osoby przewlekle chore. O jakie choroby chodzi?

Fale upałów. Dla kogo stanowią zagrożenie?

Na całym świecie coraz częściej występują groźne dla zdrowia fale upałów. W czerwcu br. niebezpiecznie wysokie temperatury odnotowuje się w Europie. Ostrzeżenia wydawane są choćby we Włoszech, Hiszpanii, Portugalii czy Francji.

W ubiegły piątek w kraju nad Sekwaną dziewięć gmin pobiło miesięczny rekord temperatur. We Włoszech obecny tydzień ma być jednym z najgorętszych w czerwcu. Termometry mogą pokazać nawet 43 kreski. W Hiszpanii ostatnia fala gorąca doprowadziła do tego, że w salach lekcyjnych temperatura przekraczała 30 st. Celsjusza już w godzinach porannych. U dzieci występowały udary cieplne, bóle i zawroty głowy, krwawienia z nosa czy omdlenia. Zewsząd słychać apele, by często pić wodę, zrezygnować ze słodkich napojów i alkoholu oraz unikać przebywania na zewnątrz.

Reklama

Tropikalne upały nie ominęły także Polski. W niedzielę rekord temperatury powietrza dla czerwca został wyrównany w Słubicach. Termometry pokazały tam 38,3 st. Z zapowiedzi meteorologów wynika, że jeszcze w tym tygodniu niebezpieczne upały powrócą. 

Kiedy temperatury są tak wysokie, uważać muszą osoby starsze, osoby przewlekle chore, kobiety w ciąży i dzieci. Co do trzech grup nie ma wątpliwości. Ale co, a raczej kto kryje się pod określeniem "osoby przewlekle chore"?

Upał i choroba przewlekła. Jesteś na liście?

Jeśli cierpisz na którąkolwiek z wymienionych niżej chorób, w czasie upałów musisz zachować szczególną ostrożność.

Kiedy na zewnątrz panują wysokie temperatury, organizm musi pracować ciężej, aby utrzymać temperaturę ciała na normalnym poziomie, a to dodatkowo obciąża serce, płuca czy nerki. U osób z problemami ze strony układu krążenia wysokie temperatury mogą spowodować gwałtowny spadek ciśnienia tętniczego. Jak podkreślają lekarze, upał w takich przypadkach zwiększa ryzyko zawałów serca, arytmii i niewydolności serca. Duże zmiany temperatury w ciągu dnia również mogą podnosić ryzyko zawału.

Upalne dni są bardzo uciążliwe dla osób z astmą. Analiza ponad 115 tys. przypadków w stanie Maryland w USA wykazała, że ekstremalne upały i obfite opady deszczu zwiększają ryzyko hospitalizacji z powodu astmy. Ryzyko wzrosło o 23 proc. podczas tych zdarzeń pogodowych i było najwyższe wśród osób w wieku od pięciu do 17 lat. Upał może wywołać objawy astmy, gdyż wysoka temperatura i wilgotność powodują, że powietrze nie porusza się, zatrzymując zanieczyszczenia, które mogą podrażniać drogi oddechowe. Uważać muszą również osoby cierpiące na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP).

Upał i cukrzyca także stanowią niebezpieczną kombinację. Osoby z cukrzycą typu 1 i cukrzycą typu 2 odczuwają ciepło bardziej niż inni. Niektóre powikłania cukrzycy mogą wpływać na gruczoły potowe, przez co organizm nie jest w stanie tak skutecznie się ochładzać. Może to prowadzić do wyczerpania cieplnego i udaru cieplnego, które są nagłymi przypadkami medycznymi. Jak się również wskazuje, osoby z cukrzycą w czasie upałów szybciej się odwadniają. W przypadku niespożycia wystarczającej ilości płynów może podnieść się poziom glukozy we krwi. Co więcej, wysokie temperatury mogą zmienić sposób, w jaki organizm wykorzystuje insulinę. Konieczne może być częstsze badanie poziomu glukozy we krwi i dostosowanie m.in. dawki insuliny.

Nerki odpowiadają za równowagę płynów w organizmie, co czyni je szczególnie wrażliwymi na ekstremalne temperatury. W czasie upałów ryzyko odwodnienia zwiększa się. Poważne odwodnienie może prowadzić do uszkodzenia nerek, dlatego ważne jest, aby w czasie upałów pić wystarczająco dużo wody. Niektóre badania wykazały, że częste odwodnienie, nawet łagodne, może prowadzić do trwałego uszkodzenia nerek. W przypadku występujących już problemów z nerkami odwodnienie może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia.

Zauważa się, że wysokie temperatury mogą wpływać też na nasilenie objawów u osób z zaburzeniami nastroju i schizofrenią.

Jak chronić się przed upałami?

W czasie upałów warto pamiętać o kilku zasadach. Wymieńmy te najważniejsze. 

Należy:

1. Ograniczyć aktywność na świeżym powietrzu, kiedy temperatury są najwyższe. Zalecane są godziny poranne i wieczorne oraz odpoczynek w zacienionych miejscach.

2. Właściwie się nawadniać. W czasie upałów potrzebujemy więcej wody niż zwykle. Więcej piszemy o tym TUTAJ

3. Nosić odpowiednią odzież - lekką, jasną, luźną. Wychodząc na zewnątrz w słoneczny dzień, nie można zapomnieć o nakryciu głowy.

4. Zachować odpowiednią temperaturę w swoim otoczeniu. Kiedy akurat jesteśmy na zewnątrz i doskwiera nam upał, warto skryć się w klimatyzowanym pomieszczeniu, np. w centrum handlowym. 

5. Używać filtrów przeciwsłonecznych.

6. Unikać gorących i ciężkich posiłków. W upały doskonale sprawdzą się lekkie sałatki oraz owoce i warzywa z dużą zawartością wody, np. cukinia, arbuz, truskawki, brzoskwinie.

7. Unikać alkoholu, słodkich napojów, mocnej herbaty oraz kawy. Stawiajmy na wodę. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Co czyha w wodach Bałtyku? Nie tylko sinice, ale też mięsożerne bakterie

Upał może być zabójczy. Zagrożona jest połowa populacji

Nigdy nie pij tego podczas upałów

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: upał | choroby przewlekłe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL