Torbiele na jajniku. Co robić?
Torbiel jest patologicznym tworem wypełnionym płynem albo galaretowatą treścią. Może być otoczona nabłonkiem (torbiele prawdziwe) lub nie (torbiele rzekome). Torbiel może powstać z różnych przyczyn: może być wrodzona, albo na jej pojawienie się mogą wpłynąć czynniki zewnętrzne, takie jak urazy, stan zapalny czy inwazja pasożytów.
Torbiele pojawiają się np. w jajnikach, nerkach, tarczycy, w dole podkolanowym, w obrębie błony śluzowej jamy ustnej i nosa oraz w torebkach stawowych. Zwykle usuwa się je operacyjnie.
Znamy aż 40 rodzajów torbieli jajnika. Torbiele mogą się umiejscowić wewnątrz jajnika, w jego ścianie lub na zewnątrz. Niektóre z nich tworzą się i znikają bez śladu. Większość powstaje z powodu zaburzeń hormonalnych i najczęściej są bezobjawowe, choć niektóre rozmiarami mogą przypominać główkę dziecka.
Symptomy, które pozwalają przypuszczać, że pojawiła się torbiel, to pobolewanie, kłucie, uczucie ciągnięcia w podbrzuszu, wrażenie pełności, opuchnięcia brzucha, a niekiedy parcie na pęcherz i objawy gastryczne, takie jak zaparcia, wzdęcia.
Zajście w ciążę utrudnią torbiele wypełnione ropą oraz te, które mają skłonność do rozrastania się. Torbiele występujące w ciąży zazwyczaj są niegroźne dla matki i dziecka. W nielicznych przypadkach torbiel trzeba usunąć, gdy zagraża ciąży i matce.