Reklama

Kandydoza - przyczyny i objawy

Kandydoza (drożdżyca, kandydiaza, bielnica, moniliaza) to rodzaj grzybicy, na którą cierpi coraz więcej osób. Nie należy lekceważyć jej pierwszych symptomów, może być bardzo groźna i atakować różne części naszego ciała.

Kandydoza - przyczyny

Kandydoza wywoływana jest najczęściej przez grzyby lub zarodniki grzybów z rodzaju Candida, a szczególnie gatunek Candida albicans, które w niewielkich ilościach normalnie bytują w naszym organizmie (w układzie pokarmowym). 

Niebezpieczny staje się ich nadmiar i szkody, które mogą poczynić. Pojawia się najczęściej w stanach obniżonej odporności, przy antybiotykoterapii i chemioterapii. Częściej atakuje osoby chore na cukrzycę, po zabiegach operacyjnych i urazach, przy zachwianiu równowagi hormonalnej. Na pojawienie się kandydozy wpływ może mieć też otyłość i dieta, poziom higieny, także intymnej, noszone ubranie. Jej występowanie łączone jest z niedoborem witamin, zwłaszcza z grupy B, niedożywieniem, spożywaniem alkoholu, z nadmierną potliwością.

Reklama

Kandydoza - najważniejsze objawy

Kandydoza może atakować skórę, paznokcie, również błonę śluzową - często występuje drożdżyca pochwy i sromu objawiająca się obrzękiem, zaczerwienieniem, pieczeniem, upławami. Warto podkreślić, że jest zaraźliwa dla partnera kobiety.

Grzybica jamy ustnej najczęściej doskwiera dzieciom i osobom noszącym protezy. Objawia się charakterystycznym białym nalotem, pieczeniem, pękaniem kącików ust (popularne zajady).

Drożdżyca atakuje skórę, przede wszystkim dłoni i stóp - łuszczenie się naskórka, zaczerwienienie, biały nalot występuje między palcami oraz w innych fałdach skórnych.

Kandydoza przełyku charakteryzuje się bolesnym przełykaniem, zgagą, mdłościami, ale także bólami w plecach w okolicy kręgosłupa.

Rzadziej występuje w przewodzie pokarmowym - może atakować żołądek, dwunastnicę, jelito cienkie, grube i odbytnicę. Mówi się także o grzybicy całego ustroju objawiającej się różnymi, często niepowiązanymi symptomami (m. in. częste infekcje, przemęczenie, bezsenność, bóle głowy, problemy skórne)
Nie należy lekceważyć zaobserwowanych objawów, nawet jeśli dolegliwości nie są zbyt uciążliwe trzeba zgłosić się do lekarza.


INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL