Skaza krwotoczna – jej objawy i rodzaje
Skaza krwotoczna (purpura) to zaburzenia procesu hemostazy. Jest to skłonność do nadmiernych krwawień w tkankach, narządach i układach. Częstym i charakterystycznym objawem są czerwone plamki podskórne pojawiające się na ciele. Skaza krwotoczna może być wrodzona lub nabyta.
Podczas wewnętrznego krwawienia uaktywnia się na skórze kilkudniowa wysypka. Są to kilkumilimetrowe czerwone plamy, które nie bledną pod naciskiem. W przypadku dużych krwawień dochodzi do zasinień. Takie objawy można zaobserwować na całym ciele, choć dużo osób wskazuje jednak na goleń jako miejsce najczęściej "zaplamkowane".
Czasem pojawiają się bóle stawów, zapalenia stawów oraz krwiomocz, ale poszczególne symptomy zależą od rodzaju skazy, na jaką choruje pacjent.
Wadą wrodzoną są często naczyniaki, które określa się jako skaza krwotoczna naczyniowa. Dotyka ona niemowlaków, u których pojawiają się plamki podskórne na szyi i twarzy. Często leczenie nie jest konieczne, bo zanikają powoli same.
Gdy jednak są oporne na samoistnie wchłanianie, stosuje się sterydy lub laser do usunięcia. Skaza krwotoczna naczyniowa może być również nabyta i występować w postaci zapaleń małych naczyń krwionośnych.
Inne rodzaje to skaza krwotoczna płytkowa związana z niedoborem płytek krwi trombocytów, skaza osoczowa powstająca w wyniku braku lub niedostatecznej ilości osoczowych czynników krzepnięcia (w hemofilii). Gdy występuje kilka rodzajów zaburzeń hemostazy, jest to skaza złożona. W leczeniu uwzględnia się właśnie jej typ.