Objawy hipoglikemii u dzieci i dorosłych

​Hipoglikemia, czyli zbyt niski poziom cukru we krwi, zwykle kojarzona jest z osobami, które chorując na cukrzycę typu 2. Ale okazuje się, że może wystąpić już u noworodków.

​Hipoglikemia, czyli zbyt niski poziom cukru we krwi, zwykle kojarzona jest z osobami, które chorując na cukrzycę typu 2. Ale okazuje się, że może wystąpić już u noworodków.

Hipoglikemia - parę faktów

Hipoglikemię uznaje się za jedno z najczęstszych powikłań cukrzycy. Może być spowodowana, np. zażyciem zbyt dużej dawki leku obniżającego poziom cukru we krwi lub opuszczenie posiłku przez chorego na cukrzycę. Ale hipoglikemia może dotknąć również zupełnie zdrowe osoby, które np. przeżywają silne napięcie nerwowe albo stres. 

Może ją wywołać również niewłaściwa dieta (np. głodzenie się albo spożywania w nadmiarze kofeiny, która jest zawarta w kawie, mocnej herbacie, czekoladzie czy napojach typu cola). Hipoglikemię wywoła również spożycie alkoholu na pusty żołądek.

Reklama

Objawy hipoglikemii

Objawy są wyraziste: najpierw będzie to uczucie bardzo silnego głodu oraz osłabienie, które może dojść aż do nudności i wymiotów i bólu głowy. Dalej może dojść do sygnałów neurologicznych hipoglikemii: otępiałość, brak kontaktu lub odwrotnie - zachowania agresywne lub nieracjonalne, co można pomylić z upojeniem alkoholowym, zwłaszcza że może wystąpić niewyraźna mowa oraz luki w pamięci. 

Skrajnie hipoglikemia powoduje okresowy paraliż i drgawki oraz palpitacje serca i wzmożoną potliwość.

Hipoglikemia u noworodków

Bladość skóry, problemy z oddychaniem, szybka utrata ciepła, dreszcze i silne się pocenie - wszystko to może świadczyć o wystąpieniu u noworodka hipoglikemii. Dodatkowo utrata apetytu, rozdrażnienie, mdłości i wymioty - bardzo możliwe, że u maleństwa wystąpiło znaczne obniżenie poziomu glukozy we krwi. 

Najczęściej takie skrajne postaci hipoglikemii występują u wcześniaków.

Postępowanie przy hipoglikemii noworodków

Jeżeli dziecko jest w grupie ryzyka wystąpienia hipoglikemii, bada się regularnie jego krew oraz mocz, by w razie potrzeby podać glukozę.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL