Krew w moczu - co robić?

Każde wystąpienie krwi w moczu powinno być jak najszybciej diagnozowane, najlepiej w warunkach szpitalnych. Przyczyn tego zjawiska może być bardzo wiele. Zobacz, co może oznaczać krwiomocz.

Sporo z nich z nich to niegroźne stany zapalne, które można szybko wyleczyć dzięki farmakoterapii, ale czasem krew w moczu może świadczyć o poważnej patologii, wymagającej interwencji lekarskiej.

Krew w moczu - badania do wykonania w laboratorium

Wszystko zależy od ogólnej sytuacji, w jakiej w moczu wystąpiła krew. Jeżeli jest to zjawisko świeże i jednorazowe, mocz poddaje się badaniu po ustąpieniu krwawienia. Ponadto do badania oddaje się krew, bo wykonać tzw. koagulogram

Polega na to na wykonaniu serii parametrów, by wykluczyć choroby związane z zaburzeniem funkcji krzepnięcia krwi, co pozwoli uniknąć dochodzenia tej przyczyny pojawienia się w moczu krwi.

Reklama

Krew w moczu - badania obrazowe

Lekarz może uznać pojawienie się krwi w moczu za przesłankę do wykonania badania obrazowego. Będzie to polegać na wykonaniu USG całego układu moczowego oraz innych narządów jamy brzusznej. To badanie wykluczy kolejną możliwość pojawienia się krwi w moczu - czyli kamieni nerkowych.

Krew w moczu - biopsja nerki

Jeżeli uprzednio wykonane badania moczu ciągle nie dały odpowiedzi na pytanie, skąd krew w moczu, pozostaje wykonanie biopsji nerki. Dzięki sprawdzeniu stanu jej miąższu, można wykluczyć potencjalne zmiany patologiczne powodujące obecność krwi w moczu.

Krew w moczu - inne przyczyny, które wykluczy diagnostyka

Polipy pęcherza, nowotwory układu moczowego - to poważniejsze problemy, których nie rozwiążemy unikając wizyty u lekarza. Stanowczo zatem, gdy krew w moczu jest naszym problemem, nie ignorujmy tego. 

Jeżeli stoi za tym poważniejsza przyczyna - im wcześniejsze leczenie, tym lepsze rokowania.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: mocz | krwiomocz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL