Dławica piersiowa - rozpoznaj ją w porę

Dławica piersiowa jest to zespół objawów, który charakteryzuje uczucie bólu w klatce piersiowej. Jest ono spowodowane niedokrwieniem mięśnia sercowego, zwykle w wyniku obecności stabilnych blaszek miażdżycowych w tętnicach wieńcowych. Jak się objawia dławica piersiowa? Jak ją rozpoznać i leczyć?

Objawy dławicy piersiowej

Głównym objawem dławicy jest nagły ból w klatce piersiowej, początkowo pojawiający się przy nasilonym wysiłku fizycznym. Ból ten ma kilka typowych cech:

  • ma charakter ucisku, gniecenia lub dławienia (rzadko jest kłujący lub ostry);
  • zazwyczaj jest umiejscowiony zamostkowo;
  • może promieniować do szyi, żuchwy, kończyn górnych, pleców, nadbrzusza i barków;
  • zwykle trwa kilka minut;
  • zmiana pozycji ciała nie ma wpływu na nasilenie bólu;
  • ustępuje po nitroglicerynie.

Dławica piersiowa u większości chorych ma stabilny przebieg. Okresy nasilenia bólu mogą przeplatać się z okresami nawet wieloletnich samoistnych remisji - podczas rocznej obserwacji chorych aż 70 proc. nie zgłaszało występowania dolegliwości.

Reklama

Stopnie nasilenia dławicy piersiowej

Wyróżnia się cztery stopnie nasilenia dławicy piersiowej w zależności od aktywności, która ją wywołuje:

klasa I - dławica występuje przy bardziej nasilonym i długo trwającym wysiłku, nie występuje podczas zwykłej codziennej aktywności (jak spacer po płaskim terenie czy wchodzenie po schodach);

klasa II - dławica pojawia się przy podczas codziennych aktywności, jednak nie ogranicza całkowicie pacjenta (ból klatki piersiowej występuje przy szybkim chodzeniu i wchodzeniu po schodach, po przejściu więcej niż 200 metrów po płaskim terenie, po wejściu na więcej niż jedno piętro w normalnym tempie, pod wpływem zimna, wiatru lub stresu emocjonalnego);

klasa III - bóle dławicowe ograniczają codzienne funkcjonowanie - pojawiają się po przejściu mniej niż 200 metrów po płaskim terenie i przy wchodzeniu po schodach na jedno piętro;

klasa IV - jakakolwiek aktywność fizyczna wywołuje dławicę, objawy mogą występować również w spoczynku.

Rozpoznanie dławicy piersiowej

Lekarz jest zwykle w stanie rozpoznać dławicę piersiową tylko na podstawie objawów zgłaszanych przez pacjenta - konieczne jest jednak wykonanie odpowiednich badań w celu oceny nasilenia niedokrwienia i ewentualnego wykrycia schorzeń towarzyszących. W tym celu wykonuje się badania laboratoryjne, które pozwalają wykryć między innymi hiperglikemię i hiperlipidemię, które często towarzyszą objawom dławicowym. Zaleca się również wykonanie EKG zarówno w spoczynku, jak i tak zwaną elektrokardiograficzną próbę wysiłkową, która obrazuje zmiany ukrwienia serca podczas aktywności fizycznej. Dodatkowo wykonuje się badania obrazowe serca i naczyń krwionośnych - koronarografię, która nierzadko ukazuje blaszkę miażdżycową w naczyniach wieńcowych, echokardiografię, rentgen klatki piersiowej i tomografię komputerową.

Leczenie dławicy piersiowej

Głównym celem leczenia jest zapobieganie incydentom sercowo-naczyniowym, takim jak zawał serca czy nagła śmierć sercowa oraz poprawa ukrwienia mięśnia sercowego, co przyczynia się do poprawy objawów klinicznych. Tak jak w przypadku wielu innych chorób sercowo-naczyniowych konieczna jest zmiana stylu życia - ograniczenie palenia tytoniu, zmniejszenie masy ciała i ewentualnie kontrola cukrzycy i nadciśnienia tętniczego, jeśli występują. Zaleca się również zwiększenie aktywności fizycznej, jednak w celu ograniczenia objawów dławicowych nie powinno się ćwiczyć w niskich temperaturach i po posiłkach. 

Podstawowym lekiem z wyboru w terapii objawów dławicowych jest nitrogliceryna w połączeniu z beta-blokerem lub blokerem kanału wapniowego. W przypadku stwierdzenia choroby wieńcowej wdraża się także leczenie przeciwpłytkowe, głównie przy użyciu kwasu acetylosalicylowego lub klopidogrelu. W celu uregulowania gospodarki lipidowej wykorzystuje się statyny, czyli leki obniżające cholesterol.

Karolina Tarnas

Zobacz także:

Łupież różowy Giberta - do złudzenia przypomina łuszczycę

Syndrom śmiejącej się kukiełki - na to cierpi syn Colina Farrella

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: Dławica piersiowa | serce | kardiologia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL