Kandydoza. Jak objawia się grzybica w organizmie?

Kandydoza (drożdżyca, kandydiaza, bielnica, moniliaza) to rodzaj grzybicy, na którą cierpi coraz więcej osób. Nie należy lekceważyć jej pierwszych symptomów, może być bardzo groźna i atakować różne części naszego ciała.

Kandydoza - przyczyny

Kandydoza wywoływana jest najczęściej przez grzyby lub zarodniki grzybów z rodzaju Candida, a szczególnie gatunek Candida albicans, które w niewielkich ilościach normalnie bytują w naszym organizmie (w układzie pokarmowym). 

Niebezpieczny staje się ich nadmiar i szkody, które mogą poczynić. Pojawia się najczęściej w stanach obniżonej odporności, przy antybiotykoterapii i chemioterapii. Częściej atakuje osoby chore na cukrzycę, po zabiegach operacyjnych i urazach, przy zachwianiu równowagi hormonalnej.

Na pojawienie się kandydozy wpływ może mieć też otyłość i dieta, poziom higieny, także intymnej, noszone ubranie. Jej występowanie łączone jest z niedoborem witamin, zwłaszcza z grupy B, niedożywieniem, spożywaniem alkoholu, z nadmierną potliwością.

Reklama

Inne przyczyny wystąpienia kandydozy to:

  • nadużywanie narkotyków,
  • radioterapia,
  • żywienie pozajelitowe,
  • ciążowe zaburzenia hormonalne.

Kandydoza - najważniejsze objawy

Kandydoza może atakować skórę, paznokcie, również błonę śluzową. Bardzo często rozwija się w okolicach  pochwy i sromu - objawiając się obrzękiem, zaczerwienieniem, pieczeniem, upławami. Warto podkreślić, że w tej postaci jest zaraźliwa dla partnera seksualnego kobiety.

Grzybica jamy ustnej najczęściej doskwiera dzieciom i osobom noszącym protezy. Objawia się charakterystycznym białym nalotem, pieczeniem, pękaniem kącików ust (popularne zajady).

Drożdżyca atakuje skórę, przede wszystkim dłoni i stóp - łuszczenie się naskórka, zaczerwienienie, biały nalot występuje między palcami oraz w innych fałdach skórnych.

Kandydoza przełyku charakteryzuje się bolesnym przełykaniem, zgagą, mdłościami, ale także bólami w plecach w okolicy kręgosłupa.

Rzadziej występuje w przewodzie pokarmowym - może atakować żołądek, dwunastnicę, jelito cienkie, grube i odbytnicę. Mówi się także o grzybicy całego organizmu, objawiającej się różnymi, często niepowiązanymi symptomami (m. in. częste infekcje, przemęczenie, bezsenność, bóle głowy, problemy skórne).

Kandydoza - leczenie

Aby leczenie kandydozy przyniosło zamierzony efekt, w pierwszej kolejności należy wykonać badania mikrobiologiczne. Ze zmienionego chorobowo miejsca pobiera się próbkę materiału, a następnie wykonuje badanie w kierunku wzrostu grzyba.

Jest to szczególnie istotne, ponieważ na podstawie uzyskanego wyniku, lekarz specjalista dobiera odpowiedni antybiotyk do zwalczenia kandydozy. Zazwyczaj stosowana jest nystatyna i klotrimazol, jednak leczenie jest uzależnione od miejsca występowania kandydozy.

W przypadku grzybicy paznokci chory stosuje odpowiednie lakiery, jeśli grzybica obejmuje skórę - stosowane są maści z antybiotykiem. Zakażenia ogólne kandydozy leczy się preparatami doustnymi, natomiast grzybicę miejsc intymnych - specjalnymi globulkami.

W przypadku kandydozy ważną rolę odgrywa dieta, której chory powinien przestrzegać. Podstawą w leczeniu jest przyjmowanie probiotyków, które mają za zadanie "ochronić" organizm przed silnym działaniem antybiotyków. Lekarze zalecają, by w trakcie leczenia ograniczyć spożywanie cukrów prostych i wybierać produkty o niskim indeksie glikemicznym.

Ponadto do diety warto włączyć codzienne spożywanie jogurtów bogatych w bakterie Lactobacillus, a na czas leczenia całkowicie zrezygnować ze spożywania alkoholu.


 CZYTAJ TAKŻE: 

Jak objawia się grzybica jamy ustnej?

Kandydoza układu oddechowe. Takie są objawy


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: grzybica | kandydoza | grzybica objawy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL