Jak leczyć bolące kolana?

​Dolegliwości bólowe nóg pojawiają się przede wszystkim u osób starszych, jednak gwałtowny ból po ćwiczeniach może oznaczać uszkodzenie kolana. Choroba ma też inne przyczyny.

​Dolegliwości bólowe nóg pojawiają się przede wszystkim u osób starszych, jednak gwałtowny ból po ćwiczeniach może oznaczać uszkodzenie kolana. Choroba ma też inne przyczyny.

Bolące kolana - zwyrodnienie

Jeśli chory odczuwa zesztywnienie stawu, a przy ruszaniu kolanem pojawiają się niepokojące odgłosy, oznacza to zmiany zwyrodnieniowe. Bolące kolana to oznaka, że w stawie jest zbyt mało mazi lub chrząstki stawowej.

 Leczenie takiego stanu lekami przeciwbólowymi jest jedynie doraźne. Do zachowania prawidłowego stanu kolan konieczny jest ruch i stosowanie środków odbudowujących maź stawową. W każdym wypadku bolących kolan warto jest schudnąć, dzięki czemu ich obciążenie będzie mniejsze.

Reumatyzm - kolejny sprawca

Reumatyzm pojawia się nie tylko w małych stawach. W przypadku zaatakowania kolan dolegliwości bólowe nasilają się rano. Ból zaczyna uniemożliwiać chodzenie, pojawia się sztywność i złe samopoczucie. 

Reklama

Pacjenci często wybierają na bolące kolana środki rozgrzewające, co jest bardzo niekorzystne. Pacjent musi udać się do lekarza, po odpowiednie leki.

Ból kolana - uszkodzenie stawu

Jeśli ból kolana pojawił się po rozpoczęciu biegania lub w czasie innego wysiłku, oznacza to nadmierne ścieranie chrząstki stawowej lub uraz. Gdy uniemożliwia normalne chodzenie, konieczna będzie wizyta u lekarza, który zleci zabezpieczenie rzepki za pomocą ortezy. 

Warto sprawdzić, czy ostatnio nie biegaliśmy po twardej nawierzchni i czy mamy odpowiednie buty. Ból można uśmierzyć za pomocą lodu lub maści o działaniu chłodzącej. Jeśli powodem bólu jest uraz, to trzeba zrobić przerwę od biegania, a po powrocie do hobby będzie konieczne dłuższe rozgrzewanie się przed przystąpieniem do wysiłku. W przypadku bolących kolan po wysiłku także warto stosować kolagen i glukozaminę. 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL