Histeroskopia diagnostyczna - wskazania i przebieg
Histeroskopia to zabieg polegający na oglądaniu wnętrza macicy specjalnym przyrządem - histeroskopem. Wykonywany jest w przypadku leczenia i diagnozowania niepłodności oraz ustalenia przyczyn poronień.
Wyróżniamy histeroskopię diagnostyczną wykonywaną do rozpoznawania nieprawidłowości w obrębie macicy oraz histeroskopię operacyjną wykorzystywaną w leczeniu rozmaitych zaburzeń tego organu.
Jest to badanie najczęściej wykonywane w przypadku próby ustalenia powodu krwawienia o nieustalonej etiologii. Dzięki tej technice diagnostycznej można także dokonać oceny stanu błony śluzowej macicy oraz dokładnie obejrzeć ścianki kanału szyjki. Poza tym histeroskopia diagnostyczna wykorzystywana jest w przypadku:
- poronienia
- trudności z zajściem w ciążę
- endometrium (ocena stanu choroby)
- zbyt obfitych krwawień miesiączkowych
- wystąpienia wady wrodzonej macicy
- możliwości pojawienia się zrostów wewnątrzmacicznych
- stanów przednowotworowych błony śluzowej macicy
- podejrzenia wystąpienia polipów endometrialnych
- podejrzenia wystąpienia mięśniaków podśluzówkowych.
Podczas tego zabiegu można również pobrać wycinki do dalszych badań.
Badanie jest wykonywane w znieczuleniu ogólnym na fotelu ginekologicznym. Jedynie najnowsze urządzenia mogą być stosowane bez znieczulenia ze względu na swoją niewielką średnicę i bezinwazyjny charakter działania.
Histeroskopia diagnostyczna wykonywana jest przy pomocy histeroskopu czyli specjalnego narzędzia optycznego, które wprowadza się do kanału szyjki. Jamę macicy wypełnia się gazem i dopiero wówczas ogląda się stan śluzówki na podłączonym do urządzenia monitorze. Za pomocą specjalnych szczypiec można dodatkowo pobrać materiał do badania histopatologicznego.