Łąkotka szwankuje nie tylko sportowcom
Łąkotka uważana jest za najważniejszą część kolana. Uszkodzenia łąkotki może zdarzyć się nie tylko sportowcom. Jest to na tyle istotny element kolana, że zastępuje się ją implantem, kiedy zachodzi taka konieczność.
Łąkotka to elastyczny element, zbudowany z tkanki chrzęstnej włóknistej leżący pomiędzy kością udową a piszczelową. W kolanie znajdują się dwie łąkotki - boczna i przyśrodkowa, różniące się nieco wielkością. Boczna, jest krótsza i znacznie bardziej zakrzywiona, nie łączy się z więzadłem pobocznym strzałkowym, dzięki czemu jest bardziej elastyczna i ruchoma.
Natomiast łąkotka przyśrodkowa jest dłuższa i szersza, a swoim kształtem przypomina literę C. Przez połączenie z więzadłem pobocznym piszczelowym, nie jest tak ruchoma i elastyczna jak łąkotka boczna.
Staw kolanowy to największy staw w naszym ciele - jest zawiasowy, co oznacza, że umożliwia zginanie i prostowanie nogi, a przy maksymalnym zgięciu także ruch rotacyjny. Do tego ostatniego niezbędna jest łąkotka - pogłębia i dopasowuje powierzchnie stawu, umożliwia to wykonywanie ruchów obrotowych przy zgiętym kolanie. Łąkotki pełnią rolę amortyzatora, bo przejmują na siebie większość obciążeń stawu kolanowego podczas ruchu.
Chronią chrząstki stawowe kości piszczelowej i udowej przed ścieraniem się. Łąkotki można także nazwać ogranicznikiem ruchu - ich rola polega na stabilizacji kolana.
Łąkotka z wiekiem zużywa się, następują zmiany zwyrodnieniowe i rośnie ryzyko jej uszkodzenia. Najczęściej dochodzi do tego podczas urazów sportowych (jazda na nartach, gra w piłkę). Z wiekiem uszkodzenia łąkotki mogą nastąpić przy bardziej prozaicznych czynnościach - kucanie, upadek, poślizgnięcie się.
Objawy uszkodzenia łąkotki to ból kolana, zablokowanie kolana, trzaski i przeskakiwania, obrzęk, uciekanie kolana. W większości przypadków uszkodzeń łąkotki wykonuje się artroskopię kolana - nowoczesny mało inwazyjny zabieg operacyjny.
***
Zobacz również: