Hiperglikemia. Przyczyny, objawy i powikłania przecukrzenia

Hiperglikemia to stan, w którym dochodzi do zbyt wysokiego stężenia cukru we krwi. Jest to bardzo wysoki poziom, który przekracza 125 mg/dl. Pojawia się najczęściej w przypadku nierozpoznanej jeszcze cukrzycy, źle leczonej bądź nieodpowiednio kontrolowanej.

Hiperglikemia - przyczyny

Pierwsza grupą osób, które dotyka hiperglikemia są osoby z niezdiagnozowaną jeszcze cukrzycą. Tak wyglądają pierwsze objawy, które nie zawsze odpowiednio szybko są przypisane do jednostki chorobowej. Druga grupa to pacjenci chorujący już na cukrzycę. 

Wzrost cukru we krwi może być związany ze zbyt niską dawka insuliny lub z tzw. insulinoopornością. Inne powody to spożywanie zbyt dużej ilości pokarmów i brak odpowiedniej aktywności fizycznej. W przypadku osób chorych na cukrzycę ważne jest prowadzenie zdrowego trybu życia: stosowanie odpowiedniej diety, spożywanie regularnych posiłków, podejmowanie umiarkowanego wysiłku fizycznego. 

Reklama

Takie działania to profilaktyka i ochrona przed pojawieniem się hiperglikemii. Poza tym wywołać ją mogą również infekcje, stany zapalne oraz niektóre leki. 

Hiperglikemia - objawy

Hiperglikemia objawia się często wzmożonym pragnieniem i częstomoczem. Występuje także suchość w jamie ustnej. Osoba chora czuje się zmęczona, może mieć trudności z widzeniem oraz koncentracją. Charakterystyczny dla tego stanu jest też spadek wagi i występujące bóle głowy. Objawy mogą się uaktywniać powoli, co utrudnia postawienie odpowiedniej diagnozy. Decydujące jest badanie poziomu glukozy we krwi na czczo.

Hiperglikemia - powikłania

Przedłużający się stan pacjenta, w którym występuje hiperglikemia, może wywołać szereg poważnych powikłań. Do najgroźniejszych należą: kwasica ketonowa, śpiączka ketonowa, kwasica mleczanowa, śpiączka hipermolalna.

Pozostałe powikłania:

  • zaćma
  • retinopatia
  • neuropatia
  • choroba wieńcowa
  • zespół stopy cukrzycowej
  • infekcje skórne
  • infekcja pochwy
  • przewlekłe zaparcia
  • przewlekłe biegunki.
INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: hiperglikemia | cukrzyca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL