Co to jest odma płucna?

Odma płucna, a właściwie odma opłucnowa, to, najprościej rzecz ujmując, obecność powietrza w jamie opłucnej. Przyczyną może być uszkodzenie miąższu płucnego i w takiej sytuacji konieczna jest natychmiastowa kontrola lekarska. Ze względu na czynniki wywołujące odmę opłucnową i jej przebieg można wyróżnić kilka odmian tej dolegliwości.

Odma opłucnowa zamknięta

W przypadku jednorazowego napływu powietrza do płuc mamy do czynienia z odmą opłucnową zamkniętą. Jej przyczyny to:

  • przebicie miąższu płucnego,
  • przebicie ściany klatki piersiowej,
  • pękniecie pęcherza rozedmowego.

Mała odma opłucnowa zamknięta zazwyczaj nie wymaga żadnego leczenia. Jednak w przypadku zapadnięcia płuca z jednej strony o ponad 25 proc., należy odessać powietrze (odbarczyć płuco). Zabieg ten wykonuje się z pomocą igły lub drenu. Nakłuwa się jamę opłucną i odsysa powietrze za pomocą aparatu ssącego. 

Reklama

Przy nawrotach odmy zamkniętej może okazać się konieczna operacja chirurgiczna, która usunie przyczyny jej powstawania.

Odma opłucnowa otwarta

Groźniejszym przypadkiem jest odma opłucnowa otwarta. Ma miejsce, kiedy dochodzi do przebicia ściany klatki piersiowej i utworzenia się ziejącej rany, która ma połączenie z jamą opłucną. W związku ze wzrostem ciśnienia w jamie opłucnej płuco szybko się zapada, ograniczając tym samym wydolność oddechową. 

Jest to sytuacja zagrażająca bezpośrednio życiu takiej osoby. Konieczne jest zastosowanie leczenia w postaci uszczelnienia płuca.

Pozostałe rodzaje odmy opłucnowej

Przyczynami wywołującymi odmę opłucnową są również różne choroby. U dzieci takie schorzenie może zostać wywołane przez odrę. 

Ze względu na pozostałe przyczyny wyróżnimy inne odmiany odmy:

  • odma zastawkowa (wentylowa),
  • odma samoistna (u osób z tzw. zespołem Marfana),
  • odma pozabiegowa (po bronchoskopii i torakoskopii),
  • odma pourazowa. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Spirometria - kto i kiedy powinien się jej poddać?

Plastik w płucach. Lekarze dokonali przerażającego odkrycia

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: płuca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL